Dovolená - Egypt

Egypt je z turistického hlediska zemí nepřeberných možností. Písčité pláže, jež omývá Rudé a Středozemní moře, pyramidy, mumie, Sfinga, řeka Nil, Údolí králů, Káhira – to vše je Egypt. Stačí, když se rozhodnete, zda vás více láká kultura a poznání či relaxace u moře. Můžete samozřejmě také zvolit kombinaci obojího a poznat Egypt v celé jeho kráse. Návštěvy Egypta určitě nebudete litovat.

Časový posun

Egypt leží v časovém pásmu, které je o jednu hodinu napřed oproti České Republice. Také Egypt má letní čas, který trvá přibližně od konce dubna do konce září. 

Telefonování

Pokud budete chtít volat do ČR, vytočte 0042 a číslo účastníka. Telefonický kód Egypta je 0020, poté je nutné vytočit předčíslí pro požadovanou oblast (např. Káhira – 02) a následuje číslo účastníka. Telefonních budek je v Egyptě dost a jsou na karty, které zakoupíte v nejrůznějších obchůdcích a kioskách. S Vaším mobilním telefonem by neměl být žádný problém, egyptská síť funguje v systému GSM.

Internet

Internetových kaváren je v Egyptě požehnaně, přístup na internet také poskytují některé hotely.

Elektřina

Elektrické napětí je zpravidla 220 V, pokud si však s sebou vezete např. notebook, doporučujeme raději zakoupit univerzální adaptér pro střídavý proud.  Do zásuvek jev často nutné také použít adaptér, který je však k dostání téměř všude.

Cestovní pas a vízum

Občané České republiky potřebují pro vstup na egyptské území cestovní pas s minimálně půlroční platností.  Potřebují také vízum, které je možné získat na letištích při příletu nebo na egyptském zastupitelském úřadu v Praze.  Finančně výhodnější je koupit vízum až po příletu do země. Vízum Vám bude vlepeno do pasu a je platné jen pro jeden vstup do země o maximální délce pobytu jeden měsíc.

Celní předpisy

Do Egypta se nesmí dovážet potraviny, alkohol, drogy, pornografie a zbraně. Zejména za držení či převážení drog mohou být uděleny velmi vysoké sankce. Z Egypta je zakázáno vyvážet památky a zlato v nezpracované podobě. Nebudete – li si jisti, co můžete ze země vyvézt, informujte se na místě např. delegáta některé cestovní kanceláře.

Důležitá telefonní čísla

Pohotovost 123
Hasiči 180
Policie 122

Velvyslanectví a konzuláty

Velvyslanectví ČR v Egyptě
Dokki Street 4, Gíza, Káhira
Tel.: 00202/ 748 5531, 748 5469, 748 5533
Nouzová linka 24 h 012 – 742 7513
www.mzv.cz/cairo
neděle – čtvrtek: 8:30 – 15:00

Honorární konzulát ČR v Alexandrii
Zahran Group, 14th May Road , Semouha , Alexandria Kontakt:
Tel.: 00203/426 66 64

 

Historie Egypta je neodmyslitelně spjata s Nilem. Nil ovládal náboženský, hospodářský i společenský život starověkých Egypťanů.

Spojením Horního a Dolního Egypta kolem r. 3000 p. n. l. začala éra civilizace, která okouzlila svět a dodnes je předmětem obrovského zájmu vědců i laické veřejnosti.

Od doby, kdy Narmer spojil obě egyptské části v jednu říši, můžeme egyptské dějiny velmi zhruba rozdělit na tato období:

 • 3100 – 322 p. n. l.  Faraónský Egypt
 • 332 – 30 p. n. l.  Alexandr a Ptolemaiovská doba
 • 30 p. n. l. - 638   Římská nadvláda
 • 640-1517   Arabská nadvláda
 • 1517-1882   Osmanská nadvláda
 • 1882-1952   Britská okupace
 • Od r. 1952   Nezávislý Egypt

 

Téměř po celý rok je v Egyptě horko a sucho. Jinak je tomu pouze v zimních měsících. V prosinci, lednu a únoru bývá docela chladno a větrno.  Průměrné teploty v zimě se sice drží na 20 – 25 °C, běžně se ale stává, že noční teploty v okolí Káhiry klesají až k 8 °C. Průměrná roční teplota je 22,5 °C. V létě teploty překračují 40 °C a v některých jižních, především pouštních oblastech i 50 °C.
Moře je po celý rok teplé, ani v zimních měsících jeho teplota neklesá pod 20°C.

Reklama: Last minute Egypt

Na dovolenou do Egypta je ideální vyrazit na jaře od března do května nebo na podzim od září do listopadu. Pro turisty, kteří však mají vysoké teploty v oblibě a relaxace na pláži bude v podstatě jedinou náplní jejich dovolené, mohou využít levnějších zájezdů, které z důvodu velkých veder některé cestovní kanceláře v letních měsících nabízejí.

Reklama: letenky levně

Počasí v Egyptě - zima vs. léto

Pro objevování krás zaniklých říší mnoha lidem vyhovují zimní měsíce. Podnebí je v této době pro courání po památkách mnohem příjemnější. V Káhiře však zimě musíte počítat s občasnými dešťovými přeháňkami. V létě zde vládne klima typické pro velkoměsto, tedy horko a vlhko. Teploty se šplhají přes 40 °C a velmi častý je smog. Taková kombinace spolu s hlukem a spoustou lidí je přijatelné jen pro opravdu otrlé turisty.

Reklama: letenky

V Egyptě panuje pouštní podnebí, pro které jsou typické poměrně velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Čím hlouběji se v poušti ocitáme, tím jsou oba extrémy větší.

Nejen v létě, ale i na jaře a na podzim je v Egyptě slunce velmi silné, proto nepodceňujte používání opalovacích krémů s vyššími faktory a při pobytu na slunci mějte pokrývku hlavy. Také mějte na paměti, že v takovém horku je Váš organismus dehydratovaný, a proto je třeba hodně pít. Přes poledne je také vhodné vyhnout se jakékoliv fyzické námaze, např. sportům.

Počasí v Egyptě a dešťové srážky

Roční průměr srážek je 2, 5 – 5 cm ročně. V některých oblastech Egypta neprší vůbec, třeba na jihu je srážkový průměr asi 10 mm za pět let a v některých pouštních oblastech někdy neprší i déle než 15 let. Naopak nejvíc si deště užijí obyvatelé severního pobřeží.

Dost nepříjemným jevem je suchý a prašný vítr chamsín (padesát), který vane od Západní pouště. Setkat se s ním můžete v březnu a dubnu. Když se obloha naplní tímto písečným prachem, nic nemá šanci uniknout.

Průměrné teploty 

Leden Únor Březen Duben Květen Červen
Vzduch 23 24 29 30 28 30
Moře 22 22 23 25 23 24
             

Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec
Vzduch 32 34 33 30 29 24
Moře 25 26 26 24 25 22

I když egyptská kuchyně není proslulá, jako třeba turecká či libanonská, je velmi zajímavá a chutná. Je převážně arabská a řídí se islámskými předpisy. Většina jejich ingrediencí se od antických dob příliš nezměnila.

Oblíbené egyptské pokrmy

Nejdůležitější složkou egyptské stravy je chléb (Ajš), který se obvykle připravuje ze směsi obyčejné a celozrnné mouky na otevřeném ohni. Místní ho většinou používají místo příboru, balí do něj masa apod.

Oblíbenými jsou tzv. mezze, tedy vedlejší chody. To může být ku příkladu salát, který je vždy připravován z čerstvých ingrediencí (včetně bylinek) nebo vinné listy, papriky či baklažány plněné mletým masem.

Reklama: Last minute Egypt

Mezi nejoblíbenější egyptská jídla patří kofta a kebab. Kofta je mleté a ogrilované maso na špízu, kebab je většinou maso jehněčí napíchnuté na jehle a připravované nad plamenem. Zpravidla se obě tato masa prodávají na váhu.

Oblíbené jsou také ryby a další plody moře.

Asi nejznámějším egyptským dezertem je baklava. Jedná se o několik vrstev tenoučkých oplatek, mezi nimiž jsou nadrcené ořechy, zejména pistácie a vše je pečlivě prolito sirupem.  Tato opravdu sladká pochutina má tvar kosočtverce. Egyptskou specialitou je Ummi Alí – vrstvy těsta jsou v tomto případě prokládány oříšky a hrozinkami namočenými ve sladkém mléce.

Reklama: letenky

Nápoje - pití v Egyptě

Čaj se v tradičních restauracích a kavárnách podává ve skleničkách a je velmi silný a sladký. Káva se podává v malých šálcích, zpravidla se jedná o kávu tureckou, tedy plnou lógru. Stejně jako čaj je káva podávaná v tradičních podnicích velice sladká.

Pivo Stella je kvasnicový ležák, který se v Káhiře vaří již přes sto let. Na pobřeží Rudého moře, v Al Gouně, se vaří konkurenční Saqqara. Egyptská vína nebyla dříve považována za příliš chutná, ale v poslední době se jeho kvalita díky inovaci výroby zvýšila.

Osvěžit se můžete nápoji jako je karkadai, který se připravuje z ibiškových květů nebo zabaadi, což je jogurt našlehaný se studenou vodou a solí. Oblíbené jsou také čerstvé džusy, které jsou k dostání i ve stáncích na ulici.

Rozhodně se vyvarujte pití vody z kohoutku!

Jak a kde se v Egyptě stravovat

Tak jako v mnoha dalších zemích i v Egyptě platí, že nejlépe se jí doma. Bohužel asi jen málo z vás bude mít šance pravé domácí jídlo ochutnat. Pokud přece budete pozváni, je vhodné přinést hostitelům malý dárek. Pamatujte při tom na zásady islámu. Lidé zde jedí obvykle v pozdější dobu, než jsme zvyklí. Hlavním jídlem dne je oběd, podávaný kolem 14. hodiny.  Dobré restaurace poznáte tak, když zjistíte, kam chodí místní. Jistě si také velmi oblíbíte rychlá občerstvení, která s fast foody u nás nemají nic společného. Egyptská pouliční jídla jsou levná a přitom velice chutná.

Pokud budete jíst nebo pít v sedě na koberci, vždy si sundejte boty. Pokud se nepohybujete v síti mezinárodních hotelů, v období měsíce Ramadánu na ulici nejezte ani nepijte.

Doprava do Egypta

Letecky

Letecká doprava je samozřejmě nejjednodušší a také nejčastější způsob dopravy do Egypta.  Ceny letenek se různí podle toho, s jakou společností chcete letět, jaký termín a destinaci zvolíte, a chcete – li letět přímo, nebo Vám nevadí přestupy.  Přímý let z Prahy pořídíte už od zhruba 6 tis. Kč bez letištních tax, často je výhodnější letět např. z Německa.

V Egyptě je asi 90 letišť, jen některá z nich však fungují jako mezinárodní. Přímo můžete letět do Káhiry, Alexandrie, Luxoru, Asuánu, Sharm el Sheiku, Hurghady, Taby a také do střediska Marsa Alam.

Doprava po Egyptě

Vlak

Egyptská železnice je státní a má dlouhou historii. Z Asuánu do Káhiry a zpět se můžete svézt lůžkovými vozy, které provozuje soukromá společnost. Hlavní železniční tahy se nacházejí podél Nilu a mezi Alexandrií a Káhirou. Celková délka tratí je více než 5000 km. Cestování vlakem je poměrně levné, i když vagóny státní společnosti by si již zasloužili modernizaci.

Autobus

Egypt má velmi hustou autobusovou síť a není problém se tedy dostat z jednoho města do druhého. Bohužel autobusy bývají často přeplněné. To však není případ autobusů, které spojují velká města mezi sebou nebo s turistickými lokalitami. Tady obvykle narazíte na luxusní klimatizované autobusy. Tento způsob dopravy není drahý, ceny lístků se i na stejné trati mohou lišit podle toho, jak kvalitním autobusem pojedete. Čím víc si připlatíte, tím větší budete mít pohodlí. Na kratší vzdálenosti se místenky neprodávají, chystáte – li se však na delší cestu, lístky si kupte dopředu.

Autobusy a minibusy zajišťují také dopravu po Káhiře a Alexandrii. Pokud budete mít na výběr, cesta mikrobusem bude rozhodně příjemnější. V něm se totiž oficiálně nesmí za jízdy stát, proto není tolik přeplněn a vy máte mnohem větší šanci, že se Vám podaří  vystoupit na místě, na kterém chcete.

Lodí

Cestování lodí po Nilu se pro Vás stane jistě nezapomenutelným zážitkem. Podle toho, kolik chcete do plavby investovat a jaká máte očekávání, si máte možnost vybrat z několika typů lodí. Nejrušnější úsek je mezi Luxorem a Asuánem. Náplní těchto výletů, které mohou mít různou délku trvání, je prohlížení památek a relaxace. Večer se, zejména na výletních lodích, pořádají různé večírky. Pokud máte rádi detektivky a Agathu Christie obzvlášť, určitě si nenechejte ujít plavbu nilským parníkem a zavzpomínejte na šedou kůru mozkovou legendárního detektiva Hercula Poirota.

Autem

Přijet do Egypta vlastním autem znamená dost velké byrokratické průtahy a také Vás to něco bude stát. V Egyptě neplatí tzv. zelená karta a tak na hranicích musíte zaplatit poplatek za nové havarijní pojištění. Také si raději zjistěte, zda můžete přijet s autem, který má dieselový motor nebo pohon na všechna kola. Dobré je taktéž vědět, seženete – li v případě poruchy náhradní díly.

Jednodušší způsob, jak procestovat Egypt na čtyřech kolech, je auto si vypůjčit.  Budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz a musíte být starší 25 let. Některé společnosti nabízejí pronájem auta pouze v jednom směru a u některých si můžete pronajmout auto i s řidičem.

V Egyptě se jezdí na pravé straně, nejvyšší povolené rychlosti jsou uvedeny, i ostatní dopravní značky se podobají těm evropským.  Doporučujeme jezdit raději za světla a být obezřetní vůči chodcům, kteří mají někdy tendence vbíhat do vozovky.  Výhodou dopravy autem jsou jeho nízké náklady, neboť benzín tu je velice levný.

Taxi

Cestovat taxíkem po velkých městech je nejpohodlnějším způsobem přepravy. V Káhiře a Alexandrii jich jezdí bezpočet. Zjistěte si, kolik by cesta z místa A do místa B měla zhruba stát a to oznamte řidiči, když nastoupíte do taxíku. Pokud by chtěl částku, která se Vám zdá moc vysoká, vystupte a mávněte na jiného. Až budete na místě určení, vystupte z vozu a teprve poté zaplaťte částku, na které jste se domluvili. Také nebuďte překvapení, když Vám zastaví taxi, kde již sedí jiný zákazník. Je to běžná praxe.

Metro a tramvaj

Metro v Káhiře je raritou nejen v Egyptě, ale i v celé Africe. Tramvajovou síť najdete pouze v Káhiře a v Alexandrii.

 

Když přijedete do Egypta, budete si moct vybrat ubytování z široké palety nabídek. Samozřejmě záleží na tom, kolik peněz chcete investovat.

Hotely a hostely v Egyptě

V Egyptě narazíte na hotely všech cenových kategorií. Zejména u těch levnějších si vždy zkontrolujte pokoj předem a zjistěte, zda se k základní ceně připočítávají nějaké poplatky. Také si pro jistotu ověřte, jaká je situace s teplou vodou. Mějte na paměti, že v Egyptě se na hodnocení hvězdičkami nelze spoléhat tak, jak na to jsme zvyklí v Evropě. V hotelech se třemi hvězdičkami a výše běžně přijímají dolary a platební karty, raději se o tom však předem informujte.

Další možností ubytování, zejména pro mladší či osamocené cestovatele, je bydlet v hostelu. Ty bývají zpravidla levné (4 – 20 EL), často jsou zde pokoje pro tři a více lidí, někdy jsou společné pro ženy i muže. Mnozí turisté oceňují možnost seznámení s dalšími lidmi ze všech koutů světa, pokud však preferujete klid a soukromí, raději zvolte jiný typ ubytování.

I do Egypta můžete vyrazit se stanem. I když na kemp tu nenarazíte na každém kroku, zjistíte – li si možnosti táboření dopředu, může být tento způsob ubytování velmi zajímavý a navíc dost levný. Oficiálně tábořit můžete např. nedaleko Gízy, Luxoru nebo na tábořišti v Národním parku Ras Muhammad. Oblíbené jsou také kempy na plážích na Sinaji.

Zájezdy do Egypta

Zájezdy do Egypta nabízí v dnešní době mnoho cestovních kanceláří a agentur a jejich nabídka je velmi široká. Proto je dobré si před tím, než začnete zájezd vybírat, zodpovědět několik základních otázek. Je důležité vědět, chcete – li svou dovolenou strávit relaxací na pláži, nebo jestli se chystáte navštívit nějaké památky. Preferujete spíše klidné prostředí nebo máte rádi rušný noční život? Také podle toho vybírejte místo Vaší dovolené. Rozmyslete, kolik jste do zájezdu rozhodnuti investovat, jestli využijete výhodnějších nabídek v mimosezóně apod. Hotel si vybírejte také podle toho, jestli je schopen uspokojit Vaše požadavky, co se týče např. sportovních aktivit nebo animačních programů. 

Většinou se jedná o zájezdy letecké, jejichž cena se mění v závislosti na kvalitě ubytování, vybraném letovisku a termínu odletu. Obecně můžeme říci, že cena 12 denního zájezdu v sezóně, s ubytováním v pětihvězdičkovém hotelu, se pohybuje mezi 17 až 30 tis. Kč, pokud si vyberete hotel tříhvězdičkový, zájezd pořídíte zhruba do 15 tis. Kč. Výraznou slevu můžete získat v nabídce tzv. last minute zájezdů. Pokud neradi čekáte s výběrem dovolené až na poslední chvíli, některé cestovní kanceláře nabízejí slevy za včasné objednání, tzv. first minute. Typ stravování all inclusive bývá často již v ceně zájezdu a obvykle zahrnuje snídani, oběd a večeři formou bufetu, alkoholické (někdy pouze místní) a nealkoholické nápoje zdarma a další výhody. Pokoje v hotelech od tří hvězd výše bývají většinou vybaveny klimatizací, raději se o tom však informujte. Často je klimatizace ovládána centrálně, a proto někde bude fungovat jen v hlavní sezóně. Téměř všechny hotelové komplexy, které cestovní kanceláře nabízejí, mají v areálu jeden i více bazénů.

Doplňkové služby k ubytování

Většina cestovních kanceláří nabízí zakoupení fakultativních výletů, díky nimž můžete navštívit turisticky atraktivní místa. Některé cestovky Vám také vyřídí půjčení auta apod. Tyto služby zajišťuje zpravidla český delegát, jehož služby jsou zahrnuty v ceně zájezdu.

I když Egypt je skvělým místem pro relaxaci na pláži, tato země nabízí kromě průzračně čistého moře a návštěvy historických míst a památek i aktivní a sportovní vyžití.

Golf v Egyptě

Z Egypta se pomalu stává golfová velmoc. Nachází se zde nejméně 20 golfových hřišť, které splňují standardy Asociace profesionálních golfistů. Např. v luxusním letovisku Taba Heighst bylo na jaře r. 2007 otevřeno 18 jamkové mistrovské hřiště, které se rozkládá mezi Rudým mořem a horami Sinajského poloostrova. Hřiště zabírá 55O tis. metrů čtverečních bývalé pouště. Většina plochy je zatravněna, více než 8 tis. metrů čtverečních zabírají vodní plochy a překážky. Pokud si chcete zahrát golf ve stínu pyramid, máte možnost na hřišti Mena House Oberoi v Káhiře. Z Royal Valley Golf Clubu budete mít překrásný výhled na luxorské památky. Ve většině golfových center nabízejí kurzy golfu a golfové školy.

Další sporty

Mezi další sporty, pro jejichž provozování je v Egyptě dobré zázemí, patří např. minigolf, tenis či stolní tenis. Oblíbené jsou také vodní sporty, zejména windsurfing.

Potápění

Asi nejoblíbenější aktivitou, kterou jezdí lidé do Egypta provozovat, je potápění. Tomu se věnujeme v samostatné kapitole.

Vnitrozemská zábava v Egyptě

V Egyptě si přijdou na své ti, kteří rádi pozorují ptactvo. Nachází se zde několik oblastí, které jsou pro tuto aktivitu jako stvořené. Např. na jezeru Qarun či Bardawil jsou k vidění hejna pelikánů a plameňáků. V poušti je možné pozorovat např. orly.

V Egyptě se nachází také několik míst vhodných pro horskou turistiku. Jedním z takových je oblast sv. Kateřiny na Sinaji nebo okolí Mojžíšovy hory tamtéž. Své túry si pečlivě naplánujte, nepřeceňte své síly a buďte dobře vybaveni i teplým oblečením, v horách bývá v noci zima.

Pobyt u moře si můžete zpestřit vyjížďkou na koních či velbloudech. Na koni se můžete projet třeba kolem pyramid v Gíze nebo po západním břehu v Luxoru.

Hlavně pro děti, ale nejen pro ně, jsou určeny zábavní parky, aqvaparky či delfinária. Tyto atrakce se většinou nacházejí ve větších turistických lokalitách, jako např. v Sharm el Sheikhu.

Stále oblíbenější jsou také vyjížďky do pouště. Měli byste využít služeb zkušeného průvodce. Např. na Sinaji se pořádají dvou až třídenní expedice, které zahrnují vyjížďku na velbloudech a přenocování v poušti. Dostat se do pouště můžete i s fakultativními výlety, které pořádají cestovní kanceláře. Tyto výlety často zahrnují projížďku na motokárách, čtyřkolkách či velbloudech, většinou navštívíte i beduínské vesnice. 

Noční život v Egyptě

Po západu slunce život v rušných egyptských letoviscích rozhodně nekončí. Nachází se zde velké množství barů, nočních klubů a diskoték. Ačkoliv by to člověk v muslimské zemi nečekal, narazíte zde i na řadu kasin, které se soustřeďují zejména v Káhiře. Strávit hezký večer můžete také v některé ze zdejších restaurací při ochutnávání místních specialit, či si v kavárně pokouřit z vodní dýmky.

 

Úředním jazykem je Arabština, většina zaměstnanců státních institucí a podnikatelé mluví anglicky. Základem písma je 24 hlásek, písmo se čte zprava doleva. Arabština je neobyčejně obtížný jazyk, patří mezi semitské jazyky. Oblast od oblasti se liší jeho výslovnost.

Často používané výrazy

Ahoj – salám aleikum
Dobrý den – sabáh al-chajr
Dobrý večer – misa al- khér
Dobrou noc – tisbah ala khér
Nashledanou – ma as saláma
Děkuji – šukrán
Ne, děkuji – la šukrán
Není zač – afuán, al-affu
Ano - aywa nebo naam
Ne – la
Promiňte – assif
Jsem z České republiky. – ana min Tshíkija (nebo čeko)
Kde je ….? – fén
Letiště – matár
Autobus – al-otobís
Vlak – al-atr
Loď –al-markib
Chci jet do… - ana ayiz arúh…
Vlevo – ash-shimál
Vpravo – al-yimín
Rovně – ala túl
Pyramida/pyramidy – haram/ahrám
Ambasáda – as-sifára
Policejní stanice – al-bolís
Restaurace – al-matam
Trh – súq
Káva – qahwa
Čaj – tšaj
Kolik to stojí? – bi-kam da?
0 – sifr
1 – wáhid
3 – taláta
4 - arba
5 –khamsa
6 – sitta
7 – sab´a
8 – tamanya
9 – tis´a
10 – ashara
100 – miyya
1000 - alf

 


Egyptskou měnou je egyptská libra (L.E./EGP, v arabštině giné). Ta se skládá ze sta piastrů. Bankovky mají hodnoty 50 pt, 1, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 L. E., mince mají hodnoty 10, 20 a 25.

Orientační kurzy na začátku roku 2008:

 • 1 USD = 5, 52 EGP
 • 1 EUR = 8, 20 EGP
 • 1 CZK = 0, 30 EGP

Peníze je možné si vyměnit přímo na letišti nebo v hotelích. Zde jsou ale kurzy většinou méně výhodné než v bankách. Nejvýhodnější kurzy bývají zpravidla v úřadovnách zahraničních směnáren (Forex). Egyptské libry mají označení  L.E. a piastry pt. Ceny mohou být napsány dvěma způsoby. Např. 8, 5 L.E. nebo 85 pt.  Egyptská měna se nesmí ze země vyvážet.

Obecně lze říci,  že je Egypt stále ještě poměrně levnou zemí. Pokud budete velice skromní, můžete zde vyžít s pár dolary na den. Největšími výdaji jsou vstupenky na turistické atrakce., např. úplná návštěva pyramid vyjde zhruba na 90 E. L. Najíst v restauraci se můžete za 10, ale i za 100 liber. Středně drahé ubytování se pohybuje mezi 100 – 600 librami za pokoj na noc ve vrcholné sezóně. Cestování po Egyptě vyjde na málo peněz. 1 l benzínu stojí asi 1 libru, levné je i cestování vlakem. 

Reklama: Last minute Egypt

Další orientační ceny (liší se podle lokalit):

 • 1, 5l pitné vody    2, 50 L. E.
 • 1, 5l nealko nápoje (Coca Cola)  5 L. E.
 • Láhev piva Stella   8 L. E.
 • Sendvič    50 pt

Smlouvání

Smlouvání je v Egyptě součástí každodenního života a i Vy se v něm budete muset vytrénovat, pokud nechcete zaplatit o mnoho víc než je nezbytné. Některým turistům je handrkování o ceny nepříjemné, jiní si smlouvání naopak oblíbili. Tato hra má určitá pravidla. Mějte na paměti, že není dobré dávat najevo moc zájmu o dané zboží. Také nekupujte hned první věc, která Vás zaujme. Okoukněte kvalitu a ceny i u dalších obchodníků. Teprve potom si řekněte, kolik jste ochotni za vybrané zboží zaplatit a projevte o něj skutečný zájem. Až Vám prodavač sdělí cenu, nabídněte mu částku nižší, než za zboží chcete ve skutečnosti zaplatit. Zřejmě se budete ještě chvíli dohadovat, než se dostanete na tu „opravdu nejnižší cenu“.  Důležité je být v klidu, stát si za svým a usmívat se. Nikdy se neciťte provinile, jak levně jste nakonec danou věc koupili. Žádný dobrý obchodník neprodá své zboží pod cenou.

Reklama: letenky

 

Potápění v Egyptě je jednou z nejvíce populárních aktivit...

Jak předcházet problémům během dovolené v Egyptě...

Symbolem Egypta je jediný zachovalý ze sedmi divů světa...

Starověký Egypt dal světu po staletí záhadné hieroglyfy...

Egypt je zemí pouště a životadárného Nilu. Je to země pyramid a faraónů, země plná záhad a tajemství. Sluneční paprsky, zlatavé písečné pláže, tyrkysové moře, pestrý podmořský svět, ale také luxusní hotely. To je Egypt dnes.

Svatá rodina našla v Egyptě útočiště, Marcus Antonius krásnou Kleopatru a Vy zde jistě naleznete pohodu, příjemné koupání a objevíte alespoň kus slávy zašlých kultur.

Stále populárnější Egypt

Egypt se stává pro české turisty stále oblíbenější destinací. Ještě před deseti lety patřil k velice drahým, exotickým a exkluzivním lokalitám. Dnes mu exotika a kvalita poskytovaných služeb zůstala, avšak ceny se výrazně snížily. Často jsou srovnatelné s cenami zájezdů do Evropy, např. do Řecka či Chorvatska.
A čím Egypt návštěvníky přitahuje? Je to na jedné straně fascinující historie a na straně druhé okouzlující příroda. Rudé moře se svými korálovými útesy a bujným podmořským životem láká potápěče ze všech konců světa. Čisté moře překrásných barev a dlouhé a široké pláže oceňují také rodiny s dětmi.
Egypt je ideálním místem pro relaxaci, avšak nedotknout se slávy zaniklých říší, když jste v Egyptě, by byl hřích. K tomu Vám dobře poslouží fakultativní výlety, které cestovní kanceláře nabízejí.

Reklama: letenky

Letoviska v Egyptě

Egyptská letoviska lze rozdělit do dvou skupin. První tvoří ta, která se nachází na Sinajském poloostrově, druhou ta na africké pevnině. Při rozhodování, do jaké lokality se vydáte, mějte na paměti také památky, které chcete navštívit. Většina památek leží na africkém kontinentě, ale i z turistických center u Rudého moře se k nim můžete vcelku bez problému dostat.

Reklama:levné letenky

Geografie Egypta

Egypt leží v severovýchodní části Afriky. Část země, Sinajský poloostrov leží na území Asie. Jeho rozloha je 1 mil. km2 a více než 90% pevniny pokrývá poušť. Břehy Egypta omývá Středozemní a Rudé moře. Na západě sousedí s Lybií, na východě s Izraelem a na jihu se Súdánem. 

Počet obyvatel v Egyptě neustále vzrůstá, současný neoficiální odhad je 80 miliónů. 90% obyvatelstva se hlásí k islámu. Hlavním městem je Káhira, kde žije 20 mil. obyvatel.

Reklama: letenky levně

Momenty dávné historie

Jednoznačným symbolem Egypta jsou pyramidy, jejichž prohlídku pravděpodobně budete mít na programu, ať už na dovolenou zamíříte do kteréhokoli z egyptských turistických letovisek. Existuje ale ještě druhá trasa, jež svými památkami dokumentuje počátky vývoje egyptské civilizace. Řeč je o chrámech, vybudovaných při životadárné egyptské řece Nilu. Neváhejte a vydejte se na kouzelnou plavbu po Nilu, lepší příležitost k obdivování těchto staveb se vám jen tak nenaskytne. Uvidíte mimo jiné monumentální chrámový komplex Karnak, jeden z nejlépe dochovaných egyptských chrámů Luxor, nádherný chrám v Edfu, dvěma hlavním božstvům zasvěcený chrám v Kóm Ombo, na ostrově stojící chrám Fílé, Memnonovy kolosy a chrámy v Abú Simbelu.

Egypt, to je dovolená plná zážitků

Ačkoli velká část turistů míří do Egypta přímo za snahou objevit tajemství pyramid, toho, čemu se v Egyptě můžete věnovat, je mnohem více. Proto je také Egypt jakožto destinace pro dokonalou dovolenou tak oblíbený. Je také jedním z mála relativně blízkých míst, kam se můžete za prosluněnou dovolenou na pláži vydat i v zimě a za poměrně příznivou cenu. Můžete prozkoumávat krásy pestrého podmořského světa, prohlédnout si podmořské muzeum, vyrazit na projížďku na velbloudech nebo si zahrát netradiční golfový turnaj přímo v poušti.


Nalezeno 190 420 termínů dovolené.

Řadit dle 
Cena od 16 327 Kč
Last Minute (cena za osobu od 16 327 Kč)

Brayka Beach Resort

Země:  Egypt
Oblast: Marsa Alam

Termín zájezdu: 01.04.-08.04.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Vídeň)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
25.03.-15.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 47 013 Kč
Detail zájezdu
25.03.-08.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 34 480 Kč
Detail zájezdu
01.04.-08.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 24 588 Kč
Detail zájezdu
01.04.-22.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 47 462 Kč
Detail zájezdu
01.04.-15.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 37 683 Kč
Detail zájezdu
Cena od 18 631 Kč
Last Minute (cena za osobu od 18 631 Kč)

Club Calimera Akassia

Země:  Egypt
Oblast: Marsa Alam

Termín zájezdu: 25.03.-08.04.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 15 dní
Doprava: Letecky (Vídeň)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
25.03.-08.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 47 125 Kč
Detail zájezdu
25.03.-08.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 51 677 Kč
Detail zájezdu
25.03.-15.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 52 296 Kč
Detail zájezdu
25.03.-15.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 57 326 Kč
Detail zájezdu
01.04.-15.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 47 518 Kč
Detail zájezdu
Cena od 15 062 Kč
Last Minute (cena za osobu od 15 062 Kč)

Elphistone Resort

Země:  Egypt
Oblast: Marsa Alam

Termín zájezdu: 01.04.-08.04.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Vídeň)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
25.03.-15.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 32 400 Kč
Detail zájezdu
25.03.-08.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 24 251 Kč
Detail zájezdu
01.04.-08.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 19 277 Kč
Detail zájezdu
01.04.-22.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 31 529 Kč
Detail zájezdu
01.04.-15.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 27 988 Kč
Detail zájezdu
Cena od 13 882 Kč
Last Minute (cena za osobu od 13 882 Kč)

Coral Hills Resort

Země:  Egypt
Oblast: Marsa Alam

Termín zájezdu: 01.04.-08.04.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Vídeň)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
25.03.-08.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 19 137 Kč
Detail zájezdu
25.03.-15.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 23 801 Kč
Detail zájezdu
01.04.-08.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 16 720 Kč
Detail zájezdu
01.04.-22.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 21 694 Kč
Detail zájezdu
01.04.-15.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 21 947 Kč
Detail zájezdu
Cena od 18 322 Kč
Last Minute (cena za osobu od 18 322 Kč)

Mövenpick Resort El Quseir

Země:  Egypt
Oblast: Marsa Alam

Termín zájezdu: 06.04.-13.04.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Vídeň)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
06.04.-13.04.2017
Letecky (Vídeň)
Sleva 10% Last Minute od 31 079 Kč
Detail zájezdu
06.04.-20.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 49 654 Kč
Detail zájezdu
06.04.-13.04.2017
Letecky (Vídeň)
Sleva 13% Last Minute od 25 403 Kč
Detail zájezdu
06.04.-20.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 37 515 Kč
Detail zájezdu
13.04.-20.04.2017
Letecky (Vídeň)
Sleva 17% Last Minute od 35 267 Kč
Detail zájezdu
Cena od 17 085 Kč
Last Minute (cena za osobu od 17 085 Kč)

Sentido Oriental Dream Resort

Země:  Egypt
Oblast: Marsa Alam

Termín zájezdu: 06.04.-13.04.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Vídeň)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
25.03.-15.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 35 407 Kč
Detail zájezdu
25.03.-08.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 26 611 Kč
Detail zájezdu
01.04.-08.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 20 457 Kč
Detail zájezdu
01.04.-15.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 29 815 Kč
Detail zájezdu
06.04.-13.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 18 659 Kč
Detail zájezdu
Cena od 17 001 Kč
Last Minute (cena za osobu od 17 001 Kč)

Wadi Lahmy Azur Resort

Země:  Egypt
Oblast: Marsa Alam

Termín zájezdu: 01.04.-08.04.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Vídeň)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
25.03.-08.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 34 086 Kč
Detail zájezdu
25.03.-15.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 46 226 Kč
Detail zájezdu
01.04.-22.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 44 961 Kč
Detail zájezdu
01.04.-15.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 36 896 Kč
Detail zájezdu
01.04.-08.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 24 195 Kč
Detail zájezdu
Cena od 14 865 Kč
Last Minute (cena za osobu od 14 865 Kč)

Dreams Beach Resort

Země:  Egypt
Oblast: Marsa Alam

Termín zájezdu: 25.03.-08.04.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 15 dní
Doprava: Letecky (Vídeň)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
25.03.-08.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 28 579 Kč
Detail zájezdu
25.03.-08.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 41 954 Kč
Detail zájezdu
25.03.-15.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 38 301 Kč
Detail zájezdu
25.03.-15.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 58 365 Kč
Detail zájezdu
01.04.-15.04.2017
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 31 726 Kč
Detail zájezdu
Cena od 15 521 Kč
Last Minute (cena za osobu od 15 521 Kč)

JAZ AQUAMARINE

Země:  Egypt
Oblast: Hurghada

Termín zájezdu: 26.04.-03.05.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
22.04.-06.05.2017
Letecky (Praha)
Sleva 23% od 30 790 Kč
Detail zájezdu
23.04.-06.05.2017
Letecky (Brno)
Sleva 23% od 29 090 Kč
Detail zájezdu
26.04.-03.05.2017
Letecky (Praha)
Sleva 30% Last Minute od 17 390 Kč
Detail zájezdu
26.04.-10.05.2017
Letecky (Praha)
Sleva 23% od 29 090 Kč
Detail zájezdu
26.04.-06.05.2017
Letecky (Praha)
Sleva 21% od 23 790 Kč
Detail zájezdu
Cena od 11 685 Kč
Last Minute (cena za osobu od 11 685 Kč)

MAGAWISH VILLAGE & RESORT

Země:  Egypt
Oblast: Hurghada

Termín zájezdu: 26.04.-03.05.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
22.04.-06.05.2017
Letecky (Praha)
Sleva 25% od 19 790 Kč
Detail zájezdu
23.04.-06.05.2017
Letecky (Brno)
Sleva 24% od 18 890 Kč
Detail zájezdu
26.04.-03.05.2017
Letecky (Praha)
Sleva 28% Last Minute od 12 990 Kč
Detail zájezdu
26.04.-06.05.2017
Letecky (Praha)
Sleva 22% od 16 190 Kč
Detail zájezdu
26.04.-10.05.2017
Letecky (Praha)
Sleva 24% od 18 690 Kč
Detail zájezdu