Dovolená - Turecko

Turecko je země na pomezí jihovýchodní Evropy a Malé Asie. Jeho břehy omývá Egejské, Černé a Středozemní moře. Právě díky své poloze nabízí Turecko ideální rekreační možnosti. Turecko se také pyšní bohatou historií. Za návštěvu v Turecku stojí nejen přímořské oblasti, ale i města Ankara, Istanbul, Izmir a jeho zříceniny Efesu či Selimova mešita v Adaně. Kromě mnoha kilometrů překrásných písečných pláží, azurově modrého moře, dominantních kulis horských masivů a mnoha dalších přírodních a krajinných zvláštností tu najdete i tyto cenné památky bohaté turecké historie a zároveň rychle se měnící tvář současného Turecka.

Oficiální název země:  Turecká republika
Hlavní město:  Ankara (2 826 000 obyvatel)
Úřední jazyk:  Turečtina
Počet obyvatel:  68,9 mil.
Rozloha:  780.580 km2
Měna:  turecká lira (TRY)
Časový posun:   + 1h
Náboženství:  98 % obyvatelstva jsou Muslimové, z nich cca 80 % Sunité a 20 % Šíité
Nejvyšší hora:  Ararat 5 165 m (na severovýchodě země)
Nejdelší řeka:  Eufrat
Internetová doména:  .tr
Telefonní předvolba:  0090
Doba letu z Prahy:  cca 3 hodiny

Reklama: Dovolená v Turecku

Turecké obyvatelstvo

Turecko je zemí s velice rozdílnou hustotou osídlení, průměrně zde žije 52 obyvatel na 1 km2. Nejhustěji osídlená je část evropská. Mezi nejvýznamnější turecká města patří Istanbul (10 milionů obyvatel), hlavní město Ankara (4 miliony obyvatel) a Izmir (8 milionů obyvatel).

Turecká mentalita je velice odlišná od té naší. Jsou to velmi milí a otevření lidé, kteří svojí bezprostředností mohou leckdy způsobit rozpačité reakce turistů. Je třeba respektovat jejich povahu, maximálně se přizpůsobit jejich tónu a ani v případě, že je vám něco nepříjemné, nereagovat agresivně. Na vše odpovídejte s úsměvem, i pokud něco odmítáte.

Turecké náboženství

Drtivá většina Turků jsou muslimové. Jejich vírou je islám, který jim přikazuje dodržovat několik základních povinností. Mezi ně patří: 5 x denně se modlit (není nemožné vidět např. řidiče taxi, jak si přistaví vůz ke krajnici a vystoupí se pomodlit), uznávat Alláha jako jediného boha a Mohameda jeho prorokem, poskytovat almužnu, dodržovat ramadán a cesta do Mekky.

Reklama:levné letenky

Jazyk v Turecku

Jediným úředním jazykem je turečtina, v turistických oblastech ale není výjimkou, že vás Turci překvapí pokusy o hovor v češtině, stejně tak se tu lze většinou domluvit německy, anglicky nebo rusky. Přesto ale potěšíte, pokud vysypete z rukávu pár tureckých slovíček. Pokud nechcete vyloženě oslňovat, postačí vám naučit se počítat do deseti, pozdravit, poděkovat a říci „jak se máte“.

Vstupní doklady do Turecka

Podmínkou pro vstup do země je cestovní pas s platností min. další 3 měsíce. Vízová povinnost pro turisty je od roku 2005 zrušena, ale nadále platí pro cestování za jiným, než turistickým účelem a pro pobyt delší než 90 dnů.
V případě honby za dobrodružstvím, ale i možným nebezpečím, které skýtají  východní části Turecka, je třeba zvážit všechna aktuální možná rizika a o své cestě informovat některý z tureckých zastupitelských úřadů.

Dovoz a vývoz

Můžete do Turecka dovézt a vyvézt částku v hodnotě odpovídající 5000USD, v případě vyšší částky musíte dokladem doložit její nabytí (např. doklad o bankovním výběru). Hodnota dovážených a vyvážených šperků z Turecka nesmí překročit 15000USD, v případě vyšší hodnoty je opět nutné doložit doklad o jejich pořízení.

Pro milovníky tabáku a lihovin: bezcelně si můžete dovézt 1 kartón cigaret, 50 ks doutníků, 200g tabáku, 1,5 kg kávy, 500g čaje, 0,5l alkoholu, max. 120ml parfému. Vývoz starožitností starších než 100 let je zcela zakázán, toto platí i pro různé úlomky, které seberete při svých toulkách po místních zříceninách. Pro vývoz takových předmětů je třeba speciální povolení Správy muzeí. Pokud si zatoužíte odvézt nově vyrobený kobereček, nezapomeňte si uchovat doklad o zaplacení. Pozor na suvenýry z říše rostlin či zvířat, za jejich vývoz vám může hrozit i trestní stíhání. Velice vysoké tresty (až 20 let) by vás čekaly při pokusu o dovoz omamných a jiných psychotropních látek (již 1g). Zákaz platí i pro dovoz zbraní.

Reklama: dovolená

Zdravotní péče v Turecku

Mezi Tureckem a ČR neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče, proto je nutné se před odjezdem do země připojistit. V případě, že budete okolnostmi donuceni vyhledat lékaře a budete jakýkoli úkon muset hotově zaplatit, vždy si uschovejte doklad a po návratu pak postupujte dle pokynů své pojišťovny.

Vaše lékárnička na cestu by měla obsahovat především: analgetika/léky proti horečce, léky proti průjmu (pokud je nechcete použít, nepijte vodu z vodovodu) , antihistaminika, oční kapky, desinfekci, něco na spáleniny a další drobnosti jako náplasti, teploměr, tyčinku na rty, apod., dle vašeho uvážení. Lépe se připravit, než pak zoufale shánět na místě lékárnu a horko těžko se domlouvat. I v takových případech ale nemějte obavy, síť lékáren je dostačující. V současné době není do Turecka žádná očkovací povinnost.

Důležité kontakty v Turecku

Hasiči:   110
Policie:  155
Jandarma (Četníci): 156
První pomoc:   112

Česká ambasáda v Turecku
Kaptanpaşa Sok. 15
Gaziosmanpaşa / ANKARA
Turkiye
Telefon:  (z ČR)  +90312 / 4056139 Pbx
SOS služba (mobil): +9/0532/3751387 (pomoc občanům v nouzi)
Fax: +90312 / 4463084
E-mail: ankara@embassy.mzv.cz

Turecká ambasáda v Praze
Adresa: Pevnostní 3, Praha 6
Telefon: 224 311 402

 

Vzhledem k členitosti a rozloze této země se dá říci, že téměř ve kteroukoli roční dobu si tu můžeme najít koutek země s tím pravým počasím právě pro nás. Ráno se můžete vykoupat ve vyhřátém moři a odpoledne strávit lyžováním na jednom ze zasněžených horských vrcholků…

Celá země je rozdělena do několika klimatických pásem. Obecně platí, že ve vnitrozemí a na východě země se setkáme s velkými teplotními výkyvy, léto je zde horké a suché, ale v zimě můžeme na vlastní kůži zakusit až -43°C.  V těchto oblastech bývají v zimě některá místa z důvodu sněhových kalamit zcela nepřístupná a vhodná jen pro opravdové dobrodruhy.

Zima je podstatně mírnější na jižním a západním pobřeží, spíše s deštěm a teplotami kolem 0°C. Nejpříjemnější dobou pro návštěvu přímořských turistických oblastí je od konce dubna do začátku listopadu. V letních měsících zde teploty přes den mohou vyšplhat až přes 40°C, takže kdo není vysloveně teplomilný typ, měl by návštěvu Turecka naplánovat raději mimo hlavní turistickou sezónu – na jaro a podzim.

Obecně je nutné při návštěvě podobných oblastí dbát na dodržování pitného režimu a připravit se na možné střevní komplikace, které mohou díky jiným klimatickým podmínkám a stravě vzniknout a zbytečně nám pokazit dovolenou.
Určitě je dobré neopomenout pokrývku hlavy, sluneční brýle a opalovací krém s vyšším slunečním faktorem, abychom nemuseli zbytečně strávit několik dní na pokoji s akutním zánětem kůže.

Vlivem rozdílů podnebních podmínek nalezneme také  jinou faunu a flóru ve vnitrozemí a jinou u moře. Z říše rostlin tu můžeme potkat především ibišek, myrtu, vavřín, jedlý kaštan, javor, platan, olivy, palmy, fíkovníky a banánovníky. (Turecko je největším světovým producentem lískových oříšků a rozinek sultánek.)

Reklama: Dovolená v Turecku

Ve vnitrozemí můžeme narazit na gazely, muflony, jeleny, plameňáky, divoké osly a kočky, častým jevem jsou bohužel i toulaví psi. V horách žijí levharti, rysi a medvědi, při troše štěstí můžeme spatřit také orla, sokola nebo poštolku, které bychom asi přece jen viděli raději.

Průměrné teploty v Turecku

Tabulka průměrných teplot

 
 

Měsíc

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama: letenky

Teplota vzduchu ( °C)

21

27

31

34

35

31

27

21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teplota vody ( °C)

17

22

25

26

26

24

22

20

 

 

S cestovní kanceláří

Pokud máte rádi vše perfektně připravené, bez starostí a za svoje peníze chcete odpovídající servis, využijte služeb některé z cestovních kanceláří. V dnešní době internetu už ani není nutné obíhat jednotlivé kanceláře a sbírat tuny katalogů, ale zájezd si objednáte jednoduše a z pohodlí domova, stačí pár kliknutí. Turecko je natolik oblíbenou destinací, že nabídka zájezdů je široká a uspokojí i náročné zákazníky.

Do Turecka na vlastní pěst

Pro dobrodruhy a milovníky nepředvídatelných zážitků je několik možností, jak se do země dostat a celou ji procestovat.

Doprava do Turecka letecky 

V poslední době se objevují různé výhodné nabídky nízkonákladových leteckých společností, které lze bez starosti využít. Momentálně lze pořídit zpáteční letenku do Istanbulu za velmi přijatelných podmínek. Pokud se chystáte procestovat celou zemi a chcete ušetřit čas, v Turecku funguje také letecké spojení mezi většími městy a i zde jsou podmínky rozumné.

Turecko Autem

V případě cesty motorovým vozidlem je nutné pamatovat na tyto dokumenty – technický průkaz vozidla, mezinárodní řidičský průkaz a doklad o zaplacení povinného ručení pro zahraničí (tzv.zelená karta). Pojištění lze uzavřít i na tureckých hranicích. Asi nejrychlejší a nejčastěji využívaná trasa vede přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko - Černou Horu a Bulharsko. Na hranicích je vozidlo zapsáno do pasu majitele vozu a daný automobil může opustit území Turecka pouze s řidičem, který zde má vozidlo zapsané Toto povolení platí max.180 dnů, poté by bylo nutné vůz v Turecku přihlásit. Pokud nejste majitelem vozu, je lépe mít s sebou plnou moc v AJ, že můžete vozidlo řídit.

Při cestě po zemi je nutné brát na zřetel, že Turecko patří k zemím s největší nehodovostí a chce to opravdu zdatného řidiče s pevnými nervy. Pravidla silničního provozu jsou podobná jako u nás, ale bohužel zde nejsou dodržována. Pozor by si měli dávat také chodci, platí tu totiž pravidlo absolutní přednosti motorového vozidla.

Také zvuková či světelná signalizace neznamená, že by řidič dával přednost, ale naopak, že o sobě dává vědět. Nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/ h a na dálnici 120 km/h. Nevýhodou jsou vyšší ceny pohonných hmot, které se pohybují kolem 35Kč za l nafty a 45Kč za l benzínu. Určitě se proto vyplatí natankovat plnou nádrž ještě před tureckými hranicemi.

Turecko vlakem

Také dráhy se snaží v rámci své konkurenceschopnosti nabídnout levnější formu dopravy. Aktuálně se nabízí např. produkt Interrail, kde lze využít buď celkového global passu a volně se pohybovat po všech evropských zemích nebo si zakoupit levnější jízdenku s určením do jedné země.

Autobusem

Autobusovou dopravu z ČR lze také využít, nabídka se ale neustále mění a někdy je nutný přestup např. v Bulharsku.

Místní doprava v Turecku

V turistických oblastech je nejpohodlnější využívat taxi nebo hromadné minibusy  - tzv.dolmuše, které jezdí sem a tam, zastaví na znamení a vysadí vás, kde budete chtít. Ceny jízdného jsou vždy vyvěšené u řidiče – takže pozor na snahu vás jakožto turistu obrat. Taxíky mají většinou taxametry a u většiny větších stanovišť najdete ceník s pevnými sazbami.

Existuje tu i pravidelné autobusové spojení, slovo „pravidelné“ ale nelze brát doslova, protože přesné dodržování jízdních řádů je Turkům cizí. Mají ale vybudovanou poměrně rozsáhlou síť a dostanete se prakticky kamkoli. Za cestu Istanbul – Ankara zaplatíte cca 20USD a cesta trvá asi 6 hodin.

V Turecku je možné také pronajmout automobil, zde platí informace uvedené v odstavci o cestování autem. Cena pronájmu na 1 den se pohybuje od 1200Kč výše a obvykle je vyžadována vratná záloha.

Co se týká městské hromadné dopravy, např. v Istanbulu můžeme použít nám známé tramvaje, ale i podzemní a nadzemní metro a pro nás netradiční lodní dopravu.

Po zemi se lze přesouvat také vlakem, jejich vybavení a úroveň je srovnatelná, mnohdy vyšší než u nás, ceny jízdenek jsou o něco levnější než u autobusů, ale cesta o to pomalejší.

Spropitné se v dopravních prostředcích nedává, jen v taxíku můžete nechat drobné.

 

Způsob ubytování v Turecku

S ohledem na vaše představy a obsah kasičky si lze v Turecku vybrat především ze dvou typů ubytování – v hotelu či penzionu.
Ubytování je v zemi poměrně levné, samozřejmě s výjimkou hlavních turistických center v sezóně, jako je Istanbul, tady je třeba sáhnout do peněženky poněkud hlouběji.

Turecko je rájem i pro cestovatele, kteří navštíví zemi na vlastní pěst a chtějí se volně pohybovat a prozkoumávat její krásy za minimální náklady.

Reklama: letenky

Penziony v Turecku

Bydlení v penzionech je vhodné především pro mladé, méně náročné cestovatele, kteří rádi ušetří a jsou ochotni se uskromnit. Dnes už ale najdete i penziony na velmi dobré úrovni a nebývá ani problém najít si ubytování na poslední chvíli, zejména v turisticky vyhledávanějších oblastech. Ubytování v tureckém penzionu se dá pořídit již za 150Kč na noc.

Hotely v Turecku

Bohatou nabídku hotelů můžete využít jak přes cestovní kanceláře, tak i přímo na místě, lze si také zarezervovat pokoj dopředu, např. přes internet.

Můžete si vybrat z celé škály hotelů, z nichž nejnižší kategorie je označena dvěmi hvězdičkami. Pozor ale u této úrovně ubytování na možnou chybějící klimatizaci, ta je totiž zejména v sezóně a na jižním pobřeží vůbec, naprostou nutností.
Pokud si vyberete hotel s třemi a více hvězdičkami, obvykle již bývá součástí komplexu i vlastní bazén a některé hotely vyšší kategorie vám nabídnou i slunečníky a lehátka na pláži zdarma. Nejnižší kategorie hotelů jsou cestovními kancelářemi nabízeny již od 8000Kč za týden pobytu, vč. letenky. Milovníci přepychu a vysokého standardu si také mohou přijít na své, ceny pak ale mohou být až mnohonásobně vyšší.
Pokud budete hledat ubytování v hotelu sami přímo na místě, můžete sehnat pokoj již kolem 200Kč za noc.

Reklama: Dovolená v Turecku

Obecná pravidla při ubytování

Ve většině ubytovacích zařízení, zejména v hotelech, kde součástí pokojů není kuchyňka s ledničkou, platí zákaz donášení jídla a potravin do hotelu. Většinou ale bývají zaměstnanci hotelů tolerantní, pokud jim svůj nákup nevystavíte přímo před oči. Vzhledem k teplotám v Turecku se nedoporučuje skladovat na pokojích žádné potraviny, riskujete tak nepříjemné zažívací potíže. Zákaz odnášení potravin a nápojů platí i pro stravování v hotelové restauraci.

K uschování cenností slouží trezor na hotelové recepci a je opravdu doporučeno jej využívat, protože za ztrátu čehokoli na pokoji hotel neručí. Pokud chcete vaši dovolenou strávit bez obav o vaše cennosti, doporučujeme nechávat doklady, vč. letenek, i hotovost, kterou nepotřebujete, v tomto trezoru. Přístup do trezoru bývá na recepci nonstop. Elektrické zásuvky jsou v Turecku stejné jako v ČR, v hotelech se ale často setkáte s úsporou energie, kdy pro zapojení elektřiny v pokoji slouží speciální klíč, který dostanete zároveň s pokojem a je třeba jej po příchodu do pokoje vložit do příslušné zásuvky u dveří. V tomto případě pak není možné nechat zapnutou klimatizaci v době vaší nepřítomnosti. Ve většině hotelů platí, že v den odjezdu je nutné vyklidit pokoj do 12hodin, pro uskladnění zavazadel vám hotel nabídne recepci, či jinou vymezenou místnost.

Spropitné v Turecku

Je zvykem dát spropitné portýrovi v hotelu, který pomáhá se zavazadly. Turci jsou v tomto směru až přeochotní a snaží se pomáhat, jak se dá. Většinou ale očekávají svoji odměnu. Při útratě v restauraci je dobré vždy zkontrolovat účtenku, spropitné v ní totiž může být již zahrnuto. Pokud tomu tak není, je zvykem, stejně jako u nás, nechat číšníkovi 10% z ceny. 

Některé turecké hotely mají také svůj originální systém vybírání spropitného. V různých částech hotelu jsou umístěné kasičky, takže si můžete vybrat, který servis chcete ocenit, např. kuchaře v restauraci, recepční, apod. Je zvykem alespoň na konci pobytu v každé z kasiček nějakou korunku nechat. Stejně tak můžete nechat spropitné a drobné pozornosti přímo na pokoji v případě, že jste byli spokojeni s úklidem. Pokud si dokoupíte některý z bohaté nabídky výletů, může se stát, že bude vybíráno spropitné pro řidiče.

 

Měna

Tureckou měnou je turecká lira, která 1. 1. 2005 prošla chirurgickým zákrokem, při kterém bylo odstraněno 6 nul a vznikla tak nová turecká lira (YTL/TRY ) Do té doby nebylo velkým problémem být v Turecku milionářem. Mimo Turecko je nová turecká lira platidlem i v Severokyperské turecké republice.

Oběživo

Bankovky:   100, 50, 20, 10, 5 a 1 YTL 
Mince:   1 YTL a 50, 25, 10, 5, a 1 nový Kuruš

Průměrný kurz ke koruně 1 TRY = okolo 15 Kč (nebo něco více)

Směna a způsoby placení

Peníze můžete vyměnit ve směnárnách či bankách, směnárny bývají i na hotelových recepcích, tady ale bývají poplatky vyšší. Nejvýhodněji většinou vyměníte peníze v pouličních směnárnách.

V Turecku ale můžete platit i v eurech či dolarech. Pokud se přesto rozhodnete pro liry, je lépe měnit si peníze postupně v menších částkách, mimo Turecko jsou totiž liry bezcenné. Pro případnou zpětnou výměnu je nutné uschování dokladu o původní směně. Platebními kartami se dá platit především v hotelech vyšší kategorie, některých restauracích a za některé služby.

Protože to ale není příliš spolehlivé, doporučujeme raději počítat i s nějakou hotovostí. Místní bankomaty vám vydají peníze v lirách, stoprocentně spolehlivé ale také nejsou, zejména v místech mimo centra. Vždy je nutné počítat s finanční rezervou na různé očekávané i neočekávané výdaje (výlety, výdaje u lékaře, za léky, výhodné nákupy, atd.). Cestovní šeky přijímají pouze banky.

Orientační ceny v Turecku

Ceny potravin a nápojů se mohou lišit v závislosti na místě nákupu – menší obchůdky bývají levnější než velké supermarkety. Nejvyšší ceny jsou v restauracích.

Voda 1,5 l (su)   1 - 2 YTL
Káva (kahve)   1 - 2 YTL
Čaj (çay)   0,5 - 1 YTL
Coca-Cola, atd. 0,5l  1 - 3 YTL
Džus 1l (meyve nektari)  1 - 2 YTL
Džus 2dcl   1 YTL
Víno 0,75l (şarap)  9 - 12 YTL
Víno 2dcl   2 - 3 YTL
Pivo – 0,33-0,5l (bira)  2 - 3 YTL
Chléb (ekmek)   1,5 YTL
Mléko (süt)   1 - 2 YTL
Máslo (tereyag)   1 - 2 YTL
Jogurt 4ks (yogurt)   2 – 4 YTL
Salámy 1kg (salami)  17 YTL
Párky 1kg (sosis)   7 YTL
Olivy 1kg (zeytin)   7 YTL
Pomeranče 1kg (portakal)  1 - 2 YTL
Kiwi 1kg (kivi)    4 YTL
Baklava 1kg    7 - 8 YTL
Čokoláda 100g (çikolata) 2 - 3 YTL
Sladké tyčinky    0,5 - 1 YTL
(místní obdoba Mars, Twix, atd.)
Zmrzlina (dondurma)  1 - 1,5 YTL
Chipsy 100g (cipsi  1 - 2 YTL
Oběd (ögle yemegi)  10 YTL
Večeře (akşam yemegi)  10 YTL
Kebap (döner kebap)  2 YTL

Telefonování v Turecku

Telefonní karty: Stejně jako u nás se v Turecku prodávají telefonní karty dle počtu impulzů a to buď na 50, 100 nebo 200. Pokud chcete předejít možné přirážce u pouličních prodejců, je lepší koupit si kartu na poště.

Ceny karet:
50 impulzů (zelená)   4,5 YTL
100 impulzů (modrá)  8 – 9 YTL
200 impulzů (červená) 18-20 YTL

Mobilní telefonování: Všichni čeští mobilní operátoři nabízejí roaming pro Turecko, zkontrolujte si proto před cestou, zda jej máte aktivovaný.

 

Z Turecka si prostě nemůžete něco neodvézt. Pro středoevropana je zde tolik exotických lákadel, že by byl hřích nevzít si alespoň kousíček té atmosféry s sebou domů.

Turci jsou národem mnoha řemesel a proto na svých cestách můžete vidět téměř vše, co mohla lidská ruka vytvořit – šperky, dřevořezby, sklo, keramiku, tkaniny, výšivky, výrobky z alabastru, onyxu, kůže a další.
V zemi je několik způsobů, jak nakoupit. Můžete navštívit některý z kamenných obchodů, nechat se pohltit živým prostředím bazaru nebo podlehnout některému z pouličních prodavačů.

Smlouvání

Pro nakupování tu platí jedno zásadní pravidlo. Smlouvat, smlouvat a zase smlouvat. Není výjimkou, že první nabízená cena je i mnohonásobně vyšší, než skutečná hodnota výrobku. Buďte trpěliví, Turci nikam nespěchají a využívají toho. Berte smlouvání jako hru. Může se stát, že vás obchodníci již zdálky budou zvát do svých obchůdku, nabízet kávu, čaj nebo jiné občerstvení. Pokud neodmítnete, obvykle se očekává, že si také něco koupíte. Také nikdy nezačínejte se smlouváním, pokud o věc skutečně nemáte zájem.

Výjimkou jsou kamenné obchody s potravinami a supermarkety s pevnými cenami.

Výrobky

Turecko je vyhlášené především ručně tkanými koberci. Původně je tkali nomádi a používali je jako střechu nad hlavou. Dodnes platí, že se na koberec nesmí šlápnout obutou nohou. Prodávají se koberce vlněné a hedvábné, v celé škále velikostí od miniaturních až po bytové.

Pokud si nechcete přivézt domů místo drahého šperku kousek bezcenného kovu, nakupujte je výhradně v kamenných obchodech nebo u obchodníka, který vlastní certifikát dokládající jeho příslušnost k cechu zlatníků. Nakupování v kamenných obchodech se obecně doporučuje pro všechny dražší suvenýry.

Turecké bazary vás oslní atmosférou skutečného orientu, se vším tím chaosem, pokřikováním, vůněmi a barvami. Dostanete zde vše od koření, místních specialit, oděvů, šperků, knih, až po zmiňované koberce. Jako všude, kde se shromažďuje velké množství lidí a hlavně turistů, i tady si dávejte pozor na své peněženky. Bazary bývají ve větších městech každodenně, v menších jednou týdně. Můžete se s ním ale setkat i v letoviscích.

Při vašich výletech vám bude nabízena hojnost různých zaručeně staletých antických úlomků, mincí a dalších starožitností. Úsudek o jejich pravosti si ale udělejte sami….

 

Kulturní akce

V Turecku se koná každoročně pěkná řádka různých festivalů a kulturních událostí, které můžete navštívit, za zmínku stojí např. zápasy velbloudů, filmové festivaly, vinobraní, jachtařské závody a mnoho dalších.

Sporty

Na dovolené v přímořském letovisku si můžete vybrat z celé škály zábavy od návštěvy různých nočních barů, diskoték, kulturních vystoupení, apod., až po nepřeberné množství sportů.

Většina hotelů nabízí tzv.animační programy, kterých se můžete, ale nemusíte účastnit. Dle vaší chuti a také úrovně hotelu si můžete např. zacvičit aerobik, naučit se břišní tanec, zahrát si golf, bowling, squash, tenis, zajezdit si na koni, střílet z luku, potápět se nebo se plachtit, prostě na co si jen vzpomenete.

Památky v Turecku

Pro milovníky památek je Turecko doslova rájem na zemi. Za zmínku (a za návštěvu) určitě stojí Istanbul, město rozkládající se na dvou kontinentech a ukrývající v sobě Modrou mešitu, mešitu Sulejmana Nádherného, palác Topkapi, palác Dolmabahce, Velký bazar a další historické skvosty, čekající jen na vás.
Turecko je zemí Homéra a jeho bájné Tróje, stejně jako antických měst Pergamonu a Smyrny.

Najdete tu také hned dva ze sedmi divů světa - mauzoleum v Halikarnassu a Artemidin chrám v Efezu.

Budete oslněni zářivě bílými kaskádami travertinu tvořící unikátní „Bavlněný zámek“ Pamukkale.

Můžete absolvovat tzv. Modrou plavbu, nezapomenutelnou mořskou trasu podél jižního pobřeží.

Jižní a jihovýchodní pobřeží vás okouzlí nádhernými plážemi se spoustou antických památek, vnitrozemí je zase centrem starobylé říše Chetitů, s křesťanskými kostelíky vydlabanými do skal v Kappadokii, s antickou Cesareou, či světoznámými tančícími derviši v Konyi…. Nad tím vším a spoustou dalších se tyčí biblická hora Ararat.

Pravidla při návštěvách památek

Fotografování

Fotit můžete cokoli, co není vyloženě zakázáno, jako např.vojenské prostory,  policie, letiště a některé mešity. Zákaz platí i pro fotografování modlícího se člověka. Vůbec je lepší dotázat se příslušné osoby, zda si ji můžete vyfotit, můžete být ale požádáni o odměnu. Pokud je fotografování v mešitě povoleno, obvykle je to bez blesku.

Návštěvy mešit

Do mešit se vstupuje bez obuvi, v ponožkách nebo bez. Již před vchodem je kobereček, na který se nesmí vstoupit obutou nohou, je již součástí posvátného místa. Muži musí mít na sobě dlouhé nohavice a tričko s rukávem (nikoli tílko), ženy pak kalhoty nebo dlouhou sukni, zahalená ramena a vlasy. Obvykle je možné si případné chybějící části oděvu u mešity zapůjčit.

Orientační vstupné

Na popsání všech památek, které můžete v Turecku navštívit, by byla třeba kniha o velikosti tištěného jízdního řádu.

Proto uvádíme orientační ceny vstupného alespoň u některých z nich:

Cisterna Yarebatan v Istanbulu 10 YTL
Muzeum Aya Sofia v Trabzonu 2 YTL
Klášter v Sumele   5 YTL
Pevnost Van Kalesi   2 YTL
Skalní hrad Kale v Uchisaru  2,50 YTL
Podzemní město Derinkuyu  10 YTL
Muzeum Mevlany v Konyi  5 YTL
Pamukkale+Hierapolis  5 YTL
Efes     10 YTL

Další doporučení a etiketa

-  obecně platí, že samotná žena pohybující se v ulicích budí pozornost. Ve večerních hodinách je to až nebezpečné a celkově se nedoporučuje ženám oblékat se příliš vyzývavě. (Turci v letoviscích jsou ale přece jen tolerantnější než ve městech)
-  procházející vždy zdraví sedícího
-  na veřejnosti nebo ve společnosti je nevhodné hlasitě smrkat
-  naopak, říhnout si po jídle je známkou toho, že vám chutnalo
-  nudisté budou zklamáni, koupání bez plavek je v Turecku zakázáno

 

Země začala být osídlována tureckým obyvatelstvem v 11.století. Na území Turecka se do té doby vystřídalo několik různých říší, mimo jiné zde existovala již ve starověku říše chetitská, římská a byzantská.

Jedním z významných mezníků v historii Turecka byl rok 1299, kdy se Osman I. stal prvním sultánem osmanské říše s absolutní mocí a země o sobě začala dát vědět svými mnohými výpady do Evropy, Asie a Afriky.

V roce 1923 umožnil zánik osmanské říše volný prostor pro moderní reformy Kemala Atatürka, který založil Tureckou republiku.

Turecko se dodnes potýká s různými ekonomickými i politickými problémy, zejména směrem k menšinám, které na jeho území žijí. Dosud je vztah mezi tureckou vládou a dvěma milióny Kurdů, žijících trvale v zemi, velice problematický.

Turecko má také jako země nemalou zásluhu na některých neblahých historických událostech, ať už v průběhu 1.světové války nebo i v současnosti, při dosud okupované severní části Kypru.

Významní představitelé Turecka

Mustafa Kemal Atatürk (1881 – 1938)

Pokud v některém z měst narazíte na sochu muže, můžete se vsadit, že jde o tohoto „otce národa“ , za jakého je dosud Turky považován. Za 1.světové války se stal národním hrdinou při obraně poloostrova Galllipoli a to mu o několik let později napomohlo ke svržení moci tehdejšího sultána Osmana I. Poté se stal prezidentem a zakladatelem první Turecké republiky. Jedním z jeho mnoha kroků bylo např. přesunutí hlavního města z Istanbulu do Ankary, zavedení turečtiny jako státního jazyka a také napomohl změnit postavení žen ve společnosti nastolením rovného volebního práva. Na jeho počest bylo v Ankaře postaveno mauzoleum.

Ferit Orhan Pamuk (* 7. června 1952)

Tento dosud žijící turecký spisovatel je právem považován za jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů na světě. Jeho knihy byly přeloženy do desítek světových jazyků a najdou si své čtenáře mezi milovníky napínavých a fascinujících příběhů, stejně jako mezi filozofy a historiky. V dílech jsou často přítomny autobiografické prvky a je z nich také cítit autorovo výtvarné nadání, které rád využívá při popisování abstraktních pojmů a představ. V roce 2006 se stal nositelem Nobelovy ceny za literaturu.

 

Kdo jednou ochutnal tureckou kuchyni, do smrti na ní nezapomene. Země poskytuje tolik bohatých surovin, že umožňuje velice pestrou skladbu stravy, ať už jde o maso, ryby, zeleninu, ovoce nebo přílohy.

Ochutnávky z jiných oblastí

Dle oblasti, ve které se pohybujete, můžete narazit na různé odchylky v kuchyni, vždy v závislosti na vlivu sousední země. Východní Turecko je tak ovlivňováno hlavně středomořskou kuchyní, na severu je znát vliv Ruska a Gruzie, na jihu je zase patrný závan z arabského orientu.

Reklama: Dovolená v Turecku

Oblíbené pochoutky v Turecku

Turci většinu svých jídel vaří, dusí nebo smaží na kvalitním oleji a tak lze tuto kuchyni považovat také za zdravou. Používání mnoha druhů koření jim dává nezaměnitelnou chuť a vůni a navíc napomáhá lepšímu trávení. Mezi nejpoužívanější druhy koření patří máta peprná, kopr, koriandr, petrželka, paprika, kmín, cibule a česnek.

Turecká kuchyně uspokojí i chuťové pohárky vegetariánů se svým ohromným množstvím zeleninových a ovocných salátů, s někdy pro nás neobvyklými kombinacemi.

Maso tu nejčastěji uvidíte jehněčí a i těm, kterým není zrovna po chuti, ho určitě doporučujeme okusit, Turci ho totiž umí výborně připravit. Méně často je k vidění maso hovězí a kuřecí, ale čeho je opravdu na výběr, jsou ryby. Ty se většinou připravují na grilu, stejně jako kebab, což je turecká specialita. Jde o odřezky masa opékaného na špízu, který si také můžete nechat napěchovat do arabského chleba a může obsahovat další, pro nás neobvyklé ingredience, např. švestky.

Nedílnou součástí turecké kuchyně je samozřejmě čaj a káva, ale také místními oblíbený osvěžující nápoj ayran, což je směs jogurtu a vody, někdy dochucený česnekem a pepřem.

Na tureckých ulicích také můžete potkat prodejce s preclíky nebo vozíkem na teplou rýži, pokud neodoláte, určitě nebudete litovat.

Reklama:levné letenky

Dobroty nakonec

Pro mlsné jazýčky je tu připravena celá řada výtečných sladkostí, vzhledem k hojně používanému medu a cukru bývají opravdu přesladké. Typická pro Turecko je např. halva nebo lokum – známý turecký med.

Právem je turecká kuchyně řazena mezi jednu z nejlepších na světě.

 

Základní informace a tipy pro cestovatele do Turecka...

Poznejte Turecko prostřednictvím různých zajímavostí...

Turecké tradice se řídí výhradně tamní nejrozšířenější vírou – islámem.

Také svatby se tu konají ve velkém stylu, není výjimkou až několik set svatebčanů a několikadenní svatební veselí.

Státní svátky

DATUM

SVÁTEK

1. leden

Nový Rok

10.-11. leden

Kurban Bayrami (svátek obětování)

23. duben

Den nezávislosti a Den dětí

19. květen

Den sportu a mládeže

30. srpen

Den vítězství

23.-24. říjen

Ramazan Bayrami (konec Ramadanu)

29. říjen

Den Republiky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cestujete-li do Turecka za poznáním, nevynechejte Istanbul...

Některé základní pojmy

0 Sifir     
1 Bir   
2 Iki   
3 Üç   
4 Dört   
5 Beş   
6 Alti           
7 Yedi   
9 Dokuz              
10 On

Ahoj Merhaba               
Dobrý den Iyi günler        
Dobrý večer Iyi Akşamlar              
Dobrou noc Iyi Geceler
Na shledanou  aha ismarladik (říká ten, který odchází) Güle Güle (říká ten, který zůstává)
Jak se máte? Nasilsiniz?  
Mám se dobře, děkuji. Iyiyim, teşekkür ederim.
Ano Evet  
Ne Yok       
Nerozumím Anlamyiorum  
Prosím Lütfen   
Děkuji Teşekkür ederim
Kdy? Ne zaman?    
V kolik hodin? Saat kaçta?     
Kde to je? Nerede? 
Letiště Hava alani
Letadlo Uçak
Přístav Liman    
Nádraží Istasyon  
Centrum města Şehir merkezi bürosu    
Nemocnice Hastahane     
Lékárna Eczane    
Lékař Hekim
Kolik to stojí? Bu ne kadar? nebo Kaç para?
To je drahé Bu pahali    
Líbí se mi to Begendim   
Nelíbí se mi to Begenmedim

Letní dovolená v Turecku? To je Turecká riviéra...

Turecko, to je země orientu, omamných vůní cizokrajného koření, ručně tkaných koberců, žen zahalujících svou tvář, mezuínů volajících k motlitbám….to vše je Turecko.

Reklama: letenky

Turecko je symbolem střetu kultur

Už samotná poloha Turecka napovídá, že se zde snoubí několik světů a kultur najednou v jednu jedinou úžasnou směsici. Turecká republika (založena r.1923) se rozkládá současně na dvou kontinentech. Thrákie, jak se nazývá evropská menší část, pokrývá jihovýchodní výběžek Balkánského poloostrova a o hranice se zde dělí s Bulharskem a Řeckem. Většinu zbývajícího asijského území, zvaného Anatolie, najdeme na Maloasijském poloostrově, se sousední Gruzií, Arménií, Sýrií, Ázerbájdžánem, Íránem a Irákem. 

Reklama: levné letenky

Turecké moře

Slané vody se můžeme v Turecku napít hned ze čtyř moří, turisticky nejnavštěvovanější je ale jižní Středozemní. Nejen moře nám tu může poskytnout svou teplou náruč, Turecko je také vyhlášenou zemí lázeňskou.

Pro milovníky historie je Turecko bohatou pokladnicí pozůstatků různých dávných civilizací od doby kamenné až po Osmanskou říši.

Zejména v létě je Turecko jednou z nejpopulárnějších turistických destinací. Po celý rok je pak v Turecku velmi oblíbený Istanbul.

Reklama: letenky levně

Do Turecka za odkazem antiky

Tolik dochovaných antických památek jako právě v Turecku nenajdete nikde jinde na světě, dokonce ani v Řecku. Prohlédnout si během klasické několikadenní dovolené všechny, je téměř nadlidský úkol. Samotné komplexy budov a pozůstatků staveb jsou totiž navíc ještě značně rozlehlé. Mezi ty nejvýznamnější turistické cíle patří nejzachovalejší turecké antické město Efes, bájný amfiteátr se zříceninou města Aspendos, antické město Perge nedaleko Turecké riviéry a zříceniny dalšího z antických skvostů, města Side. Ať už zamíříte do kteréhokoli z měst, o vznešené ideály antiky ochuzeni nebudete, počítejte ale s tím, že aby se pro vás tato prohlídka stala tím pravým zážitkem, budete si na ni muset vyhradit opravdu dostatek času.

Směle do smlouvání

Nakupování v Turecku je velmi specifickým odvětvím. Veliká turecká pouliční tržiště a obrovské kryté bazary totiž doslova přetékají nabídkou toho nejrůznějšího zboží. Koupit tady můžete v podstatě vše, na co jen pomyslíte. Při nakupování je však rozhodně dobré se neunáhlit. Turci jsou proslulí svým prodavačským uměním a svou práci berou do jisté míry jako hru. Vy se jako nakupující stanete jejím bezprostředním aktérem a k vaší roli neodmyslitelně patří smlouvání. Kromě toho, že nakupovat v Turecku může být skutečnou zábavou, často se vám právě díky smlouvání podaří pořídit zboží za skutečně bezkonkurenční cenu. Jako suvenýr si domů z Turecka můžete přivézt třeba pěkný kousek koženého zboží, drobný ručně vyráběný šperk, originální vodní dýmku či omamně vonící turecké koření.

 


Nalezeno 396 145 termínů dovolené.

Řadit dle 
Cena od 18 476 Kč
Last Minute (cena za osobu od 18 476 Kč)

RUBI PLATINUM SPA RESORT & SUITES

Země:  Turecko
Oblast: Antalya

Termín zájezdu: 20.05.-27.05.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Bratislava)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
20.05.-27.05.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 5% Last Minute od 18 476 Kč
Detail zájezdu
27.05.-03.06.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 4% Last Minute od 19 003 Kč
Detail zájezdu
31.05.-07.06.2017
Letecky (Košice)
Sleva 44% Last Minute od 20 057 Kč
Detail zájezdu
01.06.-08.06.2017
Letecky (Sliač)
Sleva 44% Last Minute od 20 654 Kč
Detail zájezdu
03.06.-10.06.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 3% Last Minute od 20 478 Kč
Detail zájezdu
Cena od 15 877 Kč
Last Minute (cena za osobu od 15 877 Kč)

SIDE STAR PARK

Země:  Turecko
Oblast: Antalya

Termín zájezdu: 20.05.-27.05.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Bratislava)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
20.05.-27.05.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 26% Last Minute od 15 877 Kč
Detail zájezdu
27.05.-03.06.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 26% Last Minute od 16 474 Kč
Detail zájezdu
31.05.-07.06.2017
Letecky (Košice)
Sleva 28% Last Minute od 16 474 Kč
Detail zájezdu
01.06.-08.06.2017
Letecky (Sliač)
Sleva 28% Last Minute od 16 790 Kč
Detail zájezdu
03.06.-10.06.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 26% Last Minute od 16 615 Kč
Detail zájezdu
Cena od 18 020 Kč
Last Minute (cena za osobu od 18 020 Kč)

SIDE STAR BEACH

Země:  Turecko
Oblast: Antalya

Termín zájezdu: 20.05.-27.05.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Bratislava)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
20.05.-27.05.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 23% Last Minute od 18 020 Kč
Detail zájezdu
27.05.-03.06.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 23% Last Minute od 18 476 Kč
Detail zájezdu
31.05.-07.06.2017
Letecky (Košice)
Sleva 33% Last Minute od 18 476 Kč
Detail zájezdu
01.06.-08.06.2017
Letecky (Sliač)
Sleva 34% Last Minute od 18 792 Kč
Detail zájezdu
03.06.-10.06.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 23% Last Minute od 18 617 Kč
Detail zájezdu
Cena od 13 137 Kč
Last Minute (cena za osobu od 13 137 Kč)

ROMA BEACH RESORT & SPA

Země:  Turecko
Oblast: Antalya

Termín zájezdu: 20.05.-27.05.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Bratislava)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
20.05.-27.05.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 20% Last Minute od 13 137 Kč
Detail zájezdu
27.05.-03.06.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 20% Last Minute od 13 418 Kč
Detail zájezdu
31.05.-07.06.2017
Letecky (Košice)
Sleva 42% Last Minute od 13 418 Kč
Detail zájezdu
01.06.-08.06.2017
Letecky (Sliač)
Sleva 42% Last Minute od 13 734 Kč
Detail zájezdu
03.06.-10.06.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 19% Last Minute od 13 559 Kč
Detail zájezdu
Cena od 11 346 Kč
Last Minute (cena za osobu od 11 346 Kč)

RIVIERA HOTEL & SPA

Země:  Turecko
Oblast: Antalya

Termín zájezdu: 20.05.-27.05.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Bratislava)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
20.05.-27.05.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 7% Last Minute od 13 840 Kč
Detail zájezdu
20.05.-27.05.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 10% Last Minute od 11 346 Kč
Detail zájezdu
27.05.-03.06.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 7% Last Minute od 14 753 Kč
Detail zájezdu
27.05.-03.06.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 9% Last Minute od 11 802 Kč
Detail zájezdu
31.05.-07.06.2017
Letecky (Košice)
Sleva 39% Last Minute od 15 104 Kč
Detail zájezdu
Cena od 14 437 Kč
Last Minute (cena za osobu od 14 437 Kč)

MIRAMARE QUEEN HOTEL

Země:  Turecko
Oblast: Antalya

Termín zájezdu: 20.05.-27.05.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Bratislava)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
20.05.-27.05.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 28% Last Minute od 15 420 Kč
Detail zájezdu
20.05.-27.05.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 30% Last Minute od 14 437 Kč
Detail zájezdu
27.05.-03.06.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 28% Last Minute od 15 420 Kč
Detail zájezdu
27.05.-03.06.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 30% Last Minute od 14 437 Kč
Detail zájezdu
31.05.-07.06.2017
Letecky (Košice)
Sleva 6% Last Minute od 15 420 Kč
Detail zájezdu
Cena od 18 687 Kč
Last Minute (cena za osobu od 18 687 Kč)

MIRACLE RESORT HOTEL

Země:  Turecko
Oblast: Antalya

Termín zájezdu: 20.05.-27.05.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Bratislava)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
20.05.-27.05.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 33% Last Minute od 18 687 Kč
Detail zájezdu
27.05.-03.06.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 33% Last Minute od 18 687 Kč
Detail zájezdu
31.05.-07.06.2017
Letecky (Košice)
Sleva 39% Last Minute od 18 687 Kč
Detail zájezdu
01.06.-08.06.2017
Letecky (Sliač)
Sleva 40% Last Minute od 19 003 Kč
Detail zájezdu
03.06.-10.06.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 32% Last Minute od 18 828 Kč
Detail zájezdu
Cena od 12 189 Kč
Last Minute (cena za osobu od 12 189 Kč)

MC MAHBERI BEACH HOTEL

Země:  Turecko
Oblast: Antalya

Termín zájezdu: 20.05.-27.05.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Bratislava)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
20.05.-27.05.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 25% Last Minute od 12 189 Kč
Detail zájezdu
27.05.-03.06.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 25% Last Minute od 12 189 Kč
Detail zájezdu
31.05.-07.06.2017
Letecky (Košice)
Sleva 36% Last Minute od 12 329 Kč
Detail zájezdu
01.06.-08.06.2017
Letecky (Sliač)
Sleva 38% Last Minute od 12 786 Kč
Detail zájezdu
03.06.-10.06.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 24% Last Minute od 12 891 Kč
Detail zájezdu
Cena od 10 257 Kč
Last Minute (cena za osobu od 10 257 Kč)

MIRADOR RESORT & SPA HOTEL

Země:  Turecko
Oblast: Antalya

Termín zájezdu: 20.05.-27.05.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Bratislava)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
20.05.-27.05.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 12% Last Minute od 10 257 Kč
Detail zájezdu
27.05.-03.06.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 11% Last Minute od 11 311 Kč
Detail zájezdu
31.05.-07.06.2017
Letecky (Košice)
Last Minute od 12 716 Kč
Detail zájezdu
01.06.-08.06.2017
Letecky (Sliač)
Last Minute od 13 032 Kč
Detail zájezdu
03.06.-10.06.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 10% Last Minute od 11 451 Kč
Detail zájezdu
Cena od 12 716 Kč
Last Minute (cena za osobu od 12 716 Kč)

RAMADA PLAZA ANTALYA

Země:  Turecko
Oblast: Antalya

Termín zájezdu: 20.05.-27.05.2017
Úroveň hotelu: ***
Strava: All Inclusive
Délka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Bratislava)

Informace k zájezdu

Další termíny tohoto zájezdu
20.05.-27.05.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 29% Last Minute od 14 788 Kč
Detail zájezdu
20.05.-27.05.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 34% Last Minute od 13 207 Kč
Detail zájezdu
20.05.-27.05.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 35% Last Minute od 12 716 Kč
Detail zájezdu
27.05.-03.06.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 29% Last Minute od 14 788 Kč
Detail zájezdu
27.05.-03.06.2017
Letecky (Bratislava)
Sleva 34% Last Minute od 13 207 Kč
Detail zájezdu