Dovolená - Irsko

Úplně na začátku příběhu

Historie Irska sahá až do dávné doby před naším letopočtem, některé zdroje uvádějí dobu již před 8 000 lety! Tehdy zemi osídlovali britští osadníci, lovci, kteří žili velmi primitivně a používali také primitivní nástroje. Asi 3 000 let před Kristem přišli do země zemědělci, kteří si již věděli rady s vlastní obživou, a také znali obchodování. Chovali dobytek, obdělávali půdu. Velmi zajímavý je skanzen v oblasti jezera Lough Gur, který tuto dobu velmi dobře popisuje a zachovává. V této době se velmi rozvíjí také vzájemná úcta, především úcta k mrtvým. Hroby a hrobky, které se v té době stavěly, byly velmi impozantní a honosné. Nejpozoruhodnější z nich najdeme v Poulnabronu v oblasti Burren, v hrabství Clare. Dalším zajímavým místem, kde se nachází takzvané chodbové hroby, je vrchol Knocknarea Mountain v hrabství Sligo. Jak praví jedna stará legenda, je zde pohřbená královna Medb, vůdkyně provincie Connacht.

Pevné stavebnictví

Nyní se dostáváme do doby okolo roku 500 před Kristem, kdy se začínají stavět mohutné stavby a hradby, z nichž se mnohé dochovaly až do dnešní doby. Světové známou a nejnavštěvovanější stavbou z této doby je Dún Aengus na Inis Móru, největším z Aranských ostrovů v Galwayském zálivu. Je to kruhová pevnost postavena na útesu ve výšce asi 100 metrů nad mořem. Jedna z teorií ji pokládá za obranou pevnost, avšak nikdo neví, kdo měli být těmi tolik obávanými útočníky, jiná teorie mluví o tom, že pevnost neměla fortifikační význam, ale byla centrem kultury pro místní obyvatelstvo.

Keltové jako silný národ

V té době do Irska začínají z Evropy přicházet Keltové. Byli to lidé nevídaných schopností a s ještě překvapivější zručností. Vynikali svou inteligencí, zručností v řemesle a obchodě, a také svou nezkrotnou odvahou. Dle pověstí a dochovaných materiálů byli keltští muži svalnatí, měli hluboký hlas a drsné mužné rysy. Velice si vážili života a rodiny, ale také svých bojových schopností. Mladí muži, dříve než se mohli zúčastnit prvního boje, museli překročit hranice území, usmrtit svého protivníka a jako důkaz své odvahy přinést zpět domů jeho hlavu. O těchto všech rituálech svědčí keltské svatyně, kde byly nalezeny lidské lebky. Ale ne ledajaké, byly provrtané tak, aby se daly jednoduše pověsit na hřebík.

Jako obchodníci se Keltové ukázali jako malicherní a namyšlení lidé, kteří se velmi rádi předvádějí. Čím vzácnější dar dávali, tím vzácnější dar také očekávali. Šlo o otázku prestiže, o otázku společenského postavení. Oba se tak dlouho předháněli v prezentování svého bohatství, až se mnohdy zruinovali. Tato klání se konala o slavnostech, které byly zvláště četné za nepříznivého ročního období. Kromě dobytku se často vyměňovaly ozdoby, zejména náhrdelníky a typické nákrční kruhy.

Divoká příroda

Příroda v Irsku je asi tím největším lákadlem. Čisté řeky, strmé hory, lesy, louky, jezera a opuštěné zátoky. To je ta pravá tvář Irska. Celý ostrov je protkán množstvím krásných říček a jezer. Nejvyšší horou Irska je Carrauntoohil, který vyrostl do výšky 1 041 metrů nad mořem a nachází se v pohoří Macgillycuddy's Reeks v hrabství Kerry. V oblasti národního parku Burren (hrabství Clare) dosud přežívají arktické a vysokohorské rostliny, druhy rašeliníku a také vřes a ostřice.

Irská geografie

Irsko je převážně nížinatého charakteru, vysočiny a hory naleznete v blízkosti pobřeží. Nejdelší řekou Irska je 386 kilometrů dlouhá Shannon. Podél jejího proudu se nacházejí tři velká jezera. Jsou to Lough Allen, Lough Ree a Lough Derg. Největším jezerem ostrova je Lough Neagh v Severním Irsku. Ostrov si vysloužil přezdívku „ Smaragdový ostrov “ díky bujné vegetaci, která nemá jinde v Evropě konkurenci. Obrovské kvetoucí zahrady zdobí okolí starých hradů a pevností, lilie, rododendrony a obří pěstěné palmy Vás uchvátí na první pohled. Zahradní areály jsou pečlivě navrhovány tak, aby působily přirozeně, ale přesto luxusně a čistě.

Svatý Patrik

Svatý Patrik je patron Irska. Žil v letech 385 – 461. Tohoto svatého, jehož uznávají jak katolíci, tak protestanti, přivezli v šestnácti letech do Irska piráti jako otroka. Podařilo se mu ovšem uprchnout, vystudovat v Galii a roku 432 se vrátit zpátky na irský ostrov. Legenda praví, že se vrátil díky svému snu, ve kterém se mu zjevily irské děti prosící o jeho návrat do země. Postupně se mu podařilo obrátit na křesťanství téměř celý ostrov tak mírumilovně, že se nedochoval záznam ani o jediném mučedníkovi.

17. března se slaví svátek Svatého Patrika a je to jeden z nejoblíbenějších svátků v Irsku. Během oslav se popíjí skvělé irské černé pivo a všichni jsou oblečeni v tradiční zelené barvě.

Arthur Guinness

Arthur Guinness, který žil v letech 1725 – 1803, založil v roce 1759 proslavený pivovar St. James´s Gate Guinness Brewery v Dublinu. V té době určitě netušil, že jeho pivovar bude tím největším v Irsku. V dnešní době produkuje přes 80 milionů hektolitrů piva ročně, což v krásném měřítku na kusy znamená 45,5 milionů piv denně! Guinness, jakžto značka černého piva, je jedním ze symbolů Irska a je známá po celém světě!

Určitě si nyní říkáte, že jméno Guinness znáte i v souvislosti s knihou. Guinnessovou knihou rekordů, že ano? Správně, tato kniha byla totiž podle pivovaru pojmenovaná! Její první vydání v roce 1954 totiž inicioval výkonný ředitel pivovaru Sir Hugh Beaver, jako příručku pro rozsuzování hospodských pří o tom, kdo je nejrychlejší, největší a podobně.

Daniel O´Connell

Daniel O´Connell byl roku 1829 zvolen poslancem, ačkoliv byl katolík. Britská vláda tehdy ustoupila tlaku irských katolíků a zrušila všechna omezení, která se jich týkala. Tím vstoupil O´Connell od historie jako takzvaný "Osvoboditel".

Jakými slovy jen shrnout toto představení Irska? Je to země nekonečných krás, možností poznání panenské přírody a historie. Ve spojení s ochotou a milou povahou místních obyvatel si můžete užít svou dovolenou v Irsku plnými doušky!

Pro cestu do Irska jsou důležité všechny informace, ale především ty, které se Vás budou bezprostředně týkat. Jde tedy o víza, pasy, zdravotnickou péči, rizika a clo.

Pas a vízum

Pro cestu do Irska je zapotřebí vlastnit cestovní pas, jehož platnost bude trvat nejméně půl roku ode dne vstupu do země. Vízum nepotřebujete, pokud budete v Irsku trávit dobu kratší než devadesát dní. Pokud tato doba přesáhne 90 dní, je třeba se na hranicích prokázat, a to uvést účel cesty, například pracovní cesta, cestování, atd. také je třeba předložit zpáteční lístek a dostatečnou finanční hotovost, a to více než 120 Euro na den a osobu. Pracovní vízum je nutné i pro dobu kratší než 90 dní, stejně jako pro au-pair.

Od 1. března 2008 lze opět zapisovat děti do cestovního pasu rodičů. Takto zapsat můžete dítě starší deseti let. Pokud je Vašemu dítěti, jež je zapsáno ve Vašem pase více než 10 let, ale ne více než 15 let, je to také možno, pokud byl tento zápis proveden do 1. září 2006.

Po příjezdu do Irska není stanovena povinnost registrovat se u Irské policie. Občané ČR nejsou povinni žádat o povolení k pobytu za účelem zaměstnání, podnikání nebo studia v Irsku. Občané ČR jsou oprávněni požádat o povolení k trvalému pobytu v Irsku. V případě, že se rozhodnou požádat v Irsku o povolení k pobytu, obrátí se na registrační oddělení v místě bydliště.

Kontakt na ambasádu Irska v ČR:
Tržiště 13, 110 00 Praha 1
Tel: 257 530 061

Reklama:levné letenky

Zdravotnická péče

Zdravotnická péče v Irsku je na skvělé úrovni. Před cestou do Irska je nutné vlastnit evropský průkaz zdravotního pojištění, který, pokud jej již nevlastníte, si vyzvedněte na pobočce Vaší zdravotní pojišťovny. Pokud by došlo k situaci, která by vedla k návštěvě lékaře v Irsku, na základě tohoto průkazu Vám bude péče poskytnuta. Můžete se tedy obrátit na lékaře nebo nemocnici v Irsku.  Běžná lékařská konzultace a prohlídka je v Irsku zpoplatněna částkou cca 50 Eur, tak stejně také pobyt v nemocnici na jednu noc.

Irské zdravotnictví je řízeno Ministerstvem zdravotnictví a mládeže. Poskytováním lékařských služeb se zabývá organizace Health Service Executive a další menší soukromá zařízení.

Irským občanům, jež jsou starší sedmdesáti let, je lékařská služba poskytována zadarmo. Lékařskou službu, která je nejblíže občanovi, zastávají podobně jako u nás všeobecní lékaři (General Practitioner), za jejichž návštěvu je však třeba často platit.

Nemocnice v Irsku jsou většinou soukromé, s tím, že některé dobrovolné organizace a nadace provozují nemocnice veřejné.

Rizika

Rizika v Irsku nejsou v podstatě žádná, je zde ale pár věcí, na které se připravit, jelikož jsou odlišné od poměrů v České Republice. Pokud budete chtít vycestovat do Irska v období od října do dubna, počítejte s nízkými teplotami a většinu roku se v Irsku netopí. Teplé a nepromokavé oblečení s sebou!

Důležité je také držet se instrukcí ohledně řízení automobilu. Jezdí se zde vlevo, ale vlastním autem se cesta příliš nevyplatí, proto je výhodné si zde automobil zapůjčit. Pro zapůjčení automobilu jsou v Irsku ale poměrně přísné podmínky.

Clo

Celní předpisy, stejně jako devizové předpisy, jsou pro Irsko stejné jako pro státy v celé Evropské Unii.

Pro vlastní spotřebu si do Irska můžete dovézt:

10 litrů destilátu (například whisky, gin, vodka)
20 litrů alkoholických nápojů jiných než víno, nepřesahující 22% objemu alkoholu (např. šumivé nebo dezertní víno, některé likéry)
110 litrů vína (v tom maximálně 60 litrů perlivého)
110 litrů piva

Reklama: letenky

Časový rozdíl

Časový posun ve vztahu k nám není tak markantní. V době od poloviny března do konce října je v Irsku o hodinu více, nežli u nás, což je čas letní. Po zbytek roku je v Irsku o hodinu méně.

Státní svátky a události:

1. ledna:   Nový rok (New Year´s Day)
17. března:   Svátek Svatého Patrika (St. Patrick´s Day)
Pátek před Velikonocemi: Velký pátek (Good Friday)
Velikonoční pondělí: dle kalendáře (Easter Monday)
První pondělí v květnu: Májový den (May Day, keltsky Beltain)
První pondělí v červnu: Červnový státní svátek
Poslední pondělí v srpnu: Srpnový státní svátek
Poslední pondělí v říjnu: Říjnový státní svátek (Halloween holiday)
25. prosince:   Boží hod Vánoční (Christmas Day)
26. prosince:   Druhý svátek Vánoční (St. Stephen´s Day)

Všeobecné doporučení pro Vás

Situace v Irsku je příznivá, nehrozí Vám tedy žádná nebezpečí. Jako vždy je ale třeba dbát na pravidla bezpečnosti, chraňte si tedy Vaše příruční zavazadla, cestovní doklady a hotovost. Parkujte ve vyhrazených místech.

Reklama: last minute

Podnebí a počasí v Irsku je velmi ovlivňováno především teplým Golfským proudem. Všeobecně by se ale dalo říci, že počasí v Irsku je velmi příznivé, ačkoliv zde velmi často prší a je zde vysoká vlhkost. Irové s velkou oblibou říkají, že nejkrásněji je zde between the showers, což je velmi trefné! Teplý golfský proud zde zaručuje celoroční mírné klima. Sněhové přeháňky a bílé Vánoce jsou zde vzácností, zato v létě teploty málokdy stoupnout nad dvacet stupňů Celsia.

Od Atlantického oceánu stále vanou jihozápadní větry, což zaručuje stálý, ale velmi příjemný vánek. Opět musím zmínit zdejší déšť, ale nyní v podobě takzvaného Irish mist, což je místní název pro časté mrholení. V Irsku v roce prší v každých dvou dnech ze tří. Roční úhrn srážek se pohybuje od 800 do 2550 milimetrů. Nejvíce prší od srpna do ledna.

Průměrné teploty v Irsku

Teploty v Irsku jsou relativně vyrovnané na celém jeho území a po celý rok. V létě nebývají horka a v zimě málokdy mrzne. Teploty v lednu a únoru, což jsou nejchladnější měsíce v roce, se pohybují okolo 4 – 7 °C, průměrně 5 °C. Nejteplejšími měsíci v roce jsou červenec a srpen, kdy teploty mohou vystoupat k 14 – 16 °C, průměrem je ale teplota okolo 10 °C. Nejteplejší ale neznamená nejslunečnější. Slunce svítí nejvíce v v květnu a v červnu, to znamená 5 až 7 hodin slunečního svitu denně.

Nejvhodnější dobou pro návštěvu Irska je doba mezi březnem a červencem. I zde ale platí, že se musíte připravit na velmi proměnlivé počasí a být dostatečně vybaveni nepromokavým oděvem, pláštěnkami a kvalitními botami. Jemnému dešti či občasným srážkám se nevyhnete ani v letních měsících.

Doprava do Irska

Irska je velice dobře dostupnou zemí a lze se sem dopravit prakticky všemi dopravními prostředky. Nejpohodlnější je samozřejmě cesta letadlem, autem, trajektem nebo také autobusem.

Pokud zvolíte:

Letadlo

Cesta letadlem je nejrychlejší, nejpohodlnější a také nejlevnější varianta. Na lince Praha – Dublin létají pravidelné linky společnosti ČSA a také irská společnost Aerlingus. Tato společnost nabízí lety jak do Dublinu, tak také do Corku, což je města na jihovýchodě Irska. Pokud si svou letenku zarezervujete včas, vyjde Vás na slušné peníze. Pokud chcete ale opravdu ušetřit, můžete zvolit nízkonákladové lety, které poskytují společnosti Ryanair a Aerlingus. Má to samozřejmě své nevýhody, u nízkonákladových letů je třeba přestupovat v Londýně nebo na jiném letišti v Anglii. Letenky se většinou rezervují přes internet a přes internet také platí.

Autobus a poté trajekt

Do Irska se můžete poměrně pohodlně dopravit také autobusem do Londýna a poté lodí. Nejčastější trasou je cesta přes Nizozemsko, Belgii nebo Francii, poté lodí do Anglie, například z přístavů Calais nebo Ostende do Doveru. Plavba trvá cca 2,5 hodiny. Poté je třeba dopravit se na západní pobřeží Anglie, nejčastěji autem nebo vlakem a zase lodí do jednoho z přístavů v Irsku, nejčastěji to jsou Rosslare nebo Dun Laoghaire. Plavba oběma trajekty Vás přijde asi na 450 Eur i s přepravou Vašeho automobilu.

Přímé trajekty do Irského Rosslare vyplouvají také z Francie, a to z přístavů Cherbourg a Roscoff. Plavba trvá asi 20 hodin a zpáteční jízdenka Vás vyjde od 400 do 1000 Eur za osobní auto, dvě osoby a poplatky za kajutu. Lodí se do Dublinu dostanete také z Liverpoolu.

Je také možno využít jen autobusu, v tom případě Vás čeká přesedání v Londýně. Cesta do Londýna Vás bude stát cca 1500 Kč a z Londýna do Dublinu tak podobně, ale spíš nepatrně více. V tomto případě se nejedná o zpáteční jízdenky.

Automobil

Chcete-li si vzít do Irska auto, nejsnazší cesta pro Vás bude dojet na západní pobřeží Francie - buď do města Cherbourg nebo do města Rosscoff a tam využít služeb Irish Ferries. Lodě odplouvají do Corku, Rosslare nebo Dun Laoghaire, z něhož je to nejblíže d Dublinu.

Doprava v Irsku

V Irsku se, stejně jako v celé Velké Británii, jezdí vlevo a volanty jsou vpravo. K řízení automobilu potřebujete samozřejmě platný mezinárodní řidičský průkaz.

Při jízdě automobilem si dávejte pozor na předpisy! Děti do dvanácti let nesmí sedět na přední sedačce, při jízdě na motocyklu musíte mít vždy helmu!

Při jízdě v obydlených oblastech nejezděte rychleji než 50 km/hod, na otevřených silnicích můžete jet až 100 km/hod a na dálnici až 110 km/hod.

Pokud nejedete vlastním automobilem, můžete si jej v Irsku samozřejmě zapůjčit. Většina velkých společností má pobočky na letištích, přístavech a městech v celém Irsku.

Využít můžete také služeb hromadné dopravy. V Irsku je totiž velmi dobrá síť autobusové a železniční dopravy. Taxislužby jsou zde také velmi rozšířené. Velká města jako Dublin, Belfast, Cork, Galway a Limerick používají taxametry, v menších městech se budete muset na ceně domluvit.

Dopravní značky - je to trochu jinak

Na irských silnicích a výjimečně i dálnicích naleznete obrazové značky. Směrovky a směrové tabule jsou vyhotoveny v angličtině a gaelštině, ale může se stát, že v irsky mluvících oblastech anglickou ceduli nenajdete. Tradiční dopravní značení rychlosti je udáváno v kilometrech.

Zde je seznam některých dopravních značek, které by se Vám mohly hodit:

Clearway:  zákaz parkování v odstavném pruhu
Cul de sac:  slepá ulice
Dual Carriageway: dvouproudová vozovka
Layby:   odpočívadlo
Level crossing:  úrovňové křižování se železnicí
Loose chipping:  štěrkovaný povrch
No overtaking:  zákaz předjíždění
Road up:  silnice ve stavbě
Roadworks:  práce na silnici
Soft edges:  nezpevněná krajnice

Trochu čísel:

Celková délka železnic:   1 947 kilometrů
Celková délka silnic:   90 000 kilometrů
Celková délka plynového potrubí: 1 795 kilometrů
Celkový počet letišť:   36 letišť 

Národním dopravce v Irsku je společnost Coras lompair Éireann (CIÉ). Společnost, která se skládá z holdingové společnosti a třech dceřiných společností, zajišťuje veškerou vlakovou, městskou, dálkovou a autobusovou dopravu. Larnród Éireann (Irské dráhy) provozuje hlavní celostátní železniční síť, Dublin Area Rapid Transit (DART) a další příměstskou železniční dopravu. Bus Éireann (Irská autobusová doprava) provozuje rozsáhlou síť autobusových linek mimo město Dublin včetně expresních meziměstských autobusových linek, městských autobusů ve městech Cork, Galway, Limerick a Waterford, autobusové linky na venkově a v rámci sítě Eurolines také mezinárodní autobusové linky do Británie. Bus Átha Cliath (Dublinská autobusová doprava) provozuje městské autobusy v oblasti Dublinu a jeho okolí.

Možností ubytování v Irsku je poměrně hodně, od levnějších, až po ty dražší samozřejmě. V Irsku se nabízí široká paleta ubytovacích možností, ale opravdu záleží, jak hluboko hodláte sáhnout do kapsy.

Bed & Breakfast

Nejtypičtější a nejvýhodnější formou ubytování jsou takzvané Bed and Breakfast penziony. Najdete je téměř všude a nabízejí pohodlné ubytování v domácím prostředí s typickou irskou snídaní. Cena za nocleh se pohybuje od 30 do 50 Eur dle vybavení.

Reklama: last minute

Hotely

Hotely patří k vyššímu komfortu, ale i přesto jsou velmi rozšířené a kvalitní hotely se nacházejí v každém větším městě. Cena za nocleh se pohybuje od 30 Eur, ale pozor! Pokud se rozhodnete pro hotel, rezervujte si pokoj dopředu přes internet. Pokud byste sháněli ubytování na místě, čeká Vás mnohem vyšší cena a to se nevyplatí!

Reklama: letenky

Další formy ubytování

Specialitou jsou luxusní ubytovací možnosti, jako například bývalé zámky, hrady a panská sídla. Jedná se o opravdu delikátní záležitost. Seznam takovýchto hotelů naleznete na stránkách www.irishluxury.com. Ceny jsou uvedeny v Eurech.

Pokud máte rádi přírodu a zvířata, doporučuje se ubytování na statcích. Více na www.irishfarmholidays.com. Dobrým tipem je možnost pracovat na těchto statcích nebo ekologických farmách výměnou za bezplatný pobyt. Více o této možnosti trávení prázdnin na www.irishorganic.ie.

Pokud patříte mezi takzvané extrémisty a i farma nebo hrad je Vám málo, zkuste se ubytovat například na majáku! Více na www.irishlandmark.com.

Reklama: letenky levně

Hostely

Další velmi rozšířenou formou ubytování jsou všudypřítomné hostely, jež naleznete opravdu všude. V Dublinu můžete přespat již za 10 Eur. Platí, že čím větší turistická oblast, tím nižší ceny, kvůli konkurenci. Nevýhodou hostelů je menší komfort. Většinou spí v místnosti více osob, cizích osob. Pokud budete cestovat v hlavní sezóně, pak je vhodné si dopředu takovéto ubytování rezervovat, jelikož především do Dublinu jezdí velké množství mladých anglických výletníků, kteří obsazují hostely ve velkém. V ostatních irských destinacích takovýto problém nebývá, pokud blízko není letiště, kam létají nízkonákladové společnosti přivážející víkendové turisty z Anglie.

Kempy

Útulné kempy naleznete většinou na pobřeží, v hojně navštěvovaných turistických oblastech a v okolí velkých měst.

Nejlevnější ubytování

Také je dobré vědět, kde seženete asi to nejlevnější ubytování v Irsku. Ceny, které jsou zde uvedeny, platí v hlavní sezoně, tady v době letních prázdnin. Ve většině případů je nutná rezervace předem, protože je zde stále plno, hlavně v Dublinu.

Cork:  Aaran House Tourist Hostel, cena 12 Eur za noc
Dublin:   Marlborough Hostel, cena 10 Eur za noc
Galway:  Sleepzone Galway City, 15 Eur za noc
Kilkenny: Wesley House, 16 Eur za noc
   

Oficiální měnou Irska je Euro.

Ceny v Irsku jsou vyšší nežli u nás, s tím se musíte smířit, ale pokud nebudete nároční, dá se to v pohodě zvládnout.

V Irsku je dostatek supermarketů typu Lidl, kde jsou ceny jen nepatrně vyšší než u nás. Je zde také dostatek tržnic s čerstvou zeleninou, proto se nebojte nedostatku potravin.

Orientační ceny v Irsku:

Mléko:   1,20 Eur
Chléb:   2 Eur
Pivo:   4 Eur
Víno:   od 7 Eur
MHD:   od 1,50 Eur
Pohled:  1,20 Eur
Telefonní hovor: od 19-ti centů za minutu
Noviny:  od 85-ti centů do 2 Eur
Krabička cigaret: 5,05 Eur
Plechovka koly: 95 centů

V Irsku je poměrně levná elektronika, ale potraviny a služby jsou jedny z nejdražších v Evropské Unii.

Irsko je velmi zajímavou zemí s nepoznanými krásami, které ji činí atraktivní pro všechny skupiny turistů. V očích mnoha lidí je Irsko zeleným ostrovem s nezaměnitelnou atmosférou, tradičními domky s doškovými střechami, hospůdkami, puby, ze kterých se ozývá znovuobjevená irská hudba. Tato představa není sen, je to holý fakt! Ačkoliv je to poměrně studená země, její obyvatelé jsou o to přátelštější a vřelejší k Vám. Je to jedna z nejpřívětivějších zemí vůbec. Dalo by se říci, že pro Iry platí, že cizinec je přítel, se kterým se setkáš..

Jinými slovy se Irsku říká Smaragdový ostrov. Vše se zde zelená, obilná pole a louky tvoří nádherný kontrast s touto zelení. Tento fakt, jež je podpořen romantickou přírodou a podmračeným počasím, přímo vábí ke snění a vymýšlení dalších a neméně fascinujících pohádek.

Irsko je zemí bohatou na báje, pověsti a různé mýty. Jen málo zemí má svého malého skřítka, Irsko jej má! Malý zelený skřítek se čtyřlístkem v ruce je jedním z patronů této země. Traduje se, že někde v zemi zakopal poklad, který je představován jako hrnec plný zlaťáků!

Samozřejmě, také v Irsku je spousta zajímavých míst a měst. Pojďme si je společně ukázat.

Reklama: letenky levně

Záčátek s hlavním městem Irska Dublinem

Dublin, hlavní město Irska, je starobylé město, nacházející se u Dublinského zálivu na hranici mezi Středním a Jihovýchodním Irskem. Město založili Vikingové v roce 841 pod jménem Dubh Linn. Město se zakrátko stalo obchodním, kulturním a politickým centrem Irska, jak je tomu dodnes. Irský název pro Dublin je Baile Átha Cliath. Překlad tohoto názvu se velmi různí. Zhruba znamená město u vody. Vzhledem ke své dlouhé historii se na jeho území nachází mnoho nepřehlédnutelných míst stojících za návštěvu.

Dublin má velmi zajímavé kulturní dějiny a také své slavné osobnosti. Narodil se zde například spisovatel Oscar Wilde, G. B. Shaw nebo James Joyce.

Reklama: last minute

Památky Dublinu

Christ Church Cathedral

Tato katedrála je asi nejvýznamnější památkou Dublinu. Kdysi, v 11. století, zde místo katedrály stál dřevěný vikingský kostel. V roce 1172 započala rekonstrukce tohoto kostela pod vedením Strongbowa, anglonormanského dobyvatele Dublinu. Ten spolu s arcibiskupem Laurencem O´Toolem přeměnil kostel v trojlodní katedrálu s traceptem. Bohužel, katedrála začala chátrat a v 70. letech 19. století ji kompletně přestavěl George Street. Katedrála dostala pseudorománský ráz a přibyl pseudorománský most spojující Synod Hall s protilehlou budovou.

Pokud tuto katedrálu navštívíte, nenechte si uvnitř ujít románskou kapli svatého Lorence O´Toola, kriptu s původními základy chrámu a podívanou na chrámové poklady.

Další národní památkou Dublinu je kostel St. Audoen.

Kostel St. Audoen je nejzachovalejší gotický kostel v Irsku, především jeho hlavní loď z 15. století a 3 zvony z roku 1423. Zajímavá je také vstupní brána do starého města z 15. století jménem St. Audoen´s Arch.

Katedrála Svatého Patrika

Katedrála Svatého Patrika je největší katedrála v Irsku. Její vznik se datuje až do roku 450 našeho letopočtu. Podle legendy stojí katedrála na místě studny, kde Sv. Patrik křtil konvertity. Studnu zakrývala velká kamenná deska s keltským křížem. Ta byla objevena na přelomu devatenáctého a dvacátého století a nyní je vystavována v západní lodi katedrály. Uvnitř katedrály je mnoho zajímavých věcí, například četné pamětní desky, busty a náhrobky. Nejkrásnějším z nich je náhrobek rodiny Boyleů ze 17. století, jež nechal na počet své ženy Kateřiny vystavět hrabě Boyle.

Další pověst se váže k mohutným dřevěným dveřím, jež ústí do střední lodi. Je v nich totiž vysekaná díra. Pověst se váže ke sporu dvou významných lordů Kildara a Ormonda. Lord Ormond se kvůli sporu s Kildarem ukryl do útrob katedrály. Zavřel za sebou dveře tak silně, že když se lordi usmířili a brána nešla otevřít, vysekal do ní lord Kildare otvor, aby si mohl s Ormondem podat ruku.

Zajímavá je také severní loď katedrály. Nachází se zde pamětní kout Johnathana Swifta. Bylo to významný satirik a děkan katedrály. Nalezneme zde jeho pamětní desku a knihovnu s jeho posmrtnou maskou a rozličnými pamflety.

Bank of Ireland

Budova Bank of Ireland je bývalým sídlem irského parlamentu. Její stavba započala pod rukou Edwarda Lowetta Pearce, ale dokončena byla až v roce 1739. Bohužel, část budovy byla zničena požárem, ale naštěstí, zachovala se Sněmovna Lordů, která se pyšní úchvatným kazetovým stropet a táflováním z dubového dřeva. Impozantní jsou také tapiserie, které ukazují bitvu u Boyne a obléhání Londonderry nebo obrovský kříšťálový lustr z 18. století. V roce 1800 budovu odkoupila Bank of Ireland.

Reklama: letenky levně

Dublinský hrad (Castle)

Dublinský hrad, vybudovaný Normany již ve 13. století, byl až do konce 18. století symbolem anglické nadvlády nad Irskem. Celý hrad je rozdělen Horním a Dolním nádvořím. Jižní křídlo Horního nádvoří ukrývá přepychové a luxusní komnaty, dříve obývány irským místokrálem. Zde také naleznete síň Svatého Patrika, jež je zdobena nástropní malbou Vincenze Valdrého.

Za návštěvu stojí také negotický kostel z roku 1814, který ve svém vnějším triforiu ukrývá sto bust významných osobností vytesaných Edwardem Smithem. Dnes v Hradě sídlí Úřad vlády a většina prostor je určena turistům a reprezentačním účelům.

Smithfield Chimney

Smithfield Chimney je 67 metrů vysoký komín, který je dnes využíván jako prosklená rozhledna. Stojí za návštěvu, pokud si chcete prohlédnout Dublin z ptačí perspektivy.

The Spire of Dublin

The Spire of Dublin patří k moderním památkám Dublinu. Je to 120 metrů vysoký stožár z nerezové oceli, jež stojí na O´Connell Street.

Trinity College

Trinity College leží na místě bývalého augustiniánského kláštera. Byla založena královnou Alžbětou v roce 1592. Tato kolej byla původně čistě protestantská a katolíci zde začali studovat až po roce 1970. Ze slavných studentů jmenujme alespoň Samuela Becketta nebo Oliwera Goldsmithe.

Nachází se zde klenotnice s obchůdkem, kde nabízejí irské šperky. Nalezneme zde také stálou expozici zobrazující vznik Book of Kels, Evangeliáře z Kelsu z osmého století.

Mezi další zajímavá místa v Dublinu patří:

Národní muzeum s expozicí irského zlata, klenotnicí s významnými klenoty. V muzeu dále nalezneme Sponu z Tary z osmého století zdobenou filigránem a emailem, procesní kříž z Congu, z roku 1124, který je vyroben z bronzu a zlata a zdoben stíbrnými pletenci, křišťálem a emailem, a mnoho dalších.

St. Stephen´s Green, což je devítihektarový park založen v roce 1664. V parku nalezneme sochy mnoha slavných Irů například W.B. Yeatse odhalený roku 1967. Tento pomník je dílem Henryho Moorea. Téhož roku zde byl odhalen pomník Wolfa Tonea od Edwarda Delaneye. Toto dílo je s oblibou přezdíváno "Tonehenge". Roku 1887 zde byl postaven hudební pavilon, kde se dodnes konají bezplatné koncerty.

Irsko má, stejně jako každá země na světě, své kulinářské speciality. V minulosti jste si sice mohli přečíst mnoho nelichotivých článků na téma Irská kuchyně, ale s postupujícím rozvojem ekonomiky a hospodářství se rozšířil počet míst a měst, kde můžete ochutnat opravdové skvosty irské kuchyně. Jsou to především turisticky lákavá místa. O rozvoji a stále se zlepšující úrovni svědčí 18 významných ocenění Irish Restaurant Awards, jemiž byla v roce 1999 oceněna města Dublin, Kenmare a Galway.

Co však platí odjakživa je fakt, že nejpoužívanější surovinou jsou brambory. Irové jsou z celé Evropy největší konzumenti této plodiny. Další důležitou surovinou je zelenina, a to především cibule, zelí a kapusta. Se zeleninou se setkáte v každém jídle! Oblíbené je samozřejmě také maso, bez toho se Irové neobejdou. Nejraději jedí skopové, jehněčí a také hovězí. A pochopitelně také ryby a mořské plody, jak se na zemi obklopenou mořem sluší a patří. Pokud se rozhodnete Irsko navštívit, ochutnávka mořských plodů by pro Vás měla být samozřejmostí, protože čerstvě vylovené ryby chutnají přece mnohem lépe, než koupené v supermarketu!

Irská snídaně

Irská snídaně, takzvaná full irish breakfast je pěkně bohatá a vydatná! Irové, kteří rádi zdravější stravu si po ránu nejraději pochutnávají na typických kukuřičných lupíncích, ovesné kaši porridge nebo na velmi oblíbeném müsli. Ti, kteří raději vydatnější snídani, si rádi přivstanou a nachystají si například vařená vejce: boiler eggs, k tomu pár plátků slaniny: bacon a párky: sausages. Dále se můžete setkat s, pro nás nezvyklou variantou, která se skládá z krvavého jelítka, opečených rajčátek, uzeného sledě a toustů, jež jsou namočené do šťávy z výborné pečeně. Mezi oblíbené pečivo patří domácí celozrnný chléb. Severoirská snídaně, označovaná jako Ulster fry, přidává ještě bramborový koláč a soda far's: světlý chléb. Opravdu vydatná snídaně, že ano?

Nejznámější jídla

Asi nejznámější jídlem, které proslavilo Irsko po celém světě je oblíbené Irish stew, což v překladu znamená guláš. Irish stew se připravuje většinou z jehněčího masa, což je základ. Irish stew se doplňuje vydatnou omáčkou z cibule, petrželky, mrkve a brambor.

Mezi další speciality patří jehněčí kotlety s mátovou omáčkou, plněné bramborové placky, plody moře, například humři, lososi, ústřice nebo výteční pstruzi. Určitě také ochutnejte takzvaný Shepherd´s pie, což je masový nákyp zapečený s bramborovou kaší, Colcannon, což jsou vařené brambory s kapustou a česnekem.

Další zajímavé pokrmy:

Champ:  bramborová kaše s mladou cibulkou
Coddle:  směs vařených brambor, slaniny, klobásy a cibule
Barm brack: sladký kvasnicový chléb se sušeným ovocem a aromatickým kořením
Fish and chips: fritované rybí filety s hranolky, známé také ve Velké Británii.
High tea: jde o pozdní svačinu skládající se z maitého chodu, např. chleba, čaj, párek, sýr, vejce a slanina

Mezi místní speciality patří také sýry a výtečné máslo.

Irské nápoje

Irská Whiskey

Irská Whiskey je světoznámý lahodný nápoj, jeden z tradičních Irských nápojů. Dejte si pozor, často se zaměňuje se Skotskou Whisky! Rozdíl je v tom, že skotská se destiluje dvakrát, ale irská vždy a zásadně třikrát, což ji zajišťuje úžasnou jemnou chuť. Její chuť je jemnější nejen díky tomu. Další rozdíl je totiž v tom, že zatímco slad na skotskou se suší v rašelinovém dýmu, irský nikoliv. Irové používají pouze čistý horký vzduch. Proto irská whiskey nikdy nemá onu kouřovou příchuť, jež je naopak typická pro whisky skotskou.

Irská Whiskey zraje v dubových sudech, a to nejméně tří roky. Obvyklou dobou zrání je ale deset až patnáct let.

V dnešní době v Irsku fungují dvě velké palírny irské whiskey. Jedna se nachází v Bushmills v Severním Irsku, ta druhá pak v Midleton. Můžeme jmenovat známé značky jako Tullamore, Jameson, Bushmills nebo Paddy. Pokud nevíte, jaký dárek dovézt rodině z dovolené v Irsku, láhev dobré whiskey určitě potěší!

Guinness

Guinness je proslavené černé irské pivo. Jde o zcela jiný typ piva, než známe od nás, takzvaný stout. Tak jako u nás je nejrozšířenějším typem piva ležák, v Irsku je jím stout. Stout je hořké chuti a mívá hustě krémovou pěnu. Vyrábí se ze silně praženého ječmenného sladu, což mu dodává vysloveně karamelovou, někdy až kávovou příchuť.

Mezi další známá irská piva patří Murphy´s nebo Beamish. Typickým znakem Irska jsou jeho puby, bez nich by to opravdu nebylo Irsko! Ročně se v Irsku vypije přes 700 milionů piv!

Další specialitky v nápojích

Výbornou záležitostí jsou irské likéry. Skvěle chutná Irish Mist: Irská mlha, což je nápoj podobný whiskey, ale s přídavkem medu a bylin. Ochutnejte také Irish Cream Liqueur: irský smetanový likér, například Bailey´s, Carolan, Sheridan nebo St. Brendan. Všechny obsahují whiskey, čokoládu a smetanu.

Irsku patří také první místo v žebříčku Evropské Unie, jež se týká spotřeby mléka a mléčných výrobků. Irský trh je bohatý také na různé druhy pramenitých vod a vína. Jako zvláštnost vyznívá zákon, že restaurace nabízející sherry a víno nesmí prodávat tvrdý alkohol nebo pivo. Nicméně Irové stejně nepovažují pivo za nápoj vhodný k obědu.

Další:

Irish Coffee: silná horká káva, jež se podává s přírodním cukrem, whiskey a šlehačkou

Cider: výtečný jablečný mošt a jablečné víno

Irish Pub

Pub je název pro restauraci, jež je odvozen od slov Public House. Není to ale jen nějaká obyčejná hospoda. V Irsku jsou to velmi stylová a oblíbená místa, kde se lidé schází za účelem zábavy, popovídání nebo řešení obchodních záležitostí. Chodí sem lidé všech věkových a sociálních skupin, muži i ženy. Typický pub se skládá z plochy se stoly a z baru, kde si můžete také sednout a objednat si. Pití se platí ihned u baru. Mládež do osmnácti let má zde přístup jen velmi zřídka, natož aby si mohla objednat alkohol. Od roku 2004 v pubech platí přísný zákaz kouření, kuřáci proto chodí ven a využívají popelníky postavené před bary.


Nalezeno 2 227 termínů dovolené.

Řadit dle 
Cena od 9 639 Kč
(cena za osobu od 9 639 Kč)

Jurys Inn Parnell Street Hotel

Země:  Irsko
Oblast: Dublin

Termín zájezdu: 02.03.-05.03.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Snídaně
Délka pobytu: 4 dní
Doprava: Letecky (Vídeň)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
02.03.-05.03.2017
Letecky (Vídeň)
od 17 507 Kč
Detail zájezdu
02.03.-05.03.2017
Letecky (Vídeň)
od 15 933 Kč
Detail zájezdu
03.03.-07.03.2017
Letecky (Kraków)
od 21 244 Kč
Detail zájezdu
03.03.-06.03.2017
Letecky (Kraków)
od 21 132 Kč
Detail zájezdu
03.03.-07.03.2017
Letecky (Kraków)
od 23 267 Kč
Detail zájezdu
Cena od 8 374 Kč
(cena za osobu od 8 374 Kč)

Cassidys Hotel

Země:  Irsko
Oblast: Dublin

Termín zájezdu: 02.03.-05.03.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Bez stravy
Délka pobytu: 4 dní
Doprava: Letecky (Vídeň)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
02.03.-05.03.2017
Letecky (Vídeň)
od 15 793 Kč
Detail zájezdu
02.03.-05.03.2017
Letecky (Vídeň)
od 16 776 Kč
Detail zájezdu
03.03.-07.03.2017
Letecky (Kraków)
od 22 593 Kč
Detail zájezdu
03.03.-06.03.2017
Letecky (Kraków)
od 19 530 Kč
Detail zájezdu
03.03.-06.03.2017
Letecky (Kraków)
od 20 542 Kč
Detail zájezdu
Cena od 9 189 Kč
(cena za osobu od 9 189 Kč)

Castle Hotel

Země:  Irsko
Oblast: Dublin

Termín zájezdu: 04.03.-07.03.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Snídaně
Délka pobytu: 4 dní
Doprava: Letecky (Katowice)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
02.03.-05.03.2017
Letecky (Vídeň)
od 15 793 Kč
Detail zájezdu
03.03.-06.03.2017
Letecky (Kraków)
od 19 502 Kč
Detail zájezdu
03.03.-07.03.2017
Letecky (Kraków)
od 20 851 Kč
Detail zájezdu
04.03.-07.03.2017
Letecky (Katowice)
Sleva 1% od 12 505 Kč
Detail zájezdu
05.03.-08.03.2017
Letecky (Kraków)
Sleva 4% od 14 950 Kč
Detail zájezdu
Cena od 15 800 Kč
Last Minute (cena za osobu od 15 800 Kč)

The Westbury

Země:  Irsko
Oblast: Dublin

Termín zájezdu: 10.03.-12.03.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Snídaně
Délka pobytu: 3 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
02.03.-05.03.2017
Letecky (Praha, Bratislava)
od 21 700 Kč
Detail zájezdu
03.03.-05.03.2017
Letecky (Praha)
od 17 000 Kč
Detail zájezdu
09.03.-12.03.2017
Letecky (Praha, Bratislava)
Sleva 5% Last Minute od 21 000 Kč
Detail zájezdu
10.03.-12.03.2017
Letecky (Praha)
Sleva 7% Last Minute od 15 800 Kč
Detail zájezdu
23.03.-26.03.2017
Letecky (Praha, Bratislava)
Sleva 3% od 21 000 Kč
Detail zájezdu
Cena od 15 490 Kč
(cena za osobu od 15 490 Kč)

Velký okruh Irskem

Země:  Irsko
Oblast: 

Termín zájezdu: 06.07.-16.07.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Polopenze
Délka pobytu: 11 dní
Doprava: Autobus

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
06.07.-16.07.2017
Autobus
od 15 490 Kč
Detail zájezdu
Cena od 33 030 Kč
(cena za osobu od 33 030 Kč)

Z Hamburku kolem britských ostrovů na lodi MSC Preziosa - 394815879

Země:  Velká Británie
Oblast: 

Termín zájezdu: 07.05.-18.05.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Plná penze
Délka pobytu: 12 dní
Doprava: Vlastní

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
07.05.-18.05.2017
Vlastní
od 33 030 Kč
Detail zájezdu
Cena od 22 990 Kč
(cena za osobu od 22 990 Kč)

Nejkrásnější místa Irska pěšky

Země:  Irsko
Oblast: 

Termín zájezdu: 07.08.-18.08.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Snídaně
Délka pobytu: 12 dní
Doprava: Autobus

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
07.08.-18.08.2017
Autobus
od 22 990 Kč
Detail zájezdu
Cena od 30 555 Kč
First Minute (cena za osobu od 30 555 Kč)

IRSKÝ EVERGREEN

Země:  Irsko
Oblast: 

Termín zájezdu: 06.08.-13.08.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Polopenze
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
16.07.-23.07.2017
Letecky (Praha)
od 31 500 Kč
Detail zájezdu
06.08.-13.08.2017
Letecky (Praha)
First Minute od 30 555 Kč
Detail zájezdu
Cena od 2 168 Kč
(cena za osobu od 2 168 Kč)

Glenrath

Země:  Irsko
Oblast: 

Termín zájezdu: 04.03.-10.03.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Bez stravy
Délka pobytu: 7 dní
Doprava: Vlastní

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
04.03.-10.03.2017
Vlastní
od 2 168 Kč
Detail zájezdu
11.03.-17.03.2017
Vlastní
od 2 168 Kč
Detail zájezdu
18.03.-24.03.2017
Vlastní
od 2 168 Kč
Detail zájezdu
25.03.-31.03.2017
Vlastní
od 2 168 Kč
Detail zájezdu
01.04.-07.04.2017
Vlastní
od 2 168 Kč
Detail zájezdu
Cena od 2 070 Kč
(cena za osobu od 2 070 Kč)

Brittas Bay

Země:  Irsko
Oblast: 

Termín zájezdu: 04.03.-10.03.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Bez stravy
Délka pobytu: 7 dní
Doprava: Vlastní

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
04.03.-10.03.2017
Vlastní
od 2 070 Kč
Detail zájezdu
11.03.-17.03.2017
Vlastní
od 2 070 Kč
Detail zájezdu
18.03.-24.03.2017
Vlastní
od 2 070 Kč
Detail zájezdu
25.03.-31.03.2017
Vlastní
od 2 070 Kč
Detail zájezdu
01.04.-07.04.2017
Vlastní
od 2 070 Kč
Detail zájezdu