Dovolená - Korsika

Cestovní doklady

Pro návštěvu Korsiky, resp. Francie, potřebuje občan České republiky platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji. Občanský průkaz je cestovním dokladem pouze pro svého držitele, proto na něj nemůže cestovat dítě. Většina cestujících projde pasovou a celní kontrolou již ve Francii. Po připojení České republiky k Schengenské dohodě by měly být i tyto procedury mnohem jednodušší. Dle vyhlášky je turistický či studijní pobyt v kontinentální Francii a jejích zámořských departementech časově neomezený. Pro zámořská území Francie platí bezvízový styk jen pro cestu, která je kratší než třiceti dní. Pokud je cestující osoba mladší 18 let, mohou po ní  francouzské úřady požadovat písemný souhlas rodičů s cestou do zahraničí.

Celní informace

Na Korsice platí volný pohyb zboží v rámci EU, ovšem existují určitá množstevní omezení pro některé druhy výrobků. Z České republiky lze vyvézt bez poplatků maximálně 200 kusů cigaret, 100 krátkých doutníků, 50 doutníků a 250 gramů tabáku, to vše jen pro vlastní spotřebu. Dále můžete na Korsiku dovést bez proclení jeden litr lihovin, 2 litry vína, 60 ml parfému a 250 ml toaletní vody na osobu. Pro vývoz z Francie platí čtyřnásobky uvedených množství. Bez poplatků může být dále převáženo jídlo na cestu, a to v limitovaném množství (1 kg pro maso a 2 kg pro ryby). Hotovost v hodnotě vyšší než 200.000,- Kč podléhá oznamovací povinnosti. Dále je nutno upozornit, že dovoz léků nad rámec osobní potřeby, zbraní a uměleckých předmětů se řídí zvláštními předpisy.

Telefonování

Při volání mobilním telefonem z ostrova do České republiky je nutno vytočit předponu 00420. Mezinárodní předvolba pro Francii je 33. Všichni čeští operátoři poskytují pro telefonování z Francie roaming, který si musíte před vycestováním do zahraničí aktivovat. Budete-li využívat telefonování z veřejných telefonních automatů, je třeba si koupit v trafice nebo na poště speciální kartu (télecarte). Ta existuje v hodnotách 6 € nebo 15 €. Hovory v době mezi 22:00 do 8:00 jsou nejlevnější.

Budete-li potřebovat využít tísňové volání, pak vězte, že policie má číslo 17, hasiči 18 a lékařská pomoc 15.

Ostatní praktické rady

Fotografovat můžete kdekoli s výjimkou důležitých zbrojních podniků a dalších strategických staveb či zařízení. Internetové spojení nabízí většina hotelů, levněji se však připojíte v některé z internetových kaváren, kterých najdete mnoho v městech i obcích. Elektrické napětí v hotelích 220 V/50 Hz a zásuvky jsou zde stejné jako u nás, nebudete tedy potřebovat žádné speciální zařízení pro dobití mobilu či zapojení fénu na vlasy.

Poštovní služby jsou na Korsice k dispozici po celý rok. Pošty jsou označeny písmeny PTT a mají otevřeno ve všední dny zpravidla od 8:00 do 18:00, v sobotu pouze do 12.00. Poštovní schránky mají žlutou barvu. Známky můžete koupit na poště nebo v prodejnách tabáku.

Na ostrově je třeba dát si pozor na drobné kapesní krádeže, jak tomu ve velkých turistických letoviscích bývá. Cenné věci si radši nechávejte zamčené v hotelovém sejfu a nevystavujte je příliš na obdiv. Korsika je také známá silným nacionalistickým hnutím usilujícím o nezávislost ostrova, jejich aktivity však nepřerůstají únosnou mez a turistů se dotýkají zřídkakdy.

Po příjezdu byste se měli vyvarovat častému a intenzivnímu pobytu na slunci, tělo si na dávky slunečního záření potřebuje zvyknout. Je dobré pamatovat na pravidelný pitný režim a opalovací přípravky. Chcete-li udělat vše pro to, abyste se vyhnuli žaludečním potížím, nekonzumujte přílišné množství alkoholu a ovoce nakoupené na trzích si před konzumací vždy pečlivě omyjte. Před cestou je také dobré zařídit si zdravotní pojištění, zvlášť chystáte-li se provozovat některý z adrenalinových či nebezpečných sportů. Na ostrově nalezneme dobře vybavenou sít moderních lékařských zařízení. Doktoři povětšinou mluví anglicky a za ošetření si účtují menší peněžní poplatek. Kvalifikované rady vám kromě nich poskytnou i pracovníci lékáren. Na Korsiku není nutné žádné speciální očkování.

Budete-li cokoli potřebovat, neváhejte se obrátit na korsické turistické kanceláře.

Na Korsiku je trošku složitější se dostat, hlavně proto, že se jedná o ostrov. Cestu si můžete vybrat z několika možností. Letět můžete samostatně nebo s cestovní kanceláří, autobusem je lepší cestovat s cestovní kanceláří. V případě zájmu není problém na Korsiku dojet vlastním autem s použitím trajektové přepravy.

Letecká doprava na ostrov

Na ostrov nelétá mnoho mezinárodních linek, a o to méně charterů či nízkorozpočtových letů. Přímé lety z České republiky na Korsiku ještě bohužel zavedeny nebyly, tudíž budete vždy muset počítat s přestupem. S Air France se dostanete hned do čtyř korsických destinací – do Calvi, Ajeccia, Bastii a Figari. Nejlepší spojení je z Prahy do města Bastia s přestupem v Paříži či Lyonu. Přestupy jsou dále možné ve městech Bordeaux, Marseille a Nice, kam však nelétají přímé lety z Prahy. Spojení mezi Paříží, Lyonem a korsickými letišti je však výborné, létá tam hned několik letů denně. Zpáteční letenku seženete již od 14.000 korun. Nejvýhodnější je zamluvit si letenku s dostatečným předstihem přes webové stránky společnosti Air France (www.airfrance.cz). Na Korsice jsou čtyři následující mezinárodní letiště:

  • Mezinárodní letiště Calvi – St. Catherine
  • Mezinárodní letiště Bastia – Poretta
  • Mezinárodní letiště Figari – Südküste
  • Mezinárodní letiště Ajaccio – Campo Dell´Oro

Doprava autem

Další možností je využít auto a cestovat na vlastní pěst. Podmínkou je dojet do několika francouzských či italských měst, ze kterých trajekty na Korsiku vyjíždějí. Při cestě přes Itálii a Rakousko počítejte s dálničními poplatky. Při cestách s vlastním vozem potřebujete zelenou kartu. Pokud vám nedělá problémy angličtina, zkuste si předem cestu naplánovat přes webové stránky Pro plánování trasy cesty lze doporučit stránku www.viamichelin.com.

Trajektové spojení

Trajektová trasa z Janova a Říma trvá nejdéle, menší vzdálenost urážejí trajekty vyplouvající z italského Livorna a francouzského města Nice. Majoritní množství trajektových spojení pevniny s Korsikou provozuje společnost Corsica Ferries. Dopravu trajektem je možno si předem zamluvit i zaplatit přes internet na webové adrese www.corsicaferries.com. Stejně tak si můžete trajektovou jízdenku objednat v české cestovní kanceláři Ibis, kde ji seženete za srovnatelnou cenu. Zpáteční cesta traktem pro auto a dvě osoby vyjde okolo 5000 korun, ovšem odvíjí se od období, kdy přijedete, a samozřejmě od rozměrů automobilu. Trajekty jsou obrovské a mají veselou žlutou barvu. Obecně je dobré dostavit se do přístavu asi dvě hodiny před plánovaným odjezdem.

Cesta autobusem

Cestovní kancelář svým klientů povětšinou zprostředkovává leteckou či autokarovou dopravu i ubytování. Některé lety z Prahy - Ruzyně s cestovní kanceláří mohou být přímé, ovšem jedná se o výjimečné případy. Klimatizované autobusy různých cestovních kanceláří jezdí na Korsiku v předem určených termínech. Busy jezdí přes Francii a nebo kopírují trasu Vídeň – Benátky – Florencie – Pisa – Livorno a odtud trajektem do Bastii. Jednosměrná jízdenka vyjde jednu osobu na cca 2500 Kč. Cena většinou zahrnuje cestu autobusem a trajektem, dále pak korsickou vstupní a výstupní daň. Autobusy cestovních kanceláří jezdí hlavně z Prahy a Brna, ovšem k naleznutí jsou i jiná česká a moravská nástupní místa, hlavně ve větších městech. Cestováním na ostrov Korsika se zabývá hlavně česká cestovní kancelář Ibis.

Cestovat autobusem můžete i sami, napříkad společnost Eurolines nabízí spojení z ČR do Nice či Marseille, odkud je přímá trajektová doprava na Korsiku. Více informací naleznete na inrernetové adrese www.eurolines.com.

Doprava na Korsice

Protože je Korsika velkým ostrovem, budete-li mít zájem ji projet a navštívit různá města a památky, s pěší chůzí se nevystačíte. Pro dopravu na místě je nejlepší automobil, buď vlastní nebo zapůjčený. Denní půjčovné auta vyjde okolo 2000 korun a více. Co se týče benzínu, je o něco dražší než u nás (asi 1,3 € za litr). Podmínkou pro zapůjčení auta je národní řidičský průkaz, jenž má platnost minimálně jeden rok. Některé půjčovny si stanovují minimální věk pro zapůjčení vozidla 21 let a maximální 65 let. Půčit si můžete také moped, který je ideální pro cestování po měste a k urážení kratších úseků. Půjčovny jízdních kol jsou ve větších městech samožřejmostí.

Pravidelné autobusové spoje se omezují na několik málo linek po východním pobřeží. Frekventované jsou tedy jen hlavní tahy spojující Bastii, Corte, Ajaccio, Bonifacio a Porto Vecchio. Čtyřikrát denně jezdí pravidelná železniční linka společnosti Chemins de Fer de la Corse spojující města Bastia a Ajaccio. Cesta trvá čtyři hodiny a přijde vás přibližně na 20 €.

Silniční předpisy

Pravidla silničního provozu jsou podobná jako u nás. Maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h. Při zvýšené vlhkosti ovzduší jsou tyto rychlosti sníženy o 10 km/h, za mlhy je všude maximální rychlost 50 km/h. Zákonem je zakázáno používání mobilních telefonů jak za jízdy tak i na čerpacích stanicích. Taktéž je trestné řízení pod vlivem omamných látek. Povinností je používání bezpečnostního pásu a taktéž přilby při jízdě na motocyklu nebo mopedu.

Cestovní rady

Korsické ulice bývají úzké, je problém se vyhnout s protijedoucím autem. Místní řidiči jsou na tyto nedostatky zvyklí, ovšem pro nováčky to může být stresující. Místní si většinou rychlostními limity hlavu nelámou a taktéž dopravní značky bývají občas nečitelné. V horských oblastech se navíc mohou na silnicích objevit stáda ovcí či povozy dobytka. Je dobré se maximálně soustředit, aby se řidič se všemi těmito nedostadky korsické dopravy vyrovnal. Potkáte-li na úzkém úseku protijedoucí automobil, můžete uhnout na trávníky lemující silnice. Jediná širší cesta je hlavní silnice N193, jenž vede z Bastia na severovýchodě velkým údolím mezi horami přes Corte do Ajaccio na jihozápadě. Obecně jsou kvalitnější silnice označeny písmeny NR či D, naopak písmenem C se označují méně kvalitní dopravní komunikace. Tak se označují kupříkladu klasické vysoko stoupající silniční komunikace plné serpentin při pobřezí.

Stopování a taxi

Mladí lidé zajisté ocení jednoduchost stopování na ostrově. Korsičané jsou milí a přátelští lidé, často stopařům zastavují a neváhají s nimi konverzovat v angličtině. Taxislužba bývá označena žlutým panelem na střeše. Denní tarif čítá asi 1,70 € za kilometr, k celkové ceně je nutno připočíst nástupní taxu a případné příplatky. Ve večerních a nočních hodinách stejně jako o víkendech je potřeba počítat s dražším tarifem.

Vzhledem k turistické atraktivnosti ostrova zde nalezneme množství ubytovacích zařízení, které vyhoví jak nejnáročnějším, tak příznivcům nižších cen.

Hotely

Na ostrov je necelých 400 hotelů, z nichž některé bývají otevřené celý rok, většina však otevírá až v sezoně, tj. od května do října. Hotely se liší kvalitou i cenou, najdeme zde čtyřhvězdičkové hotely i ubytování s průměrným standardem. Ceny šplhají výše během hlavní sezony, to znamená v červenci a srpnu. I tehdy ovšem lze sehnat volné místo. Nižší ceny poskytují ubytovacích zařízení před sezonu (květen-červen) či po sezoně (září-říjen). Obecně se doporučuje na Korsiku jet během sezony nebo po sezoně, bývá totiž teplejší voda. Hotely mívají malé čisté pokoje s balkonem, toaletou a sprchovým koutem. Snídaně nebývá součástí poskytovaný služeb, můžete si ji však připlatit cca za 6 €. Jen asi třicet hotelů má přímý přístup na pláž. Z nabídky zmiňme například hotely Club Med v Cargese a Sant´Ambroggio, Coralia Club s hotelem Marina Viva, hotel Grand Bleu a dva hotely VVF.

Reklama: last minute

Apartmány

Korsika nabízí množství apartmánů a různých hotelových rezidencí, ve kterých je zabudovaná kuchyňka, aby si hosté mohli sami vařit. Tyto jsou samozřejmě cenově výhodnější než luxusní hotely, nejsou tu ovšem poskytovány typické hotelové služby. Takzvané villages de vacances (prázdninové vesnice) nabízejí ubytování přímo s jídlem. Další možností je pronajmout si chatu či dokonce celý statek na romantickém venkově. Cenové výhodnější než hotely a penziony jsou priváty nebo ubytování v soukromí.

Kemping

Kempů je na ostrově okolo 200. Otevřeny jsou většinou od května do října. Kempování ve volné přírodě je bez výjimek zakázáno. Ideální je, pokud si místo v kempu rezervujete předem. V informačních kancelářích dostanete speciální brožury se seznamy kempů a kontakty. Úroveň kempů se liší, najdeme zde přepychové čtyřhvězdičkové kempinky, ale také levné kempy s označením A.N.C., což je jakési označení pro prosté tábořiště se základním vybavením. Studentům hledající levné ubytování mohou vyhovovat mládežnické ubytovny, jejichž seznam poskytují na adrese Féderation Unie des Auberges de Juenesse v Paříži.

Reklama: letenky

Na Korsice se používá měnová jednotka Evropské unie euro (€), která má podle současného kurzu hodnotu cca 25 Kč. Obecně lze říci, že Korsika je pro našince spíše dražší dovolenkovou destinací. Ceny se také liší v závislosti na místě a na tom, zda na Korsiku přijedete v sezoně či mimo ni. Obecně jsou ceny vyšší ve větších luxusních pobřežních a horských střediscích.

Vyplatí se nakupovat hypermarketech a diskontních prodejnách (Lidl, Carrefour, Cora nebo InterMarche). V sezóně je výhodný nákup čerstvých potravin na tržištích. Orientačně vás vyjde například chleba mezi 1,30 € a 2,30 €, bageta a croissant okolo 80 centů, sýry od 1,30€ do 8 € v závislosti na druhu a kvalitě. Jogurt stojí 50 centů a litr mléka zhruba dvojnásobek. Kilogram ovoce a zeleniny dostanete mezi 2 € a 4 €, zde samozřejmě závisí na konkrétním druhu. Balená voda stojí okolo 40 centů, stolní voda od 1,50 €, stejně jako různé slazené druhy nealkoholických nápojů. Kopeček zmrzliny stojí 2 €, šálek kávy zakoupíte do 5 €.

Oběd v restauraci vyjde jednu osobu v průměru na 13 €, večeře tamtéž na 23 €. V restauračních zařízeních se počítá s tím, že zde zanecháte spropitné. Na účtech je většinou zahrnut 15% poplatek za obsluhu. Pokud jste se službami spokojeni, přidává se další spropitné, tentokrát asi 2 – 3 % z útraty. Je zvykem dát spropitné vrátnému, pokojské, taxikáři nebo obsluze čerpací stanice. V obchodech, restauracích a hotelích jsou běžně akceptovány karty Visa, MasterCard a Dinners Club. American Express je používán méně často. Stejně tak jsou výše jmenované druhy karet přijímány bankomaty, kterých je na každém rohu spousta.

Reklama:levné letenky

Provozní doba bank a úřadů je ve všední dny mezi 9:00 a 16:00/17:00. Ve velkých městech najdete bankovní pobočky otevřeny i v sobotu. V době státních svátků jsou naopak zavřené. Totéž platí pro další servisní zařízení, například pošty atd. Muzea jsou otevřena návštěvníkům od 9:00 do 17:00, některá mají však v pondělky, úterky a o svátcích zavřeno. Vstupné do muzeí a dalších památek vychází cca na 10 € pro dospělého. Obchody a nákupní střediska mají otevřeno do 8:00 do 12:00 a pak mezi 16:00 – 19:00.

Za hodinový pronájem motorového člunu zaplatíte 46 €, za jízdu na vodních lyžích 23  € asi na čtvrt hodiny.

 

 

Podnebí je zde klasicky středomořské s horkými a dlouhými léty a relativně teplými mírnými zimami. V hornatém vnitrozemí však vládnou trošku specifické podmínky. Se zvyšující se nadmořskou výškou samozřejmě klesají teploty, a to i v letních měsících. Letní tepla nejsou neúnosná, naopak jsou příjemná, zejména díky chladivému vánku od moře. V letních měsících se teploty drží v rozmezí okolo 26°C a 28°C, přičemž na jihu bývá překvapivě poněkud chladněji než na severní části ostrova. Teplota vody se v sezoně pohybuje okolo 22°C.

 

Korsika je ideálním místem na dovolenou pro všechny cílové skupiny – od mladých přes rodiny s dětmi až po seniory.

Ostrov je ideální pro příznivce aktivní dovolené, neboť se jim otevírá úžasná možnost vyzkoušet snad všechny druhy sportů. Díky vysoké nadmořské výšce je ostrov vyhledáván nejen milovníky slunce, ale i vyznavači vysokohorské turistiky či horolezectví. Na jaře jsou hory ještě mohutně zapadané sněhem, což přitahuje jako magnet vyznavače alpinismu. Kromě toho ostrov nabízí tři zimní střediska nabízející sjezdové lyžování a běžkařské stezky. Příznivcům vysokohorské turistiky a horské cyklistiky může Korsika také mnoho nabídnout. Projížďka či procházka krásnou nedotčenou přírodou je tou pravou relaxací. V horách existuje množství stezek a tras, některé z nich jsou tematicky laděné. Díky specializovaným tištěným průvodcům místní trasy bez problémů rozpoznáte. Nejznámější stezka nese název GR-20 a táhne se přes celý hlavní hřeben po Korsice od severu k jihu. Za zmínku taktéž stojí Stezka uměleckých řemesel vinoucí se podél horských vesniček okolo oblasti Balagne. Vinaře zase potěší některá z vinařský stezek v okolí

Jižní Korsiky, Ajaccia a Bastie. Ostrov je také ideální pro nadšence jezdectví, neboť tento sport se zde těší vzrůstající oblibě. Najdeme zde množství statků specializovaných na chov koní a pořádání jezdeckých kurzů. Mnoho korsických řek láká také kanoisty a kajakáře, od nováčků až po profesionály, kteří zde pořádají mezinárodní závody.

Z dalších sportovců nadšeně oceňujících divy Korsiky jmenujme potápěče. Díky 1000 km dlouhému pobřeží si zde mohou připadat jako v ráji. Není divu, že v zemi existuje na 78 potápěčských středisek a škol potápění. Výstroj si můžete zapůjčit ve všech turistických střediscích a pokud jste začátečník, pak vězte, že zdejší množství kurzů čeká právě na vás. Díky pravidelným větrům častujícím Korsiku si zde na své přijdou všichni jachtaři, surfaři a další mořští nadšenci. Země čítá na 15 jachtařských přístavů a kotvišť, stejně tak školy windsurfingu i plachtění. Zapůjčení lodě, surfu, člunu a dalších plavidel je skoro všude samozřejmostí. Vyznavači golfu si zde jistě také najdou své místo. Teprve nedávno se tato sofistikovaná zábava rozrostla také na Korsice. Nyní zde najdeme už šest hřišť, z toho jedno, které dostalo ocenění. Populární mezi domácími je lov, zejména menší zvěře.

Co by to však bylo za návštěvu Korsiky bez opalování a užívání si na pláži. Díky tzv. plážovému expresu, železničnímu spojení kopírujícímu trasu Calvi – Ile Rousse, můžete objevovat neustále nové pláže a zátoky ke koupání. Jistě vás potěší klidné zátoky s jeskyněmi a skalnatými útesy, kde můžete v klidu rozjímat a nechat se obklopit přírodou.

Zachce-li se nám trochu kultury, je nejvyšší čas vydat se obdivovat korsické památky. O tradicích a životě Korsičanů se více dozvíte v Le Musée de la Corse. V Ajacciu stojí za vidění renesanční katedrála Notre-Dame-de-la-Miséricorde. V Bastii můžeme obdivovat mramorový kostel sv. Jana Křtitele ze 17. století, který se tyčí nad romantickým starým přístavem Vieux Port. V městečku Bonifacio vás jistě uchvátí staré centrum města, tzv. Ville Haute (Horní město), které se rozkládá na skalnatém útesu. Ve zdejším přístavu můžete navštívit akvárium s mořskou faunou.

Abyste si krás Korsiky opravdu užili, můžete celý ostrov shlédnou takzvaně z ptačí perspektivy, a to ve vyhlídkovém letu. Jak už tomu bývá ve Středomoří zvykem, můžete také ostrov obeplout lodí. Množství zdejších cestovních agentur nabízí jednodenní výlety právě za tímto účelem.

Dámy jistě potěší množství butiků, obchůdků a trhů ve městech a letoviscích, kde najdou vše od keramiky a proutěného zboží, přes šátky a oblečení až po nakládané olivy či cizokrajné koření. Noční život je na Korsice poněkud klidnější. Po večeři se můžete projít podél moře či zakotvit v jedné z mnoha romantických hospůdek a kaváren. Větší letoviska nabízejí i kluby a diskotéky, které jsou ve vrcholné sezoně otevřeny každý večer.

 

Místní gastronomie vás dostane vybranými lahůdkami inspirovanými nejen francouzskou, ale také italskou a středomořskou kuchyní. Základem většiny jídel je tak maso, zelenina a samozřejmě domácí olivový či slunečnicový olej. Jídelníček se vyznačuje pikantností, kořeněností a značnou sytostí.

Začínáme

Stolování je zde událostí, ke které je třeba si vyhradit trochu času a především dobré nálady. Začíná se polévkou. Nejznámějšími druhy jsou: hustá rybí polévka aziminu, zeleninová minestra nebo zuppa corsa, zeleninová polévka z červených fazolí doplněná sýrem. Z dalších předkrmů si pak můžete vybrat zejména mezi originálními talíři sestávajících z hlemýžďů a různých typů delikátních omáček. Dále se podává sušená uzená šunka.

Hlavní pochoutky

Hlavní chod sestává zejména z masa – vepřového, zvěřiny, jehněčího, kozího. Na Korsice se dobytek, včetně prasat, pase volně na lukách a tudíž je jejich maso krásně voňavé a šťavnaté. Doporučeníhodné je hlavně vepřové, které si získalo největší oblibu turistů. Nejčastější úpravou je uzení v udírnách či na otevřeném ohni. Před úpravou je maso naloženo do směsi bylinek, oleje a červeného vína. Vzniká tak například prisutta, uzená šunka v restauracích podávaná s plátky čerstvého melounu nebo s kuličkami hroznového vína. Dále se můžete těšit na šunku lonzu z vepřových kotlet či na rolovanou šunku coppa. Při ochutnávání korsických lahůdek nemůžete opomenout výborné vepřové klobásky figatelli, dále jehněčí kotlety, riffiu (jehněčí vnitřnosti), kůzlečí ragů (cabri) grilované kančí maso podávané s kaštanovou omáčkou (cughaje). V sezoně si můžete pochutnat také na králíkovi, koroptvi nebo na sluce lesní. K dochucení pokrmů Korsičané používají nejrůznější druhy bylinek, například rozmarýnem, bazalku, fenykl a další.

Co by to však bylo za středomořskou kuchyni, kdybychom v ní nenašly ryby a jiné mořské speciality. Různě upravovaní mořští živočichové se restauracích těší velké oblibě, a to i přes vzrůstající ceny těchto potravin. Nejčastěji na talíři najdete slávky, langusty, ústřice, kraby, krevety a ježovky. Z rybích specialit si jistě pochutnáte na mořském jazyku, štice, sumci, cejnu, okounu a dalších pochoutkách.

Jakou přilohu

Jako příloha k pokrmům je nejčastější pečivo popřípadě těstoviny. Korsičané se mohou chlubit netradičními kaštanovými těstovinami (pulenta), které však nyní z jídelníčků restaurací mizí. Nejčastěji se tudíž setkáte se špagetami, ravioli, canelloni nebo lasagnemi. Pokrmy jsou doplněny velkým množstvím čerstvé zeleniny s olivovým olejem a nebo zeleninovými saláty.

Ostatní speciality

Z dalších jídel určitě návštěvník Korsiky nepohrdne výbornou pizzou a výtečnými sýry. Nejčastější je ovčí a kozí sýr, tomu nejběžněji používanému se říká brocciu. Je to měkký sýr vyráběný z tvarohového základu. Bývá součástí slaných i sladkých pokrmů, vyrábí se z něj například fiadone, tvarohový koláč ochucený citronem a kapkou likéru nebo fritelles de brocciu, což je kobliha připravená ze sýra a kaštanové mouky. Tím se už dostáváme k moučníkům, ze kterých si díky široké nabídce určitě vyberete ten pravý. Existují tady různé druhy sladkého pečiva nebo pudinků, kupříkladu canistrelli (kobliha ochucená anýzem). Kromě výborných lehkých palačinek s různými náplněmi si jistě také pochutnáte na čerstvém a šťavnatém sezónním ovoci. Zapomenout nelze ani na krémové ovocné zmrzliny (glaces). Známá je torta castagniccia, koláč plněný vlašskými ořechy, mandlemi, piniovými oříšky a hrozinkami máčenými v rumu. Na závěr každého stolování se podává káva. Ochutnat můžete netypický šálek kávy s brandy, kterému se přezdívá eau de vie (živá voda).

Opojení vínem a francouzským likérem

Milovníci vín budou na ostrově doslova jako v ráji. Pěstování vinné révy má na Korsice tradici překračující několik tisíců let. Vína jsou ideálním doplňkem místní kuchyně. Krajové víno Vin du Pays se podává klasicky v lahvích nebo v karafách. Patří mezi levnější, avšak na kvalitě mu to neubírá. Domácí vína se dělí na tři druhy, a to typicky na bílé vermentinu, temně červené niellucciu a narůžovělé víno sciacarellu. Zdejší ostrovní vína mají spíše italský než francouzský charakter.

Z jižní Francie se sem dostal chutný likér Pastis (Ricard) s jemnou příchutí lékořice, který se podává ředěný vodou a poslouží jako výborný aperitiv. Cap Corse je typicky korsický typ vermutu podávaný s ledem. Z piv vám jistě zachutná kaštanová Pietra či Colomba, normální pivo ochucené bylinkami z macchie. Celkově nezbývá než popřát Bon appétit!

Rady pro strávníky

A kdy je nejlepší se na jídlo vydat? I v sezoně se nestává často, že by restaurace měly otevřeno celý den. Na snídani je nejlepší se vydat od 8 do 11 hodin. Podává se většinou káva, croissant, ovoce a pečivo s džemem. Oběd je ideální si naplánovat mezi polednem a třetí hodinou odpoledne. Večeře se nejčastěji podává kolem šesté večer. V sezoně restaurace nezavírají před 23 h.

 


Nalezeno 0 termínů dovolené.

Řadit dle