Dovolená - Mauritius

Mauricius je ostrovní stát v Indickém oceánu. Za hlavní lákadla Mauriciu lze považovat bílé písčité pláže, kvalitní ubytování za zajímavou cenu a klidné prostředí. Mauricius disponuje širokou nabídkou ubytování a množstvím kvalitních služeb. Proto jdou Mauritius a rekreace u moře tak dobře k sobě.

Oficiální název: Republika Mauritius 
Poloha: západní část Indického oceánu
Hlavní město: Port Louis (cca 150 000 obyvatel)
Rozloha země: 2 040 km²
Počet obyvatel: cca 1,5 mil.
Hustota osídlení: 603 ob. / km²
Nejvyšší bod: Piton de la Riviere Noire (828 m n. m.)
Jazyky: angličtina (úřední), francouzština, kreolština, hindština
Náboženství: hinduismus (přes 50%), křesťanství, islám
Časové pásmo: + 3 hodiny (v létě + 2 hodiny)
Telefonní předvolba: 230
Internetová doména: .mu

 
Poloha a popis země

Ostrov Mauritius je stejně jako ostrovy Rodrigues, Réunion a další menší ostrůvky náležející k souostroví Maskarény sopečného původu, lemován mozaikou korálových útesů, s hornatým povrchem a tropickým pralesem pokrývajícím asi třetinu území. Většinu pobřeží obklopují bělostné pláže kontrastující s modří vodních lagun, které se zde hojně vyskytují.
Republika Mauritius je relativně vyspělým státem s výbornými podmínkami pro rozvoj cestovního ruchu. Tento kout země je vyhledáván cestovateli z celého světa, zejména těmi, kteří milují exotiku, perfektní servis, klid, pohodu a zatím nepřeplněná letoviska.

Hospodářství

Země je relativně hustě osídlena, zejména na severu a ve středu země. Ideální podmínky pro celoroční turistiku místní neváhali využít a tak je ekonomika založena právě na ní, stejně jako na textilu a vývozu cukrové třtiny.   

Zemědělství

Polovina ostrova je zemědělsky využita, ať už jako pastviny pro dobytek a kozy nebo pro pěstování již zmíněné cukrové třtiny, čaje, obilí, brambor, banánů, kokosu. Významnou součástí zemědělství je pochopitelně i rybolov. 

Průmysl

Za zmínku stojí určitě cukrovarnictví, textilní, těžební a chemický průmysl a s tím související vývoz cukru, textilu a řezaných květin. Naopak hlavní složkou dovozu je ropa a ropné produkty, spotřební zboží, některé potraviny a chemikálie.

Historie

První zmínky o ostrově se objevují v 10.st., kdy byl znám malajskými, arabskými a portugalskými námořníky, osidlovat jej však začali Holanďané až v 17.století. V roce 1710 však byli nuceni jej vzhledem k nepřízni přírodních podmínek a epidemii moru opustit.

V dalších letech se pod taktovkou Francouzů stává z ostrova rozvinuté obchodní centrum, je založeno hlavní město, pevnosti, staví se nemocnice, cukrovary. V roce 1810 se Mauritius dostává do nadvlády Britů, kteří se zasadili mimo jiné o zrušení otroctví.

V roce 1968 sice získal Mauritius nezávislost na Velké Británii a svého prvního premiéra Sira Seewoosagura Ramgoolama , parlamentní republikou v čele s prezidentem se ale stal teprve v roce 1992. Současným prezidentem země je Sir Anerood Jugnauth.

Cestovní doklady

Před cestou na Mauritius si nezapomeňte zkontrolovat, zda máte cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po termínu předpokládaného odjezdu ze země. Vízová povinnost pro občany ČR byla v roce 2004 zrušena, nicméně vízum mít nadále musíte v případě, že:
- vaše celková délka pobytu v 1 kalend. roce přesáhne 6 měsíců
- nejste schopni předložit platnou zpáteční letenku
- neprokážete právo návratu do ČR

Vzhledem k možným změnám se doporučuje před odjezdem do země ověřit stávající podmínky pro vstup na stránkách ministerstva zahraničních věcí ČR nebo přímo u evropského zastupitelského úřadu.
 
Konzulát republiky Mauritius
Břehová 3, 110 00, Praha 1
Tel: 224 811 274, 224 816 346
Fax: 222 325 420
Email: vladimir@dc-service.com
Titulář – Vladimír Dolejš, honorární konzul

Velvyslanectví republiky Mauritius
Kurfürstenstrasse 84, Berlin, 10787
Tel: 004930-263 93 60
Fax: 004930-2655 8323
Email: berlin@mauritius-embassy.de
www.mauritius-embassy.de
Titulář - Marie Ghiselaine Henrison, Velvyslanec
Provozní hodiny: 08.30 - 16.00 /Po-Pá/

Dovoz, vývoz

Povinná výměna měny není zavedena, ale můžete být při vstupu do země požádáni o prokázání dostatku finančních prostředků na pobyt nebo potvrzení o ubytování.
Osobě starší 18ti let je dovoleno do země dovézt 200ks cigaret nebo 50ks doutníků nebo 250g tabáku, 1l destilátu, 2 l vína, 250ml toaletní vody a 100ml parfému a věci nepřesahující svou hodnotou 7500 MUR.
Čtyřnohého kamaráda si můžete vzít s sebou pouze po předchozím povolení Ministerstva zemědělství Mauritijské republiky, na psy se vztahuje půlroční karanténa.
Také dovoz zbraní, rostlin, zeminy, ovoce (i sušeného), zeleniny a jakýchkoli dalších potravin je dovolen pouze na základě povolení. Vysoce trestné je dovážení a přechovávání pornografie a drog.

Lékařská péče, důležitá telefonní čísla

Lékařská péče je v zemi na relativně dobré úrovni, většina hotelů vyšší kategorie nabízí služby vlastního lékaře. Před cestou je nutné pamatovat na uzavření cestovního pojištění na pokrytí léčebných výdajů. Před cestou na Mauritius je dobré nechat se pro jistotu naočkovat proti žloutence typu A a B, tyfu a tetanu. Vaše příruční lékárnička by měla krom vámi běžně užívaných léků obsahovat analgetika, léky proti horečce, průjmu, antihistaminika, desinfekci, panthenol, náplasti a další základní potřeby. Samozřejmostí je užívání ochranných prostředků s vysokým UV filtrem i v případě, že je pod mrakem.

Policie:  999
Ambulance: 112
Hasiči:  995

 

Podnebí

Poloha ostrova na jižní polokouli dává tušit, že podnebí je zde subtropické a vždy opačné než u nás v Evropě. Když slavíme vánoce, je zde léto v plném proudu a teploty dosahují svého vrcholu.  Tropické léto zde trvá v podstatě od listopadu do března. Naproti tomu v období našeho léta tu sice nesněží, ale průměrné teploty přes den se pohybují něco málo nad 20°C. V tomto období je také statisticky nejméně srážek, ale bouřka či déšť vás tu mohou překvapit kdykoli. Nejedná se ale o dlouhodobé monzunové období dešťů, jako v jiných oblastech. Dá se říci, že na ostrov je možné přijet kdykoli, stačí si jen vybrat období roku dle své teplomilnosti, teploty moře ani v nejstudenějších měsících neklesají pod 22°C.              

Rozdílnost teplot se objevuje i v jednotlivých částech ostrova, v jeden den se mohou poměrně výrazně lišit. Vnitrozemí bývá o něco chladnější než pobřeží.

Hlavní turistická sezóna trvá zhruba od poloviny září do poloviny května, ale ani v té na Mauritiu nenajdete „hlavu na hlavě“ jako v jiných letoviscích. Je to zkrátka kousek světa, který vám poskytne oázu klidu a míru, ale zároveň služby na velmi vysoké úrovni. V případě, že budete chtít na ostrově prožít exotické Vánoce, Nový rok nebo Velikonoce, je nutné myslet včas na rezervaci, tyto termíny bývají dlouho dopředu vyprodané

Průměrné teploty

I. 

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

IX.

X.

XI.

XII.

Vzduch

28

28

27

26

25

24

24

24

24

25

26

27

Voda

27

27

27

27

25

24

23

22

23

23

24

25

 Vodní sporty

Průzračnost vody je nejvyšší v hlavní sezóně, tedy od prosince do března, v tomto období jsou proto nejlepší podmínky pro potápění. Díky jihovýchodnímu pasátu tu vítr fouká po celý rok, ale pro surfing je přece jen nejlepší podniknout cestu v období od června do srpna. Přes polovinu roku je možné využít skvělé podmínky k rybolovu a to od září až do března.   

Oblečení

Jako všude, kde má slunce přes poledne výjimečnou sílu, neobejdete se bez pokrývky hlavy a slunečních brýlí. Oblečení stačí lehké a vzdušné a nejlépe bavlněné, pouze v chladnějších měsících se hodí něco teplejšího na večer. Pro delší túry se hodí pohodlnější obuv. Opálíte se, i když je slunce za mraky a zdánlivě neškodné, krémy s vysokým faktorem jsou proto nutností.

Měna

Státní měnou ostrova Mauritius je mauritijská rupie(MUR), 1 rupie = 100 centů. Tato měna je volně nesměnitelná a nenajdete ji ani na černém trhu s penězi. Bankovky jsou v hodnotách 2000, 1000, 500, 200, 100, 50 a 25 MUR, mince v hodnotách 10, 5 a 1 MUR, 50, 20, 10 a 5 centů.

Orientační kurz: 1 MUR = cca 0,8 Kč

Směnit hotovost je nejvýhodnější v bankách a směnárnách, které jsou na ostrově hojně k dispozici, kurzy na letišti a v hotelech bývají nižší. Na všech zmíněných místech je také možné vyměnit cestovní šeky, nejlépe v dolarech či eurech, také ceny někdy bývají uvedeny v eurech a můžete s nimi platit. V turistických oblastech existují i bankomaty, na jejich provoz se ale nedá vždy zcela spoléhat, je třeba raději počítat s hotovostní rezervou. Pro tyto účely slouží hotelové trezory umístěné na recepci nebo přímo na pokoji. Bez obav lze použít všechny běžné druhy mezinárodních platebních karet jako jsou American Express, Diners Club, MasterCard nebo Visa.
Banky zde mají otevřeno od pondělí do pátku zhruba od 9 do 15h, případně v sobotu a to pouze dopoledne. Nemusíte se bát ani toho, že banky na letišti budou zavřené, přizpůsobují svoji otvírací dobu letům.

Ceny

V průměru jsou ceny potravin v supermarketech srovnatelné s našimi, některé jsou dražší než u nás, jiné naopak levnější.
Zde uvádíme orientační ceny, které se však mohou lišit v závislosti na mnoha faktorech (sezóna, úroveň hotelu, lokalita,apod.)

Orientační ceny potravin v obchodech:
balená voda 1,5 l  = od 15 MUR
bageta  =  10 MUR
máslo 200 g  = 30 MUR
jogurt  = od 10 MUR
banány 1 kg  = 15 MUR
víno 1 l = od 60 MUR
pivo Phoenix 0,65 l = od 33 MUR (včetně vratné zálohy na láhev)
rum třtinový 1 l = od 68 MUR
1kg ryb = cca 100 MUR

Orientační ceny v restauraci:
hlavní jídlo v levnější restauraci  = od 100 MUR
hlavní jídlo v dražší restauraci  = od 300 MUR
láhev Coca Coly  = 40 MUR
espresso = od 50 MUR

Orientační ceny vstupného a dalších atrakcí:
vstup do ptačího parku Casela  = 150 MUR
vstup do krokodýlího parku La Vanille = 180 MUR
lodní výlet na Ile aux Aigrettes = 800 MUR
ponorka Blue safari = 3200 MUR
taxi 25 km = asi 400 MUR
zpáteční letenka Mauritius – Rodrigues (Air Mauritius) = asi 5700 MUR (včetně poplatků) 
ponor s kyslíkovou bombou – 950 až 1500 MUR   
pronájem golfového hřiště – 15 EUR

Doprava na ostrov

Drtivá většina cestujících přilétá na Mauritius letadlem na jedno z pěti místních letišť (dvě se zpevněným povrchem). Dobrodružní mořeplavci mohou připlout na ostrov také lodí, ale tento způsob dopravy je o to delší, oč je romantičtější. 

Letadlo
Pro vstup do země je třeba mít zpáteční nebo pokračující letenku a týden před odletem si musíte potvrdit váš let. Mezinárodní letiště Sir Seewoosagur Ramgoolam (SSR) v Plaisance leží asi 3km od Mahébourg a 45 km jižně od Port Louis a jde o letiště na mezinárodní úrovni se vším, co k němu patří, vč. duty free shopů, banky, pošty a dalších obchodů. Leteckou dopravu na ostrov zajišťuje společnost Air Mauritius, která létá přímo z některých evropských států, především Německa, Itálie, Francie, Švýcarska a Velké Británie. Tato společnost organizuje lety také na vedlejší ostrovy Rodrigues, Réunion a Agalega, ale můžete ji využít i k vyhlídkovým letům helikoptérou, kterými je zajišťována letecká doprava po ostrově. Cesta letadlem na ostrov Rodrigues trvá asi půl druhé hodiny a zpáteční letenka vás vyjde na 5500 Rs, musíte zde ale strávit minimálně pět dnů (max.třicet). 

Doprava po ostrově

Auto
Na cestování po ostrově je možné využít služeb místních autopůjčoven, buď hned na letišti nebo domluvením v hotelu. Pokud budete chtít odjet autem již z letiště, je jistější zarezervovat si jej ještě před odletem z domova. Zárukou jsou autopůjčovny známých jmen, jako ADA Location de Vehicles, Hertz, Budget Rent A Car, Kevtrav Ltd, Europcar a National Car Rental, i zde je ale nutné pečlivě si prostudovat podmínky smlouvy, především rozsahu pojištění. Při zapůjčení je nutné předložit pas, mezinárodní řídičský průkaz platný alespoň jeden rok a zálohu pro případ škody. Věková hranice pro zapůjčení vozu je obvykle 23 let, jen některé společnosti akceptují méně.

Půjčit se dá vše, od luxusního vozu i s řidičem až po kolo. Ceny se liší v závislosti na typu vozidla, pohybují se zhruba mezi 450 a 1500 Rs za den. Auto si obvykle půjčujete s plnou nádrží a stejně tak jej musíte i vrátit.

Levnější, ale poněkud riskantní variantou je zapůjčení vozu od některého z domorodců, v tom případě ale s pojištěním nepočítejte.

Na Mauritiu je asi 2000km silnic, většina se zpevněným povrchem. Jezdí se tu vlevo, platí pravidlo přednosti v jízdě pro přijíždějícího zprava a maximální povolená rychlost je 50km/h v obci a 80km/h mimo ni. Styl jízdy je tu ale poněkud divoký a vyžaduje velkou opatrnost a zručnost, silnice jsou úzké a často rozkopané. Jízdu brzdí všude stavící velké autobusy, které nelze předjet, takže před cestou se opravdu doporučuje naladit se na místní „pomalou vlnu“ a zapomenout na to, že máte nějaké nervy v těle. Předpisy se zde málokdy dodržují, dopravní značení je mizerné a na vozovce můžete narazit na různé překážky, lehkomyslné chodce, hrající si děti nebo volně pobíhající psy a jiná zvířata.
Síť benzinových pump je nedokonalá, je třeba dávat pozor na stav nádrže. Jízda v noci se nedoporučuje.

Taxi
Z výše zmíněných důvodů je nejlepší variantou pronajmout si taxi. Je to nejenom bezpečnější, ale i dokonce i levnější, navíc s možným bonusem v podobě ochotného řidiče, který někdy částečně zastane i roli průvodce. Na taxi nejčastěji narazíte na letištích nebo u hotelů, jezdí jich tu asi čtyři tisíce. Taxíky dvou větších firem - British Morris Minors a Morris Oxfords jsou označené bílou cedulí s černým písmem, pokud mají barvy obráceně, jde o taxíky soukromníků. V každém případě je nutné domluvit se jasně a zřetelně na pevné ceně předem, musí být zřejmé, že řidič pochopil a souhlasí. Protože ne všichni turisté rádi smlouvají, nabízejí některé hotely taxíky již s pevnými cenami, ale i zde se můžete pokusit smlouvat, pokud se vám cena nelíbí.  Také v případě zájmu o celodenní výlet po ostrově se vyplatí pronajmout si taxi, zde je potřeba dohodnout s řidičem i cenu možné čekací doby a pauzy. Cena pronájmu za den se pohybuje od 1500 do 2000Rs a je počítána na auto, nikoli na osobu. Jízda v noci a také jízda v klimatizovaném voze je považována za nadstandard a odpovídají tomu i vyšší ceny.

Autobus
Na cestování po ostrově je možné využít služeb místních autopůjčoven, buď hned na letišti nebo domluvením v hotelu. Pokud budete chtít odjet autem již z letiště, je jistější zarezervovat si jej ještě před odletem z domova. Zárukou jsou autopůjčovny známých jmen, jako ADA Location de Vehicles, Hertz, Budget Rent A Car, Kevtrav Ltd, Europcar a National Car Rental, i zde je ale nutné pečlivě si prostudovat podmínky smlouvy, především rozsahu pojištění. Při zapůjčení je nutné předložit pas, mezinárodní řídičský průkaz platný alespoň jeden rok a zálohu pro případ škody. Věková hranice pro zapůjčení vozu je obvykle 23 let, jen některé společnosti akceptují méně. 

Půjčit se dá vše, od luxusního vozu i s řidičem až po kolo. Ceny se liší v závislosti na typu vozidla, pohybují se zhruba mezi 450 a 1500 Rs za den. Auto si obvykle půjčujete s plnou nádrží a stejně tak jej musíte i vrátit. 

Levnější, ale poněkud riskantní variantou je zapůjčení vozu od některého z domorodců, v tom případě ale s pojištěním nepočítejte. 

Na Mauritiu je asi 2000km silnic, většina se zpevněným povrchem. Jezdí se tu vlevo, platí pravidlo přednosti v jízdě pro přijíždějícího zprava a maximální povolená rychlost je 50km/h v obci a 80km/h mimo ni. Styl jízdy je tu ale poněkud divoký a vyžaduje velkou opatrnost a zručnost, silnice jsou úzké a často rozkopané. Jízdu brzdí všude stavící velké autobusy, které nelze předjet, takže před cestou se opravdu doporučuje naladit se na místní „pomalou vlnu“ a zapomenout na to, že máte nějaké nervy v těle. Předpisy se zde málokdy dodržují, dopravní značení je mizerné a na vozovce můžete narazit na různé překážky, lehkomyslné chodce, hrající si děti nebo volně pobíhající psy a jiná zvířata. 

Síť benzinových pump je nedokonalá, je třeba dávat pozor na stav nádrže. Jízda v noci se nedoporučuje.

 
Cyklistika
Ideální způsob jak skloubit sportovní aktivitu s výletem po ostrově a jeho poznáváním, je zapůjčení kola. O možnostech vás bude informovat hotel nebo některá z turistických kanceláří, kolo si můžete půjčit na několik hodin (od 30 Rs/hod.) nebo na celý den (od 150 Rs), což se vyplatí více. Vždy je potřeba řádně zkontrolovat stav kola (většinou bývají horská) a naplánovat svoji trasu tak, abyste necestovali v noci, což se nedoporučuje.

Stopování
Stopování není příliš bezpečným způsobem přepravy, ať jste kdekoli. I zde je třeba brát na zřetel, že není vhodné pro ženy (ani ve skupině) a nedoporučuje se stopovat v nočních hodinách. Kriminalita zde sice není velká, ale turisté by měli vědět, že ač malé, riziko tu přece jen existuje.

Lodě
Největším přístavem na ostrově je Port Louis, který je významnou obchodní a přepravní branou, otvírající se pro import a export zboží, ale i nespočet rybářských a výletních lodí, které celoročně odjíždějí a přijíždějí. Lodní spojení mezi sousedními ostrovy zajišťuje společnost MV Mauritius Pride, které vás odveze např. z Mauritia na Reunion a několikrát do měsíce i na Rodrigues. Zpáteční lístek na Rodrigues vás vyjde na 1 600 – 2 000 Rs (kabina je ještě o něco dražší) a cesta trvá přibližně 12 hodin.

V případě zájmu o výlet kolem ostrova je možné informovat se v hotelu nebo u místních rybářů a obchodníků, kteří na svých lodích často mívají pár míst pro přepravu cestujících. Je zde také několik lodních společností (Mauritius Shipping Corporation, Shipping Division, Yacht Charters), které vám rádi poskytnou potřebné informace a nabídnou své možnosti.
Mezi nejoblíbenější cíle mořeplaveckých výletníků patří oblast Grand Baie, ostrov Ile Plate, Coin de Mire nebo Baie du Tombeau.

 
Železnice
Na vláček si budete muset počkat zase domů, železniční trať na Mauritiu totiž přestala fungovat v polovině minulého století.

 

Ostrov poskytuje ubytovací možnosti všeho druhu. Kdo miluje luxus a špičkový servis, připlatí si za ubytování v některém z velkých mezinárodních hotelů, kdo má raději romantiku pod celtou, dokreslenou šuměním moře a cvrlikáním cizokrajných opeřenců, využije možnosti stanování. I mezi těmito extrémy zde najdete všechny druhy ubytovacích zařízení - hotely střední třídy, malé etnické hotýlky, penziony, bungalovy, apartmány i ubytování v soukromí, všechny obvykle rozeseté po pobřeží.

Jednotlivé oblasti se nepatrně liší svojí krajinou a zaměřením, milovníci klidu v náruči přírody nejraději cestují na jihozápad ostrova, zatímco za zábavou je lépe vyrazit do oblasti zálivu Grand Bay. Západní pobřeží je také povětrnostně klidnější s překrásně kýčovitými západy slunce nad horizontem.

Za zmínku a za návštěvu stojí také sousední ostrovy Rodrigues a Réunion, na které se dostanete letecky či lodí.

Ceny

K cenám za ubytování bývají připočteny přirážky, je proto dobré ujasnit si cenu předem a počítat s tím, že v turisticky nejrušnějším období (červenec, srpen, prosinec, leden, svátky) je jistější mít rezervaci. Při delším pobytu je možné třeba v polovině změnit ubytování na jinou stranu ostrova a poznat tak více jeho krásy. Čím déle ale zůstanete na jednom místě, tím je cena výhodnější, takže kdo rád ušetří, využije k prozkoumání ostrova raději zapůjčení automobilu.
Orientační ceny nápojů v hotelích střední kategorie jsou 50Kč za nealko, 70Kč za pivo a 400Kč za láhev vína. Pití vody z vodovodu je zde jako téměř všude jinde na vlastní nebezpečí.

Typy ubytování

Hotely
Hotely najdete obvykle přímo na pláži a nabízí veškerý potřebný servis, čemuž odpovídají také vyšší ceny. Stravování v nich probíhá formou polopenze (švédských stolů) nebo programu all inclusive. Ty nejluxusnější hotely nabízí široké sportovní a kulturní vyžití, stejně jako spoustu služeb a obchůdků.
Menší hotýlky mají podobné ceny jako penziony. 

Penziony
Také penziony najdete většinou u pláže, takže poskytují svým návštěvníkům v tomto směru stejné podmínky, navíc za výhodnější cenu. Bonusem je zde navíc užší kontakt s místními obyvateli, kteří jsou většinou velice milí a pobyt vám zaručeně zpestří. 

Bungalovy a apartmány
Různě velké bungalovy a apartmány mají také různé vybavení. Většinou si v nich uvaříte, bývá tu i lednička. Někde si dokonce i vyperete, mrknete na televizi a některé jsou klimatizované. Někde je možné se na stravování dohodnout. Při výběru je nutné místo si dobře prohlédnout, zvážit svoje požadavky, příp. si části zařízení i vyzkoušet (často se objevují nepohodlné matrace).

Ubytování v soukromí
Ideální způsob, jak se sžít s místním životním rytmem a poznat mentalitu zdejších lidí. Ve své pohostinnosti vám většinou nabídnou i možnost stravování, někteří kromě přístřeší poskytnou i zahradu pro stanování, kempování ve volné přírodě totiž není příliš bezpečné. 
 

Mauritius poskytuje širokou škálu možností jak se zabavit, ať už rádi poznáváte, jíte, sportujete, nakupujete nebo prostě jen tak lenošíte.

Co dělat

Ačkoli rozloha ostrova je nevelká i tady lze najít zajímavé střípky pozůstalostí z dob dávných. Soustředěné do jednoho místa je najdete např.v muzeu, které se nachází v Mahébourgu. Další muzeum, tentokrát přírodní, najdete v Port Louis, které je zajímavé samo o sobě už svými obyvateli, kteří zde žijí v poklidu, ač smíšeni ze všech možných kultur a náboženství. V Port Louis také odpočívá věhlasný Modrý mauritius – jedna z nejdražších známek na světě. Na ostrově je díky bohaté fauně i flóře nejedna botanická zahrada, památky vulkanického původu, pozůstatky první továrny na cukrovou třtinu a výtvory samotné přírody v podobě vodopádů, předlouhých pláží, květeny a roztodivného ptactva. Symbolem ostrova se stal Drop mauritijský, česky Blboun nejapný, který byl v 17.století vyhuben. Dnes je prodáván jako suvenýr v různých podobách, aby lidem připomínal křehkost života.

Rady

V případě, že se rozhodnete navštívit některý ze svatostánků, je třeba tomu přizpůsobit oblečení, příp. i chování. Je nepřípustné vstoupit do chrámu s odhaleným břichem, krátkou sukní, velkým výstřihem, apod. Do některých mešit ženy nesmějí vůbec, jinde musí mít zahalené vlasy. Do hinduistických chrámů je zakázáno mít u sebe cokoli z hovězí kůže. Vždy je nutné se vyzout a boty nechat venku, je zakázáno kouřit, většinou i fotografovat a není radno dotýkat se soch bohů.

Mimo klasické památky jsou zde i organizované atrakce v podobě akvaparku, podmořského světa, hlubokomořského rybolovu, golfu, koňských dostihů, okružních výletů helikoptérou či lodí, vodních sportů, tanečních vystoupení, apod.

I ti, co rádi stráví odpoledne v nákupním mumraji, si přijdou na své. Mauritius je proslavený svým levným značkovým textilem, stejně jako šperky, proutěným zbožím a keramikou. Nechybí ani výrobky z darů moře a modýlky starých lodí

 

Kolik zde najdete rozdílných kultur a náboženství, tolik zde najdete i kuchyní. Kde jinde byste mohli během své dovolené ochutnat ty nejlepší speciality z celého světa a to vše na jednom jediném místě….Je úplně jedno, zda máte rádi kuchyni indickou, čínskou, thajskou, francouzskou nebo snad kreolskou, to vše se tu mísí do jediné úžasné směsi barev, chutí a vůní, která uspokojí i ty nejmlsnější jazýčky.

Co je dobré, je většinou také nezdravé – to na Mauritiu rozhodně neplatí. Základem jídelníčku zde tvoří ryby a další dary moře, rýže, různé druhy masa a samozřejmě ovoce, jejichž některé druhy možná spatříte a ochutnáte poprvé v životě. Za zmínku určitě stojí ananas, mango, vodní meloun, liči, karambola, avokádo, hruška, grep, guava, kokos nebo papája, ve skutečnosti jich je ještě mnohem více. Šumivé multivitamíny nechte klidně doma, na této cestě vám jich sama příroda poskytne dostatek.

K dobrému trávení neodmyslitelně patří koření a místní to dobře vědí. Hojně využívaný je česnek, chilli papričky, zázvor, šafrán, skořice, kardamon a hřebíček, některá jídla mohou být proto velice pikantní. Svlažit hrdlo můžete kvalitní minerálkou, ale i pivem místní výroby nebo dobrým vínem.

Typickou složkou mauritijské kuchyně jsou tzv.“jablka lásky“, jak zde říkají rajčatům, která dodávají jídlům barvu a používají se k výrobě omáček. Můžete zde ochutnat karí na všechny možné způsoby, jeho příprava je kulinářským tajemstvím jednotlivých kuchařek, které ho připravují na speciálním plochém kameni za přidávání různých dalších ingrediencí, takže hotový pokrm je obestřen tajemným hávem a vzbuzuje zvědavost strávníků.

Ti z vás, kteří mají daleko k vegetariánství, si mohou kromě běžných druhů mas smlsnout i na srnčím, křepelce, bažantovi nebo kousku divočáka. Součástí „salátu milionářů, jak se této specialitě říká, jsou obří krevety, ústřice, garnáti a krabí maso, to vše na základu z palmových srdíček, zalité speciální omáčkou. Známé je také „briani“ – směs masa, rýže, brambor a koření, kterou si nesmíte nechat ujít. Bude-li libo nadívanou chobotničku, máte ji mít.

Dokonce ani cukrovinky tu nejsou zcela nezdravé. Díky hojně pěstované cukrové třtině si pochutnáte na úžasných sladkostech z třtinového cukru nebo třtinovém rumu, který bývá základem mnoha lahodných koktejlů.

Ideální způsob, jak ochutnat vše zmíněné a mnoho dalšího naráz, je navštívit některý z rautů, které bývají v hotelech samozřejmostí, stejně jako všudypřítomná obsluha, díky jejíž péči se budete cítit jako členové královské rodiny.


Nalezeno 168 101 termínů dovolené.

Řadit dle 
Cena od 46 155 Kč
(cena za osobu od 46 155 Kč)

RIU Creole Club

Země:  Mauritius
Oblast: Le Morne

Termín zájezdu: 20.04.-29.04.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 10 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
30.03.-08.04.2017
Letecky (Praha)
Sleva 5% Last Minute od 47 990 Kč
Detail zájezdu
30.03.-11.04.2017
Letecky (Praha)
Sleva 5% Last Minute od 56 660 Kč
Detail zájezdu
06.04.-18.04.2017
Letecky (Praha)
Sleva 5% Last Minute od 56 660 Kč
Detail zájezdu
06.04.-15.04.2017
Letecky (Praha)
Sleva 5% Last Minute od 47 990 Kč
Detail zájezdu
20.04.-29.04.2017
Letecky (Praha)
od 47 190 Kč
Detail zájezdu
Cena od 37 890 Kč
Last Minute (cena za osobu od 37 890 Kč)

Récif Attitude

Země:  Mauritius
Oblast: Trou aux Biches

Termín zájezdu: 30.03.-07.04.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Polopenze
Délka pobytu: 9 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
30.03.-07.04.2017
Letecky (Praha)
Sleva 8% Last Minute od 41 490 Kč
Detail zájezdu
30.03.-08.04.2017
Letecky (Praha)
Sleva 4% Last Minute od 43 340 Kč
Detail zájezdu
30.03.-11.04.2017
Letecky (Praha)
Sleva 5% Last Minute od 49 980 Kč
Detail zájezdu
06.04.-14.04.2017
Letecky (Praha)
Sleva 8% Last Minute od 41 490 Kč
Detail zájezdu
06.04.-18.04.2017
Letecky (Praha)
Sleva 5% Last Minute od 49 980 Kč
Detail zájezdu
Cena od 42 441 Kč
(cena za osobu od 42 441 Kč)

Silver Beach Hotel

Země:  Mauritius
Oblast: 

Termín zájezdu: 30.03.-08.04.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 10 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
30.03.-11.04.2017
Letecky (Praha)
od 59 220 Kč
Detail zájezdu
30.03.-08.04.2017
Letecky (Praha)
od 49 850 Kč
Detail zájezdu
06.04.-18.04.2017
Letecky (Praha)
od 59 220 Kč
Detail zájezdu
06.04.-15.04.2017
Letecky (Praha)
od 49 850 Kč
Detail zájezdu
20.04.-02.05.2017
Letecky (Praha)
od 59 220 Kč
Detail zájezdu
Cena od 52 691 Kč
(cena za osobu od 52 691 Kč)

Ambre Hotel

Země:  Mauritius
Oblast: Belle Mare

Termín zájezdu: 30.03.-08.04.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 10 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
30.03.-11.04.2017
Letecky (Praha)
od 73 490 Kč
Detail zájezdu
30.03.-08.04.2017
Letecky (Praha)
od 59 860 Kč
Detail zájezdu
06.04.-18.04.2017
Letecky (Praha)
od 73 490 Kč
Detail zájezdu
06.04.-15.04.2017
Letecky (Praha)
od 59 860 Kč
Detail zájezdu
20.04.-02.05.2017
Letecky (Praha)
od 73 490 Kč
Detail zájezdu
Cena od 42 061 Kč
(cena za osobu od 42 061 Kč)

Veranda Pointe Aux Biches

Země:  Mauritius
Oblast: 

Termín zájezdu: 04.05.-13.05.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Polopenze
Délka pobytu: 10 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
30.03.-08.04.2017
Letecky (Praha)
od 46 650 Kč
Detail zájezdu
06.04.-15.04.2017
Letecky (Praha)
od 46 650 Kč
Detail zájezdu
20.04.-29.04.2017
Letecky (Praha)
od 46 650 Kč
Detail zájezdu
27.04.-06.05.2017
Letecky (Praha)
od 46 650 Kč
Detail zájezdu
04.05.-13.05.2017
Letecky (Praha)
od 42 880 Kč
Detail zájezdu
Cena od 46 590 Kč
Last Minute (cena za osobu od 46 590 Kč)

Le Ravenala Attitude (AI)

Země:  Mauritius
Oblast: 

Termín zájezdu: 30.03.-07.04.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 9 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
30.03.-08.04.2017
Letecky (Praha)
od 56 460 Kč
Detail zájezdu
30.03.-11.04.2017
Letecky (Praha)
od 68 740 Kč
Detail zájezdu
30.03.-07.04.2017
Letecky (Praha)
Sleva 9% Last Minute od 52 370 Kč
Detail zájezdu
06.04.-15.04.2017
Letecky (Praha)
od 56 460 Kč
Detail zájezdu
06.04.-18.04.2017
Letecky (Praha)
od 68 740 Kč
Detail zájezdu
Cena od 57 579 Kč
(cena za osobu od 57 579 Kč)

Shandrani Resort & Spa

Země:  Mauritius
Oblast: Blue Bay

Termín zájezdu: 30.03.-08.04.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Polopenze
Délka pobytu: 10 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
30.03.-08.04.2017
Letecky (Praha)
od 68 810 Kč
Detail zájezdu
30.03.-11.04.2017
Letecky (Praha)
od 86 310 Kč
Detail zájezdu
06.04.-18.04.2017
Letecky (Praha)
od 86 310 Kč
Detail zájezdu
06.04.-15.04.2017
Letecky (Praha)
od 68 810 Kč
Detail zájezdu
20.04.-29.04.2017
Letecky (Praha)
od 68 810 Kč
Detail zájezdu
Cena od 49 663 Kč
(cena za osobu od 49 663 Kč)

Le Canonnier

Země:  Mauritius
Oblast: 

Termín zájezdu: 30.03.-08.04.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Polopenze
Délka pobytu: 10 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
30.03.-11.04.2017
Letecky (Praha)
od 67 120 Kč
Detail zájezdu
30.03.-08.04.2017
Letecky (Praha)
od 55 380 Kč
Detail zájezdu
06.04.-18.04.2017
Letecky (Praha)
od 67 120 Kč
Detail zájezdu
06.04.-15.04.2017
Letecky (Praha)
od 55 380 Kč
Detail zájezdu
20.04.-02.05.2017
Letecky (Praha)
od 67 120 Kč
Detail zájezdu
Cena od 44 246 Kč
(cena za osobu od 44 246 Kč)

Maritim Crystals Beach Hotel

Země:  Mauritius
Oblast: Belle Mare

Termín zájezdu: 30.03.-08.04.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Polopenze
Délka pobytu: 10 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
30.03.-11.04.2017
Letecky (Praha)
od 57 780 Kč
Detail zájezdu
30.03.-08.04.2017
Letecky (Praha)
od 48 850 Kč
Detail zájezdu
06.04.-18.04.2017
Letecky (Praha)
od 57 780 Kč
Detail zájezdu
06.04.-15.04.2017
Letecky (Praha)
od 48 850 Kč
Detail zájezdu
20.04.-29.04.2017
Letecky (Praha)
od 48 850 Kč
Detail zájezdu
Cena od 71 680 Kč
(cena za osobu od 71 680 Kč)

Shandrani Resort & Spa

Země:  Mauritius
Oblast: Blue Bay

Termín zájezdu: 25.03.-02.04.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Polopenze
Délka pobytu: 9 dní
Doprava: Letecky (Praha, Vídeň)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
24.03.-04.04.2017
Letecky (Praha, Vídeň)
od 88 680 Kč
Detail zájezdu
25.03.-05.04.2017
Letecky (Praha, Vídeň)
od 88 680 Kč
Detail zájezdu
25.03.-02.04.2017
Letecky (Praha, Vídeň)
od 71 680 Kč
Detail zájezdu
26.03.-06.04.2017
Letecky (Praha, Vídeň)
od 88 680 Kč
Detail zájezdu
27.03.-07.04.2017
Letecky (Praha, Vídeň)
od 88 680 Kč
Detail zájezdu