Dovolená - Bulharsko

Největším turistickým lákadlem Bulharska je Černé moře. Poznejte i vy pohodu, kterou vám dovolená v Bulharsku nabízí. Stylový hotel, písečná pláž a její nejrůznější vodní sporty, škola potápění, rušný společenský život a fitcentrum. To vše jsou jen některé z mnoha možností, jimiž nabude vaše dovolená nového rozměru. Navštivte Bulharsko a přesvědčte se sami! V zimě doporučujeme lyžování v Bulharsku.

Demografie

Bulharská republika s hlavním městem Sofia zabírá plochu zhruba 111 000 km2. Počet obyvatel je přibližně 8 mil. s převahou bulharské a turecké národnosti. Bulharsko se správně dělí na 28 krajů s krajskými městy. Úředním jazykem je bulharština, ale domluvíte se zde i anglicky, německy, rusky a česky.

Víza do Bulharska?

Bulharsko je od 1. ledna 2007 členem Evropské unie. Pobyt cizinců v Bulharsku je upraven Zákonem o vstupu a pobytu občanů EU a jejich rodinných příslušníků. Pro pobyt do tří měsíců nepotřebujete žádná zvláštní povolení. Do Bulharska lze cestovat s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Každý cizinec je povinen u sebe mít finanční prostředky na náklady spojené s pobytem a na opuštění země. Celní předpisy zhruba odpovídaní našim, tzn., že turista cestující do Bulharska s sebou může mít přiměřené množství, potravin, alkoholu, cigaret atp.

Zastupitelské úřady ČR v Bulharsku

Velvyslanectví České republiky najdete v Sofii, blvd. Janko Sakazov 9. Bližší informace najdete na stránkách http://www.mzv.cz/sofia

Honorární konzulát České republiky ve Varně  najdete v ulici Cani Ginčev 24. Je určen jak pro občany České republiky přijíždějících na dovolenou, tak pro Čechům, kteří zde trvale žijí. Bližší informace získáte na Varna@honorary.mzv.cz nebo telefonním čísle +359 52 641 775.

Důležitá telefonní čísla v Bulharsku

Vždy se vyplatí mít připravená telefonní čísla pro případ nouze.

  • Policie    166
  • Hasiči     160
  • Lékařská pohotovost  150
  • Pomoc na silnicích   146

Cestujete do Bulharska vlastním autem?

Pokud jste na otázku odpověděli kladně, nezapomeňte přibalit zelenou kartu, pneumatiky s hloubkou vzorku minimálně 1.6 mm, výstražný trojúhelník, zkontrolovat lékárničku, hasicí přístroj, mezinárodní řidičský průkaz a mezinárodní poznávací značku.

Telefonování v Bulharsku

Mezinárodní předvolba do Bulharska je +359, mezinárodní předvolba do ČR je +420. Telefonování z hotelů je pomerně drahé, takže se vyplatí mít roaming u jednoho ze tří českých operátorů. Je možnost volat pomocí telefonních karet Belfon nebo Mobika za 5, 10 nebo 20 leva.

Na co pozor v Bulharsku

I když se to může zdát jako samozřejmost, uvědomte si, že Bulhaři nekývají na souhlas a nesouhlas stejně jako my, ale přesně naopak. Pokud si na tento fakt nemůžete zvyknout, raději se nonverbální komunikace na chvíli vzdejte.

Kouření v Bulharsku

Cigarety jsou v Bulharsku stejně jako ve většině jižanských zemí velice oblíbené. I přesto, že od roku 2005 platí zákaz kouření na veřejných místech pod vysokou pokutou, Bulhaři toto nařízení nerespektují. Zákon se nelíbí ani provozovatelům restaurací, takže nemusíte mít obavu, že byste se museli svého návyku zbavovat.

Bulharské suvenýry

Přemýšlíte-li, jaký dárek přivézt z dovolené svým blízkým, nemusíte mít velkou obavu. Co rozhodně stojí za to koupit, je bulharská ručně malovaná keramika, barevné šátky či stříbrné šperky. Bulhaři jsou pyšní také na své vlněné pokrývky a malované ikony. Ženy potěší kosmetika z růžového oleje (Rose of Bulgaria) nebo nahrávky bulharské temperamentní hudby.

Co přibalit na cestu do Bulharska

V letních měsících doporučuji nezapomenout plavky, pohodlné volnější oblečení z přírodních materiálů a plážovou obuv. Samozřejmostí by mělo být i něco teplejšího pro náhlé ochlazení-svetr a lehčí bunda. Důležité jsou i sluneční brýle a klobouk či kšiltovka na hlavu. Koupání bez plavek je povoleno jen na vyhrazených plážích, „topless“ (nahoře bez) se většinou toleruje všude. Na prohlídky církevních památek je nutné mít zahalená kolena a ramena! Pro aktivní dovolenou je důležité outdoorové oblečení – dobrá větrovka, kvalitní kalhoty, pevná obuv, pláštěnka, rukavice etc. Pro pobyt na horách je vhodné přibalit také teleskopické hůlky.

Bulharské podnebí a počasí dělá divy

V Bulharsku jako v zemi jihovýchodní Evropy vládne na severu vnitrozemské počasí s častějšími srážkami během podzimních a jarních měsíců, na jihu země je to potom podnebí přímořské se suchými a teplými léty a studenými vlhkými zimami. Na horách se sníh udrží obvykle od prosince do dubna. Letní sezóna začíná ke konci května a končí v říjnu. To znamená, že Bulharsko láká turisty téměř celoročním provozem. Pro letní dovolenou jsou nejvhodnějšími měsíci červen, červenec a srpen. Pro turistiku se doporučují dubnové, květnové či zářijové dny.

Reklama: Last minute Bulharsko

Horká a suchá léta v Bulharsku

Bulharsko nabízí s 354 km dlouhým pobřežím Černého moře nádherné písčité pláže a v letních dnech až 11 hodinový sluneční svit. V přímořských oblastech jsou typické denní teploty mezi 25 a 30 stupni Celsia s teplotou moře kolem 23 stupňů Celsia. Největším Bulharským letoviskem je Slunečné pobřeží (Slnčev brjag). Zhruba osm kilometrů dlouhá pláž se stovkami hotelů, kaváren a nejrůznějších obchodů je srovnatelná s konkurenčními letovisky v nedalekém Řecku. Mezi nejčastější cíle turistů patří také Zlaté písky nedaleko Varny. Kromě slunečného počasí hraje prim také nedotčená příroda, čistý vzduch a nekonečné pláže s křišťálovou mořskou vodou. Bulharské pobřeží je poměrně málo členité s malým množstvím ostrovů. Téměř zde neexistuje rozdíl mezi přílivem a odlivem, také slanost Černého moře je výrazně nižší než slanost moře Středozemního.

Reklama: letenky

Zasněžené vrcholky nad mořem

Turisté už objevili i krásu bulharského lyžování. Celému jihozápadu země vévodí hory - masiv Vitoša (2290 m), krystalické pohoří Rila s nejvyšší horou Balkánského poloostrova Musala (2925 m), vápencové pohoří Pirin (2915 m) a rozsáhlé zalesněné Rodopy (2191 m) vytvářející přírodní hranici s Řeckem. Mezi nejžádanější letoviska pro trávení zimní dovolené patří jednoznačně Bansko v samém srdci pohoří Pirin. Turistické i lyžařské město v nadmořské výšce 930 m je jako jedno z nejrychleji se vyvíjejících zimních center v Bulharsku se 65 km tratí oblíbené zejména mezi mladou generací.

Sněhová peřina

První sníh napadne na horách v Bulharsku přibližně v polovině listopadu, ale ještě v prosinci zve lyžaře na svahy hlavně technický sníh. Od ledna už si příroda umí poradit sama. Průměrná sněhová pokrývka od ledna do dubna je 2,5 - 3 m, ale sníh se na svazích udrží až do začátku května. O kvalitě sněhu nemůže být pochyb, sníh je lehký a dokonce ani přes noc neztvrdne a zůstává z něj nádherný prašan. Průměrná lednová teplota je -8°C. Převládají zde slunečné dny vhodné pro zimní sporty.

Počasí v Bulharsku - teploty vzduchu v průběhu roku

Jak už jsme zmínili výše, nejchladnější teploty mezi -8 a 1°C trvají v Bulharsku od prosince do února. V březnu a dubnu průměrná denní teplota vystoupá na 7 až 12°C. Naději na ohřátí máme až v květnu s teplotou vzduchu k 18°C, která na začátku června překročí pomyslnou hranici 20°C. Hlavní letní sezóna disponuje teplotami vzduchu okolo 25°C, které se udrží až do poloviny září. Říjen s průměrnou denní teplotou 18°C je vhodný zejména pro poznávací zájezdy nebo sport.

Teploty moře v Bulharsku

Od prosince do března si voda udržuje teplotu mezi 6 a 3°C. V dubnu a říjnu se teploty moře pohybují u 10°C. V květnových a zářijových dnech se můžete těšit na 16 až 20°C. V červenci a srpnu se potom ručička na teploměru vyšplhá až na 23°C a pláže se nemilosrdně zaplňují...

 

Bulharskem křížem krážem

Při cestě do Bulharska máte hned několik možností dopravy. Ideální je využít pravidelného leteckého spojení z Prahy do Sofie, kdy cesta zabere zhruba tři hodiny. Další dvě mezinárodní bulharská letiště jsou ve Varně a Burgasu, kam se dostanete buď přímým charterovým letem s cestovními kancelářemi anebo s přestupem v Sofii. Ceny jsou závislé na letecké společnosti a samozřejmě vztahu data rezervace a data odletu. Zpáteční letenka stojí v přepočtu do 10 tis. Kč.

Železnice versus autobusová doprava

Pro romantické duše nebo dobrodruhy je tu také možnost železniční dopravy. Vlakem se do Bulharska dostanete poměrně bez problémů, musíte ale počítat přinejmenším s jedním přestupem. Obvyklou trasu Praha-Bratislava-Budapešť-Sofia je možné zdolat průměrně za 27 hodin. Cena jízdenky se pohybuje kolem třech a půl tisíc korun. Cesta autobusem vás vyjde podstatně levněji, ale zabere stejný čas, tedy zhruba 24-30 hodin, a nabídne podstatně menší komfort. Provoz linek Praha (Brno) - Sofia je zajištěn celoročně, s hustějším časovým provozem v letních měsících. Přemýšlíte-li o dopravě vlastním automobilem, zvažte jak cenovou nevýhodnost, délku trasy (1300-1600 km) a ne příliš ideální stav vozovek v tranzitních zemích. 

Jak cestovat po Bulharsku

Doprava v Bulharsku je na velmi dobré úrovni. Ceny jsou poměrně nízké, ať už cestujete vlakem nebo taxíkem. Ve druhém případě se doporučuje domluvit se na ceně předem, popřípadě požádat o zapnutí tachometru. Ve všech větších městech jezdí městské autobusy a jejich rozsah je zhruba jako vzdálenost z Prahy do Kladna. V Sofii je možnost využít také metra, které zde funguje teprve od roku 1998.

Do Bulharska autobusem, vlakem nebo autem?

Cestování dálkovými autobusy po Bulharsku je zhruba stejně drahé jako v Čechách, popřípadě levnější. Působí zde zhruba dvacet autobusových společností s pravidelnými spoji. Lístky do autobusů se kupují většinou předem. Železniční síť je v Bulharsku velice hustá a ceny poměrně vysoké, kvalita vlakových souprav je na stejné úrovni jako v České republice. Můžete si také vypůjčit automobil zhruba za 800 Kč na den, kvalita aut ale není zrovna nejlepší. Dopravní značení je na velmi dobré úrovni, ale většina Bulharů ho úspěšně ignoruje. Rychlostní limity jsou 60 km/h v obci, 80 km/h mimo obec a 120 km/h na dálnici. Mimo hlavní tady bývají silnice ve špatném stavu.

Dovolená v Bulharsku s cestovní kanceláří

Bulharsko se objevuje v nabídkách cestovních kanceláří čím dál tím častěji. Neměl by tedy být problém, vybrat si vhodnou dovolenou na míru. Cenově patří jednoznačně mezi velice výhodné dovolené s vysokým standardem. Zhruba za 14 tis. Kč pro jednu osobu si můžete užít letecky týdenní dovolenou all inclusive ve tří- až čtyřhvězdičkových hotelích v hlavní sezóně. Last minute vás bude stát v průměru do 11 tis. za osobu. Pokud se rozhodnete strávit v Bulharsku dovolenou v květnových, červnových či zářijových dnech, zaplatíte za stejnou kvalitu zhruba o dva až tři tisíce méně.
 
Výhodné je využít speciálních nabídek pro rodiny s dětmi, kdy děti do 12 let mají výraznou slevu jak na pobyt, tak na letenku. Vybrat si můžete z několika destinací od Zlatých Písků, přes Primorsko a Albenu až po Slunečné pobřeží. V ceně je ve většině případů zahrnuta letenka, cestovní pojištění a stravování. Doplácí se za letištní a bezpečnostní taxy a palivový příplatek. Výhody tohoto cestováni ocení zejména rodiny s dětmi a jedinci, kteří nemají čas zařizovat všechny formality.

Levně a kvalitně na lyže do Bulharska

Lyžařské zájezdy nabízí tři největší zimní centra Bansko, Borovec, Pamporovo a Vitoša. Ceny se pohybují v průměru do 10 tisíc korun, last minute letecky s polopenzí ve tříhvězdičkovém hotelu lze rezervovat i za neuvěřitelných 5 tis. Kč.  Ceny nezahrnují skipas, za který na šest dní zaplatíte zhruba 6 tis. Kč / dospělá osoba.

Cestování po Bulharsku na vlastní pěst

Pokud přece jen chcete vyrazit na dovolenou na vlastní pěst, je Bulharsko jednoznačně vhodnou zemí. Česká republika má s Bulharskem bezvízový styk na dobu pobytu do 3 měsíců. Domluvíte se tu anglicky, německy, rusky i česky. Je potřeba myslet na cestovní pojištění a fakt, že je třeba ubytování zajistit včas. Sehnat ubytování v sezóně bývá dost velký problém. Kromě tří- až čtyřhvězdičkových hotelů, jejichž cena se pohybuje od 800,- Kč do 2500,- Kč/noc + snídaně, si můžete vybrat z nepřeberného množství hostelů v ceně od 140,- Kč/noc, penzionů nebo apartmánů, které jsou vhodné zejména pro rodiny s dětmi anebo partu přátel. Čtyřlůžkový apartmán s přistýlkou je možné pronajmout i za 1200,-/noc. Dopravu lze zajistit individuálně bez větších problémů, jak už jsme zmínili výše. Ať už si vyberete jakoukoliv možnost, budete jistě spokojeni.

 

Ubytování v Bulharsku? Žádný problém!

Teoreticky vzato se dá spát všude, romantici na pláži, dobrodruzi v lese ve stanu. Většina populace dá ale přece jen přednost pohodlí, soukromí a dalším výhodám přenocování pod střechou. V Bulharsku je skutečně z čeho vybírat. Záleží jen na vás, zda upřednostníte ubytování v soukromí, skromný penzion nebo luxusní hotel. Doporučuje se rezervovat si ubytování předem, ale sehnat ubytování přímo na místě není většinou velkým problémem. Během celého pobytu vás budou pronásledovat ubytovací agenti a je jen na vás, jestli zrovna na jejich nabídku přistoupíte.

Bulharsko v hotelu

Bulharské hotely jsou klasifikovány podle evropského standardu. To znamená, čím víc hvězdiček (1-5) tím lepší poskytované služby a také vyšší ceny. Čtyřhvězdičkové hotely v Bulharsku uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky. Pracují na bázi all inclusive, kromě pár metrů vzdálené pláže disponují několika bazény, saunou, menšími obchůdky a všemi dalšími nutnostmi pro dokonalou dovolenou, jejich cena se pohybuje kolem 3500,-Kč/noc. Tříhvězdičkové pokoje lze rezervovat už za 1000,- Kč/ dvoulůžkový pokoj/noc + snídaně, ale ceny se mohou vyšplhat až k 3000,- Kč. V takovém pokoji je samozřejmostí vlastní koupelna s wc, fén, TV, telefon a v některých případech chladnička či minibar.

Penziony v Bulharsku

Ubytování v penzionech lze zařídit přímo na místě. Pravdou však zůstává, že kvalitní a výhodná zařízení budou v hlavní sezóně plně rezervována. Za lůžko v třílůžkovém pokoji se starším vybavením zaplatíte kolem 300,- Kč/noc, za moderní a plně vybavený dvoulůžkový pokoj (telefon, SAT, chladnička, koupelna s WC, balkón) od 700,- do 1200,- Kč/noc. Cenu ovlivňuje vybavení, lokalita a vzdálenost ubytování od moře.

Ubytování v soukromí

Ubytování v soukromí bude lákat zejména mladší generace. Jeho výhodou je, že ceny se dají většinou usmlouvat a „domácí“ velice rádi připraví zaručenou bulharskou specialitu k večeři. Ceny se liší podle lokality, ale průměrná cena je od 200,-Kč do 400,- Kč/noc. Jedná se často o ubytování ve standardně zařízených dvoulůžkových pokojích v malých vilkách s vlastním sociálním zařízením. Možné je připlatit si za snídaně. Dalším kladem je rodinné prostředí a vzdálenost od moře, ve většině případů do 500 m. Na co si však dát pozor? U bulharských privátů není zvykem poskytovat ručníky a hygienické potřeby, je tedy nutné přibalit vlastní. Nejste – li si jistí, kde takové ubytování hledat, zeptejte se místních taxikářů nebo na autobusovém nádraží, velice ochotně vám pomohou.

Turistické domy v Bulharsku

Turistické domy jsou vlastně jednoduše zařízené ubytovny se společným sociálním zařízením na patře. Jejich ceny jsou poměrně nízké, ale musíte dát pozor na tzv. cizinecké přirážky, které ceny mnohdy navrší na úroveň drahého, ale lépe zařízeného ubytování.

Kempy v Bulharsku

Oficiálně se kempy nedoporučují. Existuje sice několik světlých výjimek, ale vybrat mezi kempy ten pravý skutečně není nejjednodušší. Ceny jsou závislé na velikosti stanu (popř. chatky), připlácí se za elektřinu a parkování. Cena za jednu osobu v kempu se pohybuje kolem 100,-Kč/noc.

Měna Bulharska

Bulharskou měnou je leva, která se dělí na 100 stotinek. Její kurz je zhruba 1 Leva = 13,- až 16,- Kč. V Česku není volně směnitelná. Stejně tak v bulharských směnárnách narazíte s českými korunami na nemalé problémy. Doporučuje se tedy na cestu vzít eura nebo americké dolary.

Směnárny, kam se jen podíváte

Na směnárny narazíte doslova na každém rohu. Je důležité hlídat si správný kurz a nenaletět na „výhodné“ nabídky. Doporučujeme také nevyužívat letištních směnáren, které mají oproti ostatním velice nevýhodné kurzy. Můžete také využít služeb tzv. veksláků, ovšem tato cesta už je pouze na vaše nebezpečí. Pokud vám nic jiného nezbývá, nevyměňujte žádné větší částky, byť by to bylo velice výhodné.

Platební karty v Bulharsku

Vymoženost, jakou je platební karta, lze samozřejmě využívat i v Bulharsku. V mnoha restauracích, obchodech a hotelech můžete platit mezinárodními platebními kartami (VISA, American Express, etc.). Vybírat peníze můžete samozřejmě také v bankomatech.

A co ceny v Bulharsku?

V Bulharsku jsou pro Čechy ceny poměrně nízké, i když se v posledních letech rapidně navýšily. Litr vína vás přijde podle kvality od 50,- Kč do 150,- Kč, pivo v průměru do 15,- Kč/0,5 l. Cena ovoce i zeleniny je doslova neuvěřitelná. Za 1 kg meruněk či broskví zaplatíte do 30,- Kč, rajčata či okurky koupíte po 20,- Kč/1 kg. Kopeček zmrzliny pro letní osvěžení vás vyjde na 8,- Kč.

Na jídlo do bulharské restaurace?

Ceny v restauracích jsou vyšší než v obchodech, ale i tak si můžete dopřát nejednu výtečnou večeři za příznivé ceny. Pizza vás vyjde do 100,- Kč podle velikosti, saláty do 50,- Kč. Za polévku zaplatíte od 20,- do 30,- Kč. Na hlavní jídlo si připravte 40,- Kč až 100,- Kč, záleží na druhu pokrmu a samozřejmě kvalitě restaurace. V mnoha restauracích nemají nápojový lístek a ceny nápojů si číšníci určují podle nálady, opět zde platí, že se dá na ceně dohodnout. Co se týká spropitného, potěší i pouhé 1 leva.

Něco na sebe?

Toužíte-li si z dovolené přivézt nějaký nový obleček, v Bulharsku si jistě vyberete. Ceny jsou zde zhruba o 15% nižší než v České republice. Kvalita výrobků bulharských obchodníků je vyšší než v případě řeckých, italských či tureckých konkurentů. Je důležité dát pozor na plagiáty světových značek, na které narazíte na každém kroku.

 

Bulharská strava je stejně pestrá jako samotní obyvatelé Bulharska. Promítá se v ní jejich temperament, energie a slunečné dny roku. Mezi hlavní prvky patří slaný sýr, mléčné výrobky a saturejka. Ne nadarmo je nazývaná jako nejzdravější evropská kuchyně. Byl by hřích neochutnat jejich speciality.

Balkánský sýr?

Jak asi předpokládáte, bulharská kuchyně používá spoustu čerstvé zeleniny a výtečného koření. Možná si někteří z nás vzpomenou, že v Čechách tak oblíbený a často servírovaný šopský salát je právě „vynálezem“ Bulharů. Kromě rajčat, paprik a balkánského sýra do něj přidávají také okurku a na drobno nasekanou cibuli. Před podáváním se zalije zálivkou z octa, oleje a soli. Proslulý slaný klenot mezi sýry se však používá hlavně při pečení typického bulharského pečiva, plněného listového závinu, „banici“.

Polévky… jedině studené?

Hlavně v letních měsících oceníte výhody bulharských studených, osvěžujících a hlavně velice lahodných polévek. Ta nejznámější, „tarator“, se připravuje z bílého jogurtu, strouhané okurky, ořechů a kopru. Další příčky obsazuje studená cuketová či zelná polévka. Z teplých polévek doporučuji ochutnat bulharskou „dršťkovku“ s chilli papričkami. Pokud se vám bude zdát poněkud mdlá, nestěžujte si kuchaři. V Bulharsku si totiž polévku dochutí každý dle svého přímo na talíři.

Čubrica

Kdo by neznal toto legendární koření přidávané to bulharských masitých pokrmů. Mezi ty nejoblíbenější patří kromě čevapčiči (kebabčeta) a karbanátků (kjuftety) také „musaka“, francouzské brambory na bulharský způsob s mletým masem a zeleninou. Jídla jsou poněkud ostřejší, než býváme v našich končinách zvyklí, takže se po jídle doporučuje stopička nějaké té lihoviny!

Přílohy

Nejčastější přílohou objevující se na talíři jsou brambory na stovky způsobů. Kromě toho se můžete setkat i s pečenými paprikami a širokou sortou zeleniny – od rajčat, přes fazolky až po cibulku se solí. Mladá generace přinesla do kuchyně také světově rozšířené hranolky.

Moučník

Mezi oblíbené bulharské dezerty patří zapečené ovoce v troubě (jablka, švestky, maliny či ostružiny) či jahody s cukrem. Na konci jídla se také můžete setkat s tzv. „kaškavalem“, což je ovčí, kraví nebo smíšený sýr. Podává se převážně k vínu. Silně návykovou záležitostí jsou bulharské koláče a koblihy buď se slanou či sladkou náplní.

Bílý chléb

Téměř ke všemu se v Bulharsku konzumuje bílý chléb. V restauracích ho najdete automaticky na stole, i když o něm přímo nepožádáte. Sehnat celozrnné nebo tmavé pečivo však není velkým problémem.

 

Nepatříte-li mezi typické plážové turisty, jistě oceníte několik tipů pro výlety na kulturní památky. Věříme, že v Bulharsku si vyberete. Tady vám nabízíme malou ochutnávku.

Starobylá Varna

Varna je okouzlující historické město nabízející náruč s nepřeberným množstvím památek. Kromě úchvatné katedrály Nanebevzetí a Archeologického muzea turisty nejvíce láká Námořní muzeum, jehož součástí je akvárium a delfinárium.

Kamenný les nedaleko Varny

Zhruba 18 km západně od Varny můžete narazit na podivné útvary z vápence a jílu, které mají výšku až 8 m a jsou staré zhruba 50 milionů let. Můžete sem dojet autobusem přímo z Varny anebo po upravených stezkách na kole.

Reklama: Last minute Bulharsko

Klášter Aladža

Nedaleko Zlatých písků najdete klenot ukrytý hluboko v lesích. Křesťanský kostel z 5. století, který byl o osm století později přebudován na klášter, sloužil jako úkryt mnichů v dobách neklidného středověku.

Romantický Nasebar

Při cestě po Černomořském pobřeží musíte rozhodně navštívit i toto historické město zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Nasebar se svými úzkými starobylými uličkami nadchne opravdu každého. Jedinou nevýhodou je přeplněnost v hlavní sezóně, doporučuje se tedy návštěva v začátku a konci letních měsíců.

Reklama: letenky

Léčivé Pomorie

Pomirie je proslulé nejenom díky prvotřídnímu vínu a lázním léčící pohybové a dýchací ústrojí. Ve městě se nacházejí také největší solivary v Bulharsku. Pomorie nabízí jak klid lázní na břehu moře, tak romantický přístav s živou pěší zónou.

Sofie, město mnoha tváří

Vnitrozemské město s téměř milionem obyvatel láká ročně desetitisíce turistů na svou pestrobarevnost. Na jedné straně vás okouzlí historické budovy, bohatá a živá tržiště, bulváry a skvostné parky, na straně druhé potom architektonické pozůstatky komunismu a oprýskaná sídliště. Pokud však do Sofie zavítáte, nezapomeňte navštívit nedaleký Bojanovský kostel. Komplex tří budov je zapsán na seznamu UNESCO.

Skryté Ivanovo

Na severovýchodě Bulharska se nachází další skvost zapsaný na seznamech UNESCO. Poblíž městečka Ruse se skrývá rozsáhlý komplex kostelů, klášterů a kaplí, z nichž některé jsou postaveny přímo ve skalách.

 

Pokud nepatříte mezi klasické plážové turisty, jistě oceníte přírodní krásy Bulharska. Celá země je nádherná a míst plných přírodní krásy jsou v Bulharsku stovky, snad i tisíce. Několik tipů na nejznámější přírodní lokality uvádíme níže.

Přírodní rezervace Kamčija

Jako v pralese si budete připadat v bažinatém údolí řeky Kamčija. Tento přírodní skvost se rozkládá zhruba 25 km od Varny a výlety sem nabízejí některé bulharské cestovní kanceláře. Kromě specifické vegetace (liány, lekníny a pestrobarevné květiny) zde potkáte také bohatou zvířenu.

Bulharská jezera

Bulharsko se chlubí nejenom azurovým mořem. Severně od Burgasu se rozkládá hned několik překrásných jezer. Jsou důležitá nejenom jako zásobárna pitné vody, ale zároveň zde žije nepřeberné množství vodního ptactva od volavek, pelikánů až po černé čápy.

 

V létě si mohou aktivní turisté vybrat z nepřeberného množství sportovně laděných pobytů anebo vyrazit do Bulharska na pěší túry po horách.

Vodní sporty

Bulharsko je zemí neomezených možností, a tak jestli jste milovníkem dobrodružství, vyrazte na rozbouřenou vodu. Nejvhodnějšími řekami pro rafting jsou Struma, Ossam či Arda. S lodí či kajakem se nejlépe vydovádíte na Dunaji. Populárním sportem se v Bulharsku stává díky čistému moři také potápění. V každém větším letovisku najdete přinejmenším jednu potápěčskou školu. Nejvhodnější doba pro potápění je od června do října, kdy je ideální teplota vody a nehrozí větší vlny.

Horolezectví či jeskyňářství

Ano, i v tomto případě můžete v Bulharsku uspokojit své choutky. Jestli patříte mezi úplné začátečníky, není problémem absolvovat horolezecký kurz v některém z bulharských pohoří. Mezi nejčastější cíle horolezců patří Stara Planina, Rodopi, Rila či Pirin.

V Bulharsku bylo objeveno kolem 2000 jeskyní. Jejich prohlídku můžete absolvovat za příplatek se zkušeným průvodcem nebo větší expedicí. Mezi nejkrásnější a nejčastěji navštěvované jeskyně patří např. Ledenika, která láká svým pohádkovým ledovým podzemím.

 

Svátky, festivaly a tradice

Kdo by nechtěl poznat typické zvyky, svátky a festivaly v Bulharsku. V této sekci se dozvíte to nejdůležitější z toho, co se v Bulharsku během roku děje. Možná i to vám pomůže naplánovat Vaši dovolenou. Většina měst, městeček i vesniček pořádá své vlastní lidové, náboženské či kulturní festivaly. My vám tu nabízíme výčet těch nejznámějších.

Leden

Nač ztrácet čas. Hned 1. ledna slaví Bulhaři svátek Sv.Vasila, na jehož počest se pořádají nejrůznější folkové festivaly.

Únor

V únoru se koná jeden z nejzajímavějších festivalů celého roku a totiž festival Sv.Trifona. Je to bulharský svátek vína a vinařů a spadá na 14. února.

Březen

S prvním březnovým dnem přichází jaro, které přináší Baba Marta a je to den, kdy se symbolickým úklidem vymetají zimní měsíce. Lidé se obdarovávají martenicou, talismany z červenobílé vlny. Údajně zajišťují plodnost a zdraví. Na přelomu března a dubna se samozřejmě slaví také pravoslavné Velikonoce. S nimi je spojena spousta místních zvyků. V Bulharsku se slaví zhruba o týden později, než je v Evropě obvyklé.

Duben

V dubnu se slaví den Sv.Lazara, kdy se konají nejrůznější obřady k posílení úrody. Tancují se rituální tance, zpívá se a hrají se různé hry. V Burgasu probíhá výstava kvetoucích rostlin.

Květen

S blížícím se létem se rozšiřuje i počet lidových tradic a festivalů. Mezi nejzajímavější akce patří festival „Sladkopoyna Chouchouliga“ v Burgasu. V květnu začíná také mezinárodní festival ve Varně. Jeho působnost je široká – od tance, přes hudbu až k umění. 21. května se slaví Den Sv.Konstantina a Eleny. Odvážlivci tančí „tanec ohně“, při kterém chodí po žhavém uhlí.

Červen

Za zmínku rozhodně stojí Festival růží v Kazanlâku a Karlovo. Kromě všelijakých výrobků z růží můžete vidět lidové tance a tradice. V Plovdivu začíná Festival komorní hudby.

Červenec

V Burgasu probíhá tradičně Festival burgaských písní, který rozhodně stojí za vidění a hlavně poslechnutí. 24. července se slaví Den Jana Křtitele a považuje se za ideální dobu pro sbírání léčivých bylin.

Srpen

Začátkem srpna se v Bansku koná Mezinárodní jazzový festival a jeho dění je převážně v ulicích. Je to jedinečná možnost bavit se zde i v noci. V ostatních dnech totiž obyvatelstvo dodržuje striktně noční klid. V Sofii probíhá Mezinárodní sofijský folklórní festival vždy pět dní ke konci srpna.

Září

V první polovině září oslavuje město Sozopol řeckého boha hudby a tance během Festivalu Apollónského umění. Deset dní je tak po okraj naplněných hudbou, uměním a divadlem. V Sofii se 17. září slaví svátek patronky tohoto města, Sv.Sofie.

Říjen

První dva týdny v říjnu si nenechte ujít tradiční sběry hroznů v oblasti Melniku. Centrem zábavy a kulturního dění se stává pro říjen jednoznačně Ruse, se svým hudebním festivalem a bezpočtem kulturních akcí.

Listopad

1. listopadu se slaví státní svátek Dne vůdců národního ozbrojení. Během listopadu probíhá v Sofii a Blagoevgradu jazzový festival.

Prosinec

Zima sice číhá za vrátky, ale v Bulharsku se oslavují slavnosti mladého červeného vína, které rozehřeje každého. 15. -24. prosince se potom můžete vydat na Vánoční festival v Ruse.

Bulharsko, to neznamená pouze prosluňené pláže Černého moře...

Poznejte na dovolené sladké opojení bulharským vínem...

Základní informace a tipy pro návštěvníky Bulharska...

Historické a živé město Burgas je bránou k Černému moři...

Bulharsko, to je pro české turisty velmi známá destinace. V dnešní době je Bulharsko především po všech stránkách rozkvétající turistickou destinací.

Bulharsko nabízí rozmanité možnosti dovolené

V minulosti neprávem opomíjená země na jihovýchodě Evropy, ale v současnosti se Bulharsko šplhá na přední příčky žebříčku destinací pro letní dovolenou. Bulharsko nabízí nejenom klid a pohodu pro rodinnou dovolenou, romantické písčité pláže pro zamilované páry nebo rozlehlé horské hřebeny pro aktivní sportovce. Bulharsko nastavuje hned několik tváří, které stojí za to objevit. Z Bulharska se dokonce stává i populární destinace v zimě - lyžování v bulharských horách je jedinečné.

Reklama: Last minute Bulharsko

Černé moře - letní magnet Bulharska

Černomořské pláže Bulharska získaly ocenění Modrého praporu jako jedny z nejčistších pláží na světě, což spolu s příznivými cenami, kvalitním ubytováním a pohostinností zdejších obyvatel vytváří z Bulharska ideální prostředí pro relaxaci nejenom v letním období.

Nenáročná dovolená v Bulharsku

Pro Bulharsko hraje i dopravní dostupnost a fakt, že se domluvíte anglicky, německy, rusky i v mnoha případěch česky. Pokud stále nevíte, jaké místo vybrat pro očistu těla i ducha, zkuste krásnou nedotčenou přírodu v Bulharsku. Bulharsko vás uvítá s otevřenou náručí.

Reklama: letenky levně

 Bulharsko je zemí tradic

Bulharsko se řadí mezi velmi oblíbené destinace nejen letní dovolené. Místní obyvatelé vás příjemně překvapí svým temperamentem a pohostinností, se kterou se v Bulharsku setkáte téměř na každém kroku. Vzhledem k tomu, že se v Bulharsku na mnoha místech domluvíte klidně i česky, nestojí poznávání zajímavých zvyklostí a bulharského životního stylu prakticky nic v cestě. Cestovní ruch je tu v současnosti na vzestupu, proto se nemusíte bát nedostatku komfortu – bude o vás skvěle postaráno, takže si svou bulharskou dovolenou budete moci vychutnat plnými doušky.

Bulharsko jako kulinářský ráj

Bulharská kuchyně je vyhlášená po celém světě a není divu, když s sebou přinesla takové kuchařské ,,vynálezy“, jako je šopský salát, kaškaval nebo čevapčiči. Díky velkému množství zeleniny a mléčných výrobků, které nesmí chybět na žádném správně prostřeném stole v Bulharsku, lze místní lahůdky považovat i za pokrmy poměrně zdravé. Nejčastější přílohou k jídlu jsou v Bulharsku různé druhy kvalitního pečiva. Neměli byste vynechat ani ochutnávku ryb, speciálně upravovaného masa nebo výbornou polévku. Ideální potom je, zakončit hostinu douškem lahodného bulharského vína. Všichni labužníci si v Bulharsku skutečně přijdou na své.

Reklama: levné letenky


Nalezeno 169 008 termínů dovolené.

Řadit dle 
Cena od 11 043 Kč
First Minute (cena za osobu od 11 043 Kč)

DAS Club Hotel Sunny Beach

Země:  Bulharsko
Oblast: Slunečné Pobřeží

Termín zájezdu: 04.06.-10.06.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 7 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
04.06.-10.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 7% First Minute od 13 269 Kč
Detail zájezdu
04.06.-11.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 7% First Minute od 13 478 Kč
Detail zájezdu
09.06.-16.06.2017
Letecky (Brno, Ostrava)
Sleva 8% First Minute od 15 323 Kč
Detail zájezdu
09.06.-23.06.2017
Letecky (Ostrava)
Sleva 11% First Minute od 22 957 Kč
Detail zájezdu
09.06.-20.06.2017
Letecky (Ostrava)
Sleva 10% First Minute od 19 686 Kč
Detail zájezdu
Cena od 10 276 Kč
First Minute (cena za osobu od 10 276 Kč)

Glarus Beach

Země:  Bulharsko
Oblast: Slunečné Pobřeží

Termín zájezdu: 12.06.-15.06.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Snídaně
Délka pobytu: 4 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
04.06.-10.06.2017
Letecky (Praha)
First Minute od 10 720 Kč
Detail zájezdu
04.06.-10.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 1% First Minute od 12 043 Kč
Detail zájezdu
04.06.-10.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 2% First Minute od 13 074 Kč
Detail zájezdu
12.06.-15.06.2017
Letecky (Praha)
First Minute od 10 276 Kč
Detail zájezdu
12.06.-15.06.2017
Letecky (Praha)
First Minute od 10 669 Kč
Detail zájezdu
Cena od 10 253 Kč
First Minute (cena za osobu od 10 253 Kč)

Forest Beach

Země:  Bulharsko
Oblast: Primorsko

Termín zájezdu: 04.06.-10.06.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 7 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
04.06.-11.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 2% First Minute od 12 384 Kč
Detail zájezdu
04.06.-10.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 2% First Minute od 11 642 Kč
Detail zájezdu
09.06.-16.06.2017
Letecky (Brno, Ostrava)
Sleva 1% First Minute od 13 139 Kč
Detail zájezdu
10.06.-17.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 1% First Minute od 13 385 Kč
Detail zájezdu
10.06.-15.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 1% First Minute od 11 901 Kč
Detail zájezdu
Cena od 10 776 Kč
First Minute (cena za osobu od 10 776 Kč)

Calypso

Země:  Bulharsko
Oblast: Slunečné Pobřeží

Termín zájezdu: 19.06.-22.06.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 4 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
04.06.-11.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 5% First Minute od 12 246 Kč
Detail zájezdu
04.06.-10.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 5% First Minute od 12 130 Kč
Detail zájezdu
19.06.-22.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 5% First Minute od 10 776 Kč
Detail zájezdu
19.06.-26.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 8% First Minute od 14 672 Kč
Detail zájezdu
19.06.-28.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 9% First Minute od 16 620 Kč
Detail zájezdu
Cena od 9 931 Kč
First Minute (cena za osobu od 9 931 Kč)

Diamond Hotel

Země:  Bulharsko
Oblast: Slunečné Pobřeží

Termín zájezdu: 04.06.-11.06.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
04.06.-10.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 4% First Minute od 11 439 Kč
Detail zájezdu
04.06.-11.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 3% First Minute od 10 827 Kč
Detail zájezdu
09.06.-16.06.2017
Letecky (Brno, Ostrava)
Sleva 4% First Minute od 11 401 Kč
Detail zájezdu
09.06.-20.06.2017
Letecky (Ostrava)
Sleva 6% First Minute od 14 371 Kč
Detail zájezdu
09.06.-23.06.2017
Letecky (Ostrava)
Sleva 6% First Minute od 15 113 Kč
Detail zájezdu
Cena od 11 949 Kč
First Minute (cena za osobu od 11 949 Kč)

Holiday Village

Země:  Bulharsko
Oblast: Djuni

Termín zájezdu: 04.06.-10.06.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 7 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
04.06.-10.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 1% First Minute od 14 087 Kč
Detail zájezdu
04.06.-11.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 1% First Minute od 15 094 Kč
Detail zájezdu
09.06.-16.06.2017
Letecky (Brno, Ostrava)
Sleva 2% First Minute od 16 485 Kč
Detail zájezdu
09.06.-20.06.2017
Letecky (Ostrava)
Sleva 2% First Minute od 21 985 Kč
Detail zájezdu
09.06.-23.06.2017
Letecky (Ostrava)
First Minute od 34 954 Kč
Detail zájezdu
Cena od 9 800 Kč
First Minute (cena za osobu od 9 800 Kč)

MARINA HOLIDAY CLUB

Země:  Bulharsko
Oblast: Pomorie

Termín zájezdu: 08.06.-15.06.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Bez stravy
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
08.06.-22.06.2017
Letecky
First Minute od 14 300 Kč
Detail zájezdu
08.06.-19.06.2017
Letecky
First Minute od 12 600 Kč
Detail zájezdu
08.06.-15.06.2017
Letecky
First Minute od 10 650 Kč
Detail zájezdu
08.06.-22.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 7% First Minute od 21 250 Kč
Detail zájezdu
08.06.-19.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 8% First Minute od 17 750 Kč
Detail zájezdu
Cena od 20 190 Kč
(cena za osobu od 20 190 Kč)

Hotel SOL NESSEBAR BAY-MARE

Země:  Bulharsko
Oblast: Nesebar

Termín zájezdu: 30.08.-06.09.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Praha, Ostrava, Bratislava, Košice)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
14.06.-21.06.2017
Letecky (Praha, Ostrava)
od 21 390 Kč
Detail zájezdu
30.08.-06.09.2017
Letecky (Praha, Ostrava, Bratislava, Košice)
od 20 190 Kč
Detail zájezdu
Cena od 3 386 Kč
First Minute (cena za osobu od 3 386 Kč)

St. Thomas

Země:  Bulharsko
Oblast: Sozopol

Termín zájezdu: 10.05.-17.05.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Polopenze
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Vlastní

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
10.05.-20.05.2017
Vlastní
Sleva 2% First Minute od 5 079 Kč
Detail zájezdu
10.05.-17.05.2017
Vlastní
Sleva 2% First Minute od 3 386 Kč
Detail zájezdu
10.05.-17.05.2017
Vlastní
od 5 673 Kč
Detail zájezdu
10.05.-20.05.2017
Vlastní
od 8 373 Kč
Detail zájezdu
11.05.-18.05.2017
Vlastní
Sleva 2% First Minute od 3 386 Kč
Detail zájezdu
Cena od 7 511 Kč
(cena za osobu od 7 511 Kč)

Hotel Ativa

Země:  Bulharsko
Oblast: Lozenec

Termín zájezdu: 01.06.-12.06.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Polopenze
Délka pobytu: 12 dní
Doprava: Autobus

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
01.06.-21.06.2017
Autobus
od 13 423 Kč
Detail zájezdu
01.06.-12.06.2017
Autobus
od 7 511 Kč
Detail zájezdu
02.06.-14.06.2017
Autobus
od 11 741 Kč
Detail zájezdu
10.06.-21.06.2017
Autobus
od 7 793 Kč
Detail zájezdu
10.06.-30.06.2017
Autobus
od 13 423 Kč
Detail zájezdu