Dovolená - Portugalsko

Portugalsko, menší "bratr" Španělska, se již delší dobu může pyšnit titulem oblíbená destinace českých turistů. O jejich přízeň se Portugalsko zasloužilo zejména díky svým ideálním podmínkám pro rekreaci. Příjemné pláže, široké sportovní možnosti a kvalitní hotely jsou jen některými z faktorů, jež zajistili pro Portugalsko přízeň turistů.

Praktické informace

Portugalsko se rozkládá na ploše 92 142 km2 i s přilehlými ostrovy a počet obyvatel se pohybuje okolo 10,606 mil. Hlavní město Lisabon má asi 1,9 milionů obyvatel. Průměrný věk obyvatel je v Portugalsku asi 38,5 roku. Ženy se dožívají v průměru asi 81,20 let a muži 74,43 let. Úředním jazykem je portugalština, ale běžně se dohovoříte také francouzštinou, angličtinou, nebo španělštinou. Země je etnicky více méně stejnorodá. Kromě Portugalců, zde ale žijí např. etnické menšiny Afričanů, Brazilců, Ukrajinců, Moldavanů, nebo Rusů. 97% obyvatel je katolického vyznání. Ze severu směrem na jih a  od pobřeží do vnitrozemí hustota osídlení postupně klesá. Mnoho Portugalců se v posledních letech stěhuje za prací do zemí západní Evropy, především Francie, Německa, nebo Švýcarska. Imigranti do Portugalska směřují především z jeho bývalých kolonií. Daří se tu zemědělství a průmysl je soustředěn především na pobřežní oblasti v městech Lisabon, Porto a  Setúbal.

Cestovní doklady

Na území Portugalska můžete vstoupit s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem se strojově čitelnými údaji. Platnost dokladu musí trvat minimálně po dobu pobytu na území Portugalska. Pokud cestujete s dětmi je vhodné pro ně zařídit vlastní cestovní pas. Od 1.9. 2006 již nelze dítě zapsat do cestovního pasu a  pokud cestujete na občanský průkaz, také se doporučuje dětem pas zařídit, přesto, že jsou v občanském průkaze zapsány. V případě ztráty cestovního dokladu kontaktujte nejbližší zastupitelský úřad ČR, který vám vystaví nový jednorázový cestovní doklad pro cestu zpět do ČR. Doporučuje se vlastnit také fotokopii cestovního dokladu. V rámci Schengenské dohody neprobíhají na hranicích pasové kontroly. Jako v jiných zemích i zde platí přihlašovací povinnost, kterou turistům zprostředkovávají ubytovací zařízení. Pokud se ubytováváte soukromě, jste povinni do tří dnů nahlásit svůj příjezd na cizinecké policii sami. Jako občané EU se můžeme na území Portugalska zdržovat bez vízové povinnosti. Pokud však plánujeme v zemi zůstat více než tři měsíce, musíme tuto skutečnost oznámit na nejbližším obecním úřadě.

Celní podmínky

Do Portugalska můžete dovážet bez proclení zboží pouze v množství určeném  k osobní spotřebě (200 cigaret, 1 litr alkoholu nad 22%, resp. 2 litry do 22%,50 ml. parfému, osobní léky) a předměty pouze k osobní potřebě. Zakázáno je vyvážet škodlivé léky a potraviny, neautorizovaná vydání knih z fondu národního kulturního bohatství, nebo esence k výrobě portugalských vín.

Zdraví

Na dobu pobytu v Portugalsku se doporučuje uzavřít cestovní připojištění. Všechny úkony provedené ve zdravotnickém zařízení se cizinci započítávají. V Portugalsku nehrozí žádná zvláštní zdravotní rizika nebo nemoci. Běžné je očkování proti hepatitidě typu A a tetanu. Vzhledem k velkému horku v letním období se doporučuje důkladně dodržovat pitný režim a nepřetěžovat organismus namáhavou fyzickou aktivitou. Ošetřeni můžete být ve státních nebo soukromích zdravotnických zařízeních, která mají obecně vyšší úroveň. Základní sazba za návštěvu u lékaře činí 50 – 75 €. Za poskytnuté služby lze zaplatit hotově, platební kartou, nebo přes zdravotní pojišťovnu. Ve stavu nouze volejte univerzální číslo 112 (policie, hasiči, záchranná služba).

Upozornění

Jako všude jinde i v Portugalsku si hlídejte osobní věci, především ve velkých městech jsou rozšířeny drobné kapesní krádeže. Na druhou stranu budete jistě příjemně překvapeni vstřícností a pohodovostí Portugalců. Velmi je potěší když se naučíte např. pozdravy v jejich jazyce, což také náležitě ocení svoji pohostinností.

Podnebí na jihu Portugalska je podobné středomořskému klimatu, které je typické horkými suchými léty a vlhkými mírnými zimami. Svůj podíl na teplém klimatu mají také oceánské a vzdušné teplé proudy pocházející z Afriky. Díky teplým a slunečným létům a zlatavým písečným plážím se jih stal vyhledávaným místem, jako stvořeným pro relaxaci na pláži a koupání v moři. Např. nejjižnější letovisko Algarve s jeho zátokami a útesy, je díky záruce skutečně letního slunného počasí nejvyhledávanější destinací. Po té, co se tu pozvolně rozestoupí ranní opar, sluneční paprsky ozáří pobřeží, a to se rozzáří pestrými barvami.

Reklama: last minute

Na severu je klima mírné, oceánské, ovlivňované Atlantikem a golfským proudem. Teploty jsou zde v průměru o něco nižší, také tu bývá více srážek a období sucha trvá asi 2 měsíce. Směrem na jih pak srážek v průměru ubývá a suché období přetrvává až 6 měsíců. V zimě není v severních horských oblastech výjimkou ani sněhová nadílka. Např. v nejznámějším portugalském pohoří Serra da Estrela – „Pohoří hvězdy“ najdete i lyžařská střediska.

Reklama:levné letenky

Průměrné teploty v letním období se v Portugalsku pohybují okolo 25 stupňů, v zimě pak okolo 12 stupňů. Se silnějším větrem je nutno počítat na západním pobřeží, nebo na Azorách. Na ostrovech patřícím k Portugalsku je běžný průměrně větší úhrn srážek než na pevnině.

V Portugalsku jako v každé jiné zemi EU platí Euro. Před zavedením jednotné měny se zde platilo měnou zvanou escudo. Euro má papírové bankovky v hodnotě 500, 200, 100, 50, 20, 10 a 5€, a mince v hodnotě 2 a 1€ a 5, 10, a 20 centů. Peníze lze rozměnit ve směnárnách, hotelech či bankách. Také je možné využít tzv. eurošeky, za které je vám vydána hotovost. Připravte se ale, že poplatky za výměnu bývají v celku vysoké. Běžně lze platit také platebními kartami jako MasterCard, Visa, nebo American express.

Pokud vyrazíte za nákupy, zjistíte, že ceny jsou oproti ostatním turisticky vyhledávaným zemím EU o něco nižší a velmi se blíží těm našim, což jistě velmi oceníte. Bez obav tak můžete zajít do některé z restaurací, kde za vydatnou večeři zaplatíte od 7 do 20 €, v luxusní restauraci pak od 30 do 50€. Pokud trávíte dovolenou v přímořských letoviscích, jistě podél pláží narazíte na restaurace Marisqueiře, s pestrou nabídkou rybích specialit a specialit z plodů moře. V restauracích Churrasqueira se zase zaměřují na jídla připravovaná na grilu. Mezi levná a jednodušší občerstvení patří síť restaurací Tasca, nebo Case de pasto. Také v tzv. Pousadas, sloužící k ubytovávání turistů, bývá většinou  restaurace s nabídkou místních specialit.

Portugalci běžně nakupují na tržištích, kde nakoupíte téměř vše od potravin, až po domácí potřeby a starožitnosti. Na památku si zde můžete zakoupit ručně vyráběné výrobky, např. malovanou keramiku, jejíž výroba má v Portugalsku dlouholetou tradici. Velmi oblíbené jsou keramické dlaždice s národními motivy, nebo se zobrazením okolní krajiny. Charakteristické modrobílé kachličky, které zdobí mnoho domů, stavení i kostelů, se nazývají azulejos a jsou vděčnou památkou turistů na pobyt v Portugalsku. V obchodech a nákupních střediscích se běžně otevírá kolem deváté hodiny a zavírá se asi v 19h. večer. Ve velkých městech může být otevírací doba delší. Menší obchody a obchody na vesnicích mívají polední přestávku od  13 do 15h. Ceny potravin jsou velmi podobné těm našim.

Doprava do země

Do Portugalska se lze dostat bez větších obtíží letadlem, autobusem i vlastním autem. Letenky a jízdenky, pokud jsou zarezervovány v dostatečném předstihu, se dají opatřit u nízkorozpočtových společností i za velmi nízké ceny. Letadla nejčastěji přistávají na letišti v Lisabonu (LIS), nebo na letištích Covilha (COV), Porto Santo (PXO),  Porto (OPO), Funchal (FNC), Horta (HOR), a dalších. Významnou portugalskou leteckou společností je TAP Portugal. Je možno také využít letecké dopravy vnitrostátní a na ostrovy Madeira a Azory.

Doprava v zemi a silniční předpisy

Pokud cestujete po Portugalsku vlastním, nebo vypůjčeným autem, je dobré se předem obeznámit s místními opatřeními a předpiy, a vyhnout se tak nepříjemným  komplikacím. Vaše rychlost by ve městech a obcích neměla přesáhnout 50 km/h a na silnicích mimo obce 90 km/h. Na dálnicích je potom maximální povolená rychlost 120 km/h. Překročení maximální povolené rychlosti se trestá zaplacením pokuty na místě. Platí zde stejná pravidla jako v Evropě a používá se mezinárodní značení. Během jízdy se nezapomínejte připoutat. Povinné tu není celodenní svícení a dálnice i silnice jsou ve velmi dobrém stavu. Na dálnicích se hradí dálniční poplatky, a to buď hotově, nebo kartou vydávanou společností Brisa. Průměrně zaplatíte za osobní automobil 6 € za 100 km.
 
Půjčit auto si v Portugalsku můžete pokud je vám nad 23 let a prokázat se musíte platným mezinárodním řidičským průkazem, platným alespoň jeden rok. Místní autopůjčovny jsou o něco levnější než ty mezinárodní a nachází se ve všech větších městech i na některých letištích. V případě problémů na cestách se můžete obrátit na ACP - Atomóvel Clube de Portugal se sídlem v Lisabonu - Ruja Rosa Araújo 24, tel: 213 180 100.

Doprava autobusem je v Portugalsku cenově výhodná a pohodlná. Provozována je např. společnostmi Eva, Rede Expresssos, Renex, nebo Rodovária Estremadura. Po celé zemi je také hustá síť železnic. Tam kam se nelze dostat vlakem, je zajištěno autobusové spojení. Vybrat si můžete z několika typů vlaků, např. Alfa, ten je nejrychlejší a nejpohodlnější, Rápido Inter-Cidades, a lokální vlaky Regional a Inter-Regional. Cestováním druhou třídou samozřejmě na jízdném  výrazně ušetříte. Jízdenek je několik typů a jejich rezervaci je možno provést přímo na nádraží. Studenti do 26 mohou využít zlevněnou jízdenku Eurodomino. Sleva je také poskytována skupinám od 10 osob (20-30%), nebo při vzdálenosti nad 150 km. Děti do 4 let mohou cestovat zdarma, děti do 11 let a senioři nad 65 let za poloviční jízdné.

Pro používání městské hromadné dopravy v Lisabonu lze zakoupit lístek na 4 až 7 dnů, nebo průkazku lisboa card , která platí 24, 48, nebo 72 hodin a jako její vlastníci máte navíc vstup zdarma nebo se slevou do některých muzeí a galerií.

Na výběr je z nepřeberného množství hotelů, penzionů, či apartmánových komplexů, jejichž úroveň se jako u nás značí počtem hvězdiček od 1 do 5 a podle toho se také liší cena jednotlivých ubytovacích zařízení.

Hotely většinou mají vlastní bazén a vybrat si můžete z široké nabídky doplňkových služeb. Residenciais jsou hotely nabízející ubytování jen se snídaní, a jsou vhodné pro ty, kteří chtějí hlavně cestovat po okolí.

Pro své skromnější vybavení patří do nižší cenové kategorie tzv. Pensoes, pro přespání na jednu noc se výborně hodí hostely a kempy. Kempů je při pobřeží nemálo a některé jsou podobně jako hotely vybavené bazénem a sportovním areálem. Stanování mimo kempy je zakázáno.

Ve státním vlastnictví jsou velice atraktivní Pousadas. Jedná se vlastně o historické objekty, které se nacházejí na turisticky velmi zajímavých trasách, a jsou upravené pro pobyt turistů, kteří tak lépe mohou poznat místní kulturu. Podobně můžete využít ubytování v starobylých venkovských sídlech a lépe se tak vcítit do stylu života venkovanů.

Portugalsko nabízí mnoho možností jak plnohodnotně strávit čas dovolené, ať už se jedná o sportovní a turistické aktivity, relaxaci na plážích, nebo poznávání historických památek. Kromě toho se tu nabízí účast na mnoha dalších místních společenských akcích jako jsou proslulé býčí zápasy, nebo fotbalová utkání, nezapomenutelný je poslech tradičního portugalského „fado,“ nostalgického zpěvu doprovázeného kytarou.

Kde se začaly psát dějiny

Jednotlivé oblasti země mají svá specifika, která jim dodávají na osobitosti. Sever země se vyznačuje svým venkovským rázem a je vhodným místem pro pěší turistiku i pro vodní sportování. Panenská příroda, malebné údolí řeky Duoro, a kouzelné kraje Minho a Tras-os-Montes, jsou dosud méně navštěvovanými oblastmi. Užívat si tu proto můžete báječného klidu a pohostinnosti venkovských obyvatel. Ke koupání si můžete vybrat některou z pláží při pobřeží, které je lemováno piniovými háji. Také milovníci umění si zde přijdou na své. Ke shlédnutí je zde velké množství památek. Říká se totiž, že právě zde se začaly psát dějiny portugalského národa.

Město Porto nacházející se ve významné vinařské oblasti, kde se zrodilo slavné Portské, bylo zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO v roce 1996. Podle tohoto přístavního města se začala nazývat celá země po té, co syn Jindřicha Burgundského, Alfonso Henriques zvaný Dobyvatel, zvítězil nad Maury a vytvořil nezávislé království.V úzkých uličkách s malými obchůdky a kavárničkami jakoby se zastavil čas.

Městečko Braga  je nejstarším náboženským centrem celého Portugalska. Už od 12. stol. je sídlem portugalských arcibiskupů a ve dnech církevních svátků se zde pořádají různé slavnosti a ulicemi putují honosná procesí. Obrovskou sbírku církevních předmětů, sošek a klenotů si můžete prohlédnout v muzeu Arte Sacra, které je součástí místní katedrály. Už několik staletí zde stojí tato překrásná katedrála z románského období, pod kterou odpočívá Jindřich Burgundský s chotí.

Také další města jako Braganc, Ponte de Lima, Guimares a další, na vás zapůsobí svoji atmosférou, která se zde zachovala z dávných časů.

Krása metropole

Nejnavštěvovanějšími lokalitami ve střední části Portugalska je bezesporu jedno z nejkrásnějších metropolitních měst ve Evropě – Lisabon a  Lisabonské pobřeží, oblast Beiras s pohořím Serra da Estrela, nebo kraje Estramadura a Ribajeto.

Hlavní město Lisabon (Lisboa), které je zároveň největším portugalským městem, se rozkládá na sedmi pahorcích u řeky Tejo. Historie osídlení této oblasti se datuje do doby 12. stol př.kr., kdy se zde rozvíjela kultura Féničanů, později také Řeků, Římanů a Arabů. V roce 1147 dobyl město portugalský křesťanský král Alfonso Dobyvatel. Ve slavných dobách zámořských cest a objevů se stal Lisabon nejbohatším městem a centrem obchodu. V r. 1755 však Lisabonem otřáslo silné zemětřesení, při kterém zemřelo na 40 tis. lidí. Nějakou dobu pak trvala jeho obnova, o kterou se významně přičinil markýz de Pombal. Po něm je pojmenováno náměstí s jeho sochou.

Významnou dominantou je hrad sv. Jiří - Castelo de Sao Jorge, s honosným palácem, zahradami a okolními středověkými uličkami. Protože je hrad na nejvyšším místě v Lisabonu, nabízí se tu skvělý výhled do okolí. Dalšími památkami, které tvoří tvář města a jistě stojí za to je vidět, jsou např. Klášter sv. Jeronýma, kde je pochován slavný mořeplavec Vasco de Gama,  překrásná románská katedrála SÉ, Betlémská věž z 16. stol, a mnoho dalších zajímavostí. Pro putování po památkách si můžete v turistických infocentrech zakoupit tzv. Lisboa card, na kterou dostanete slevu při vstupu do většiny památek. S dětmi můžete například navštívit lisabonské oceánium, které je největší v Evropě.

K relaxaci po návštěvě metropole se výborně hodí Lisabonské pobřeží s mnoha plážemi a malebnými rybářskými městečky. Pro aktivní odpočinek je zde mnoho možností sportovního vyžití od potápění, surfování, jízdu na koni, či hraní golfu, až po svezení ve Formuli 1. dalšími typy na výlet jsou velice atraktivní provincie Estramadora s překrásnou přírodou a velkým množstvím památek, nebo úrodný kraj Beira se svým nezapomenutelným Stříbrným pobřežím -  Costa de Prata a s neméně zajímavými městy Coimbra, Aveiro, či Visei. Do pohoří Serra da Estrela se můžete vydat za horskou turistikou, nebo podniknout duchovní pouť do kraje Ribajeto, ve kterém se nachází poutní místo věřících z celého světa, Fátima, s ohromnou svatyní, kde se roku 1917 třem dětem zjevila Panna Marie.

Algarve a nejen to

Na jihu Portugalska je nejnavštěvovanější a nejznámější oblastí jistě Algarve. Mezi skalnatými útesy  se rozprostírají dlouhé pláže s hedvábným pískem ozářené sluncem a ovívané svěžím oceánským vánkem. Teploty zde neklesají pod 15 stupňů a turisté se sem rádi vydávají nejen v létě. Putování po pobřeží je nezapomenutelným zážitkem. Pláže se střídají s osamělými klidnými lagunami, skalnatými útesy, rybářskými městy a vesnicemi, jejichž charakter ovlivnila maurská kultura.

Nabízí se tu nespočet možností pro strávení volného času. Algarve je známým střediskem golfu a jsou zde zařízeny špičkové golfové areály. Můžete využít některý ze sportovních areálů a vodních parků, podniknut výlet lodí podél pobřeží, nebo navštívit jedno z pobřežních měst s osobitou architekturou a krásným okolím. Pobřeží Algarve je rájem rybářů a restaurace tu připravují chutné rybí speciality na mnoho způsobů vždy z čerstvých ryb. Ve městech lze zakoupit čerstvé ryby přímo na tržnici v přístavu. Kromě toho je možno v každém městě na tržnicích zakoupit tradiční ruční výrobky jako suvenýr. Pokud se vydáte na průzkum této provincie dále do vnitrozemí, které je krásné neméně než pobřeží, jistě nebudete litovat. Městečka Beja, Elvas, nebo Évora s bohatou historií vás uchvátí svoji krásou a nepřítomností turistů.

Svět ostrovů

Odlišný ráz oproti pevnině mají ostrovy Azory a Madeira. Jejich krásy ocení všichni milovníci fauny a fóry, sportu a pěší turistiky.

Madeira je ostrov sopečného původu, který objevil mořeplavec Joao Goncalves Zarco na počátku 15. století. Do Portugalska je to odtud téměř 980km a do Afriky 550. V překladu Madeira znamená „dřevo“, což pochází od hustého zalesnění ostrova. Ojedinělý třetihorní prales Laurissilva byl zapsán na seznam UNESCO. Dodnes je velká část Madeiry nedotčená civilizací a na mnoho překrásných míst se dostanete jenom s pomocí vlastních sil, pěšky. Pokuste se například zdolat nejvyšší vrchol ostrova Pico Ruivo, který dosahuje ve výšky 1 861m. Hlavním městem a kulturním centrem je Funchal. Dalším obydleným ostrovem  souostroví Madeira je Porto Santo.

Azory jsou souostroví celkem devíti ostrovů, Sao Miguel, Terceira, Santa Maria, Graciosa, Fail, Pico, Sao Jorge a Flores. Stejně jako Madeira jsou ostrovy sopečného původu a mají bohatý porost a rozmanité květenství. Od Portugalska je dělí vzdálenost 1300km. Také zde si přijdou na své pěší, cyklisti i vyznavači vodních sportů. Nabízí se tu skvělá možnost relaxace na písečných plážích, které jsou charakteristické svým černým zabarvením. Nezapomenutelným zážitkem je výlet do přírody, kde se budete obdivovat jejímu bohatství korunovanému pestrobarevnými květinovými klenoty.

Bon Appetit!

Portugalská kuchyně je velice pestrá a na výběr je mnoho druhů výborných jídel a nápojů, z nichž jsou samozřejmě nejoblíbenější portugalská vína. Vzhledem k tomu, že den pro Portugalce začíná poněkud později než u nás, také doba oběda a večeře je na naše poměry v celku pozdní. Možná je to bujarým nočním životem místních obyvatel. Zdá se, že v létě potkáte nejvíce Portugalců  v ulicích právě v noci, kdy ožívají kluby a restaurace, všude duní hudba, tančí se, a sleduje fotbal na obřích obrazovkách. Města se pak po dlouhých nocích probouzí až kolem 11 hodiny a není proto divu, že běžná doba pro podávání oběda je až kolem 14. hodiny, pro večeři až po 20.hodině. Při jídle se zásadně nespěchá. Portugalci milují jídlo a také si ho náležitě vychutnávají. Zároveň se při jídle naskýtá příležitost poklábosit si s přáteli, nebo s rodinou.

Reklama:levné letenky

Tradiční suroviny

Jednotlivé regiony Portugalska mají své charakteristické speciality a druhy vín, a protože jsou v Portugalsku výhodné klimatické podmínky pro pěstování ovoce a zeleniny, jsou místní jídla také velice zdravá, vždy připravovaná z čerstvých surovin. Často se kromě zeleniny používá rozmanité koření a jídla jsou tak poněkud pikantnější. Běžný je také česnek a nesmí chybět olivový olej. Velmi oblíbené jsou místní kozí a ovčí sýry. Pokud se rozhodnete navštívit pohoří Serra da Estrela jistě narazíte i na známý stejnojmenný sýr, pocházející právě z této oblasti. Výtečný je v oleji marinovaný sýr les serpači santarem.

Reklama: last minute

Portugalská oblíbená jídla

Masové pokrmy jsou nejčastěji připravovány z masa jehněčího, telecího, nebo vepřového, a jsou specialitou vnitrozemí. Kromě příloh jako hranolky, rýže, brambory nebo chléb, nesmí chybět zeleninový salát, běžně podávaný snad ke všem pokrmům. Národním portugalským jídlem je ovšem bacalahau – treska, kterou prý Portugalci dokáží připravit až na 300 způsobů. Treska je nejoblíbenější rybou jídelníčku, paradoxem však je, že se v místních vodách nevyskytuje. Budoucí pochoutka se dováží nejčastěji z Norska, Grónska, nebo Kanady, suší se a důkladně prosoluje. Kromě tresky si můžete v restauracích, nejen na pobřeží, vybrat z mnoha dalších rybích specialit a pokrmů z plodů moře. Ochutnejte také některé z portugalských vín, z nichž nejznámější je víno Portské, nebo Madeira. Výtečné je zelené víno ze severu Portugalska, vinho verde, nakyslé a mírně perlivé.

Nejdůležitějším jídlem dne je večeře, kdy hlavní slovo má vydatná polévka, soupe, někdy podávaná jako samostatné hlavní jídlo. Nejznámější jsou polévky gaspacho – hustá rajčatová polévka podávaná za studena, nebo caldo verde – bramborové pyré s kapustou. Jako zákusek můžete ochutnat některý s portugalských velmi sladkých dezertů např. pastel de nata – dezert se smetanovo-vaječným krémem posypaný skořicí. Také káva je na náš vkus velice sladká a často se popíjí s některým z likérů, např. v oblasti Algarve je nejčastější likér z hořkých mandlí amendoa amarga.


Nalezeno 55 900 termínů dovolené.

Řadit dle 
Cena od 23 900 Kč
(cena za osobu od 23 900 Kč)

Residencial Sete Cidades

Země:  Portugalsko
Oblast: Azorské ostrovy

Termín zájezdu: 05.05.-12.05.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Snídaně
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
05.05.-12.05.2017
Letecky (Praha)
od 24 100 Kč
Detail zájezdu
12.05.-19.05.2017
Letecky (Praha)
od 24 100 Kč
Detail zájezdu
19.05.-26.05.2017
Letecky (Praha)
od 24 100 Kč
Detail zájezdu
26.05.-02.06.2017
Letecky (Praha)
od 24 300 Kč
Detail zájezdu
02.06.-09.06.2017
Letecky (Praha)
od 25 300 Kč
Detail zájezdu
Cena od 26 190 Kč
(cena za osobu od 26 190 Kč)

DOM PEDRO MARINA - golf

Země:  Portugalsko
Oblast: 

Termín zájezdu: 01.05.-08.05.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Snídaně
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Vlastní

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
29.04.-06.05.2017
Vlastní
od 26 390 Kč
Detail zájezdu
30.04.-07.05.2017
Vlastní
od 26 290 Kč
Detail zájezdu
01.05.-08.05.2017
Vlastní
od 26 190 Kč
Detail zájezdu
02.05.-09.05.2017
Vlastní
od 26 190 Kč
Detail zájezdu
03.05.-10.05.2017
Vlastní
od 26 190 Kč
Detail zájezdu
Cena od 13 490 Kč
Last Minute (cena za osobu od 13 490 Kč)

Residencial Monumental

Země:  Madeira
Oblast: Funchal

Termín zájezdu: 13.07.-20.07.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Snídaně
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
13.07.-23.07.2017
Letecky (Praha)
Sleva 14% Last Minute od 14 890 Kč
Detail zájezdu
13.07.-20.07.2017
Letecky (Praha)
Sleva 16% Last Minute od 13 490 Kč
Detail zájezdu
20.07.-27.07.2017
Letecky (Praha)
Sleva 16% Last Minute od 13 490 Kč
Detail zájezdu
20.07.-30.07.2017
Letecky (Praha)
Sleva 14% Last Minute od 14 890 Kč
Detail zájezdu
24.08.-31.08.2017
Letecky (Praha)
Sleva 16% Last Minute od 13 490 Kč
Detail zájezdu
Cena od 28 900 Kč
(cena za osobu od 28 900 Kč)

MADEIRA A AZORSKÉ OSTROVY - Dvě sopečná království

Země:  Portugalsko
Oblast: Azorské ostrovy

Termín zájezdu: 22.09.-29.09.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Dle programu
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
22.09.-04.10.2017
Letecky (Praha)
od 47 900 Kč
Detail zájezdu
22.09.-29.09.2017
Letecky (Praha)
od 28 900 Kč
Detail zájezdu
Cena od 14 990 Kč
Last Minute (cena za osobu od 14 990 Kč)

Apartamentos Sao Paulo e Alegria

Země:  Madeira
Oblast: Funchal

Termín zájezdu: 15.06.-22.06.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Snídaně
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
15.06.-22.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 13% Last Minute od 14 990 Kč
Detail zájezdu
15.06.-25.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 13% Last Minute od 16 890 Kč
Detail zájezdu
22.06.-29.06.2017
Letecky (Praha)
Sleva 13% Last Minute od 14 990 Kč
Detail zájezdu
22.06.-02.07.2017
Letecky (Praha)
Sleva 13% Last Minute od 16 890 Kč
Detail zájezdu
29.06.-06.07.2017
Letecky (Praha)
Sleva 13% Last Minute od 14 990 Kč
Detail zájezdu
Cena od 20 700 Kč
(cena za osobu od 20 700 Kč)

Turistika na Madeiře

Země:  Madeira
Oblast: 

Termín zájezdu: 03.05.-10.05.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Snídaně
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
03.05.-10.05.2017
Letecky (Praha)
od 20 700 Kč
Detail zájezdu
10.05.-17.05.2017
Letecky (Praha)
od 20 700 Kč
Detail zájezdu
19.05.-26.05.2017
Letecky (Praha)
od 20 700 Kč
Detail zájezdu
26.05.-02.06.2017
Letecky (Praha)
od 20 700 Kč
Detail zájezdu
31.05.-07.06.2017
Letecky (Praha)
od 20 700 Kč
Detail zájezdu
Cena od 4 637 Kč
(cena za osobu od 4 637 Kč)

PTS005

Země:  Portugalsko
Oblast: 

Termín zájezdu: 29.04.-06.05.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Bez stravy
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Vlastní

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
29.04.-06.05.2017
Vlastní
od 5 857 Kč
Detail zájezdu
06.05.-13.05.2017
Vlastní
od 5 857 Kč
Detail zájezdu
13.05.-20.05.2017
Vlastní
od 5 857 Kč
Detail zájezdu
30.09.-07.10.2017
Vlastní
od 5 857 Kč
Detail zájezdu
07.10.-14.10.2017
Vlastní
od 5 857 Kč
Detail zájezdu
Cena od 3 598 Kč
(cena za osobu od 3 598 Kč)

Apartamento costa de caparica

Země:  Portugalsko
Oblast: Lisabon

Termín zájezdu: 23.09.-29.09.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Bez stravy
Délka pobytu: 7 dní
Doprava: Vlastní

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
01.07.-07.07.2017
Vlastní
Sleva 9% od 4 978 Kč
Detail zájezdu
19.08.-25.08.2017
Vlastní
Sleva 9% od 4 978 Kč
Detail zájezdu
26.08.-01.09.2017
Vlastní
Sleva 9% od 4 978 Kč
Detail zájezdu
23.09.-29.09.2017
Vlastní
Sleva 8% od 3 598 Kč
Detail zájezdu
30.09.-06.10.2017
Vlastní
Sleva 8% od 3 598 Kč
Detail zájezdu
Cena od 25 300 Kč
(cena za osobu od 25 300 Kč)

Algarve s hvězdicovými výlety

Země:  Portugalsko
Oblast: Algarve

Termín zájezdu: 04.06.-12.06.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Snídaně
Délka pobytu: 9 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
04.06.-12.06.2017
Letecky (Praha)
od 25 300 Kč
Detail zájezdu
11.06.-19.06.2017
Letecky (Praha)
od 25 300 Kč
Detail zájezdu
18.06.-26.06.2017
Letecky (Praha)
od 25 300 Kč
Detail zájezdu
25.06.-03.07.2017
Letecky (Praha)
od 25 500 Kč
Detail zájezdu
02.07.-10.07.2017
Letecky (Praha)
od 26 600 Kč
Detail zájezdu
Cena od 12 500 Kč
(cena za osobu od 12 500 Kč)

Prodloužený víkend v Lisabonu

Země:  Portugalsko
Oblast: Lisabon

Termín zájezdu: 13.05.-16.05.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: Snídaně
Délka pobytu: 4 dní
Doprava: Letecky (Praha)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
29.04.-02.05.2017
Letecky (Praha)
od 17 800 Kč
Detail zájezdu
06.05.-09.05.2017
Letecky (Praha)
od 15 100 Kč
Detail zájezdu
13.05.-16.05.2017
Letecky (Praha)
od 13 200 Kč
Detail zájezdu
20.05.-23.05.2017
Letecky (Praha)
od 13 200 Kč
Detail zájezdu
27.05.-30.05.2017
Letecky (Praha)
od 13 200 Kč
Detail zájezdu